Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte adet görülür mü? Üstüne Görme

Hamilelikte adet görülür mü? Sorusu oldukça fazla dile gelmektedir. Normalde hamileliğin başlangıcı son adet kanamasının ilk günü olarak kabul edilmektedir. Bunun ardından sperm ve yumurta birleşerek döllenme adı verilen olay meydana gelir ve kadın bundan sonra adet olmaz. Çok azda görülse bazen yumurtlamadan sonrada adet kanaması olabilmektedir ve yalnızca gebeliğin en başında görülebildiği de unutulmamalıdır.

Vücudun yapısı ikinci bir döllenmeye yani ikinci bir gebeliğe izin vermemek için, gebelik oluştuktan sonra doğum yapana kadar yumurtlama yapmaz, doğumdan sonra yumurtlama özelliği tekrar kendiliğinden aktif olacaktır. Böylece vücut kendine mükemmel bir koruma mekanizması kullanmaktadır.

Üstüne Adet Görme Nedir?

Üstüne adet görme halk arasında oldukça yaygın bir tabirdir. Ancak gebelik gerçekleştikten sonra adet kanaması gerçekleşmesi çok nadir bir durumdur. Üstüne görme aslında gebeliğin en başında embriyonun oluşturduğu kanama tipidir. Embriyo rahmin içinde olan endometriuma yerleşerek kanamanın oluşmasına neden olabilir. Bu bir implantasyon kanamasıdır yani yerleşme kanamasıdır. Tamda bu nedenle kadınların adet dönemlerine denk gelmesi durumunda adet oldum veya üzerine gördüm tabirlerinin duyulması son derece normaldir. Fakat planlı bir gebelik değilse kadının aklına hamile olduğu gelmeyebilir ve bilmeyerek gebeliğini tehlikeye atabilecek davranışlar gösterebilir.

Adet Kanaması İle Yerleşme Kanamasının Farkı Nedir?

Yerleşme kanaması adet kanamasından farklı bir kanama tipidir. Yerleşme kanaması, adet kanamasından daha açık renkte olur ve daha kısa sürede sonlanır. Büyük ihtimalle planlı gebelik değilse kadın anne adayı olduğunu bir sonraki ay öğrenecektir çünkü adet oldum sanacaktır. Hamileliğin fark edilmediği bir ay içerisindeyse anne adayının bilmeyerek yaptığı, bebeğe zarar verecek davranışlar tehlike oluşturabilir. Örneğin sigara, alkol veya bazı ilaç kullanımları gibi.

Üstüne görme normal adet kanamasından yoğunluğu az ve daha açık renkte olmakla birlikte düzensiz olarak görülmektedir. Yerleşme kanaması yani halk dilinde üstüne görme döllenme meydana geldikten ortalama on gün sonra görülür ve kadınlar tarafından her zaman fark edilmesi zor bir durumdur.

Üstüne Adet görme Nasıl Gerçekleşir?

Planlı gebeliklerde veya hamile kalmak isteyen kadınlarda yerleşme kanaması görüldükten sonra dikkatli olunduğu için fark edilir ve gebeliğin oluştuğu öğrenilerek hamilelik takibi başlar. Asıl mesele hamilelik düşünmeyen, hamile kalmak istemeyen kadınların yerleşme kanamasını adet kanaması ile karıştırmalarından kaynaklanarak daha sonra ben üstüne görmüşüm tabiri kullanılır. Embriyonun endometriumun içersine yerleşerek oluşturduğu kanama hem kısa süreli hem daha açık renkte olduğu unutulmamalıdır.

Üzerine Görme Hamileliğe Olumsuz Yönde Etki Eder mi?

Üzerine görme embriyonun rahme yerleşme aşamasında görülmektedir. Adet kanamasından daha az ve çok daha açık renkte gerçekleşir. Oluşan kanamanın anne adayına veya bebeğine herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Sadece yerleşme kanamasını adet kanaması ile karıştırarak gebe olunmadığını sanmak dışında bir zararı yoktur. Çünkü gebelik fark edilene kadar zararı dokunacak ilaçlar, sigara veya radyasyona maruz kalınabilinir.

Hamilelik Süresi Boyunca Kanama Nedenleri Neler?

Çeşitli nedenlerden kaynaklanan bir çok kanama Gebelik dönemi süresince karşılaşılabilir. Ancak bu kanamaların adet kanaması ile herhangi bir ilgisi yoktur. Gebeliği olumsuz yönde etkileyebilecek bu kanamaları zamanında fark etmesi ve doktoruna başvurarak gerekli önlemlerin alınması son derece önem arz etmektedir.

Düşüğün neden olduğu kanamalar

Eğer embriyo rahme yerleşemez ve tutunamazsa kanama meydana gelir ve düşüğün en önemli belirtileri arasında yer alır. Anne adayının dikkatli olması ve bu durum ile karşılaştığında hemen doktoruna başvurması gerekir.

Yerleşme kanaması

Döllenme olduktan yaklaşık on gün sonra embriyonun rahme yerleşmesi sonucunda oluşur.

Plasentanın neden olduğu kanamalar

Kesinlikle fark edilip müdahale edilmesi gereken kanama tipidir. Bebeğin eşi bu tür kanamalara neden olursa gebeliği olumsuz etkileyeceği için hemen doktora başvurmak gerekir.

Rahmin yol açtığı kanamalar

Rahimde oluşabilecek yara yada başka bir nedenden dolayı kanama oluşabilir. Hemen gebeliği takip eden doktora başvurmak gerekir.

Servikal enfeksiyonların yol açtığı kanamalar

Anne adayları rahim ağzında meydana gelen enfeksiyon nedenli kanama geçirebilirler. Fark edildiğinde acilen doktora başvurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar olmalı ve gebelikte kanama yazılarımızı okumanızı tavsiye ederim.

Hamilelikte adet görülür mü? Üzerine görme konumuz hakkında sorularınızı yorum bölümünden bize ulaştırabilir ve kısa sürede cevaplarınızı alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM