Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanmak

Gebelikte ağrı kesici kullanmak ve ağrı kesici gurupları nelerdir? Gebelikte kullanılan lokal ağrı kesiciler nelerdir? Gebelikte migren ve migren ilaçları nelerdir? Sorularının cevapları aşağıda yer almaktadır.

Gebelik dönemlerinde çeşitli ağrı durumları olabilmektedir bazen hamilelikte ağrı kesici kullanmak gerekmekte ancak zorunlu bir durum olmadığı sürece kullanılması önerilmez. Özellikle baş ağrısı, diş ağrısı, migren, grip, yüksek ateş gibi durumlarda ağrı kesici ihtiyacı olabilmekte. Bütün ilaçların insanlar üstünde çeşitli yan etkileri ve zararları bulunmakla beraber anne karnındaki bebeğe de zararları bulunmakta. Herkes ağrı kesici ilaçları basit ilaçlar olarak bilir ancak bu yanlış bir bilgidir bu ilaçlar diğer ilaçlar gibi anne ve bebeğe çeşitli derecelerde zarar verebilmektedir. İnsanlar üzerinde bebeğe zarar verecek gelişim geriliği, sakatlık gibi durumları araştırmak amacı ile yeteri sayıda bir araştırma bulunmamaktadır bu nedenle bu konuda ki bilgi ne yazık ki azdır.

Doktorların ilaçları bebeğe zarar verecek yönünden değerlendirmeye alabilmesi amaçlı her ilaç risk ve tehdit seviyelerine göre guruplara ayrılmış durumdadır. Bu nedenle ilaç gurupları toplamda 5 guruba ayrılmıştır A,B,C,D,X gurupları ilaçlar bulunmaktadır. Bunun yapılmasındaki ana amaç gebelikte kullanılan ilaçların seri bir şekilde guruplandırabilmektir. İlacı üreten firma literatürde tanımlı bir durumdaysa var olan riskinin yanına M işareti konulur (CM gibi).

Gebelik süreçlerinin özellikle ilk 12 haftasında hamilelikte ağrı kesici kullanmak ve ateş dürücü ilaç kullanımından uzak durmak gerekmektedir ancak zorunlu bir durum olursa doktor kontrolü altında denetimli bir biçimde kullanmak gerekli. Gebelik döneminin 34. Haftasından sonra kullanılan non-steroid antienflamatuar kullanılan ağrı kesiciler amniyotik sıvıda azalmaya neden olabilir ve duktus arteriozus ismi verilen damarlarda tıkanmaya neden olabilmektedir.

Gebelik döneminde en zararsız ve en masum görünümde olan ağrı kesiciler paresetamol yada asetominofen gurubu ilaç guruplarıdır yani vermidon, tamol, minoset,parol gibi ilaçlardır fakat bu ilaçları dahi doktoru kontrolü altında kullanmak gerekmektedir. Aspirin dahi doktor denetimi dışında kullanımı yapılmamalıdır. Aspirin gebelik döneminde bazı durumlarda düşük doz olmak şartıyla kullanılmaktadır örneğin tekrarlayan düşükler gibi durumlarda. Bunun yanında aspirin gebeliğin son dönemlerinde kullanılırsa doğum esnasında normalden daha fazla kanamaya neden olabilmektedir.

Özellikle halk arasında dilden dile dolaşan ve zararsız bitkisel olduğu söylenen ağrı kesici etkisi olan bazı bitki ve bitki çaylarından söz edilmektedir üstüne basarak söylemek istiyorum bu tür bitki ve bitki çayları gebelikte önerilmez içerdiği maddeler gebelikte olumsuz yönde etkilere neden olabilir.

Yukarıda bahsettiğim 5 gurup ilaca dönecek olursa A gurubu ilaçlar gebelik döneminin başlarında ilk 12 haftasında kullanılması durumunda bebek üstünde bir risk olmadığı anlaşılmış ancak daha sonra riskin az ve uzak bir durum olduğu kanısına varılmıştır.

B gurubu ilaçlar bebek üzerinde herhangi bir çalışma ve inceleme yapılmamıştır. Hayvanlar üstünde yapılan araştırmalar bulunmaktadır ve buna göre fetal risk bulunmamıştır. Bu sınıftaki ilaçlar gebeliğin 3. Ayından sonra bir risk teşkil ettiğine dair sonuç yoktur ilk 3 ayda kullanılması durumunda oluşan etki ve zararlarsa tam olarak bilinmemektedir.

Gebelikte ağrı kesici kullanmak ve ağrı kesici gurupları nelerdir?

C gurubuna giren ilaçlarsa anne ve bebek açısından ne derece zararlı ve yararlı olduğu göz önünde bulundurulmalı yani bir kar ve zarar durumu vardır ilaç kullanıldığında yararları zararını geçiyorsa doktor denetimini altında kullanımı yapılır. Bu guruptaki ilaçlar için insanlar üzerinde yapılan bir çalışma yoktur fakat hayvanlar üstünde yapılan çalışmalarda bebeğe zararlı etkenler bulunmuştur.

D ve X gurubuna ait ilaçlar bebeğe karşı zararlı etkileri bulunduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. D gurubun da olan ilaçlar bebeğe karşı zararları bulunmaktadır. Gebelikte kullanımıysa riskler yararlarına göre karşılaştırılırsa risk daha fazla olduğunda gebelikte çok tercih edilen ilaç gurubu değildir.

X gurubu ilaçlar kesin olarak bebeğe zararları onaylanmış ve kanıtlanmış ilaç gurubuna girer yani zararları yararlarından çok daha fazla bulunmaktadır bu sebeple gebe kalan kadınlarda kullanılmaz ancak anne hayatı tehdit altına girerse doktor kararı ile D ve X gurubu ilaçlar doktor denetimini altında kullanılabilir ancak normal şartlar altında kesinlikle tercih edilmezler.

Gebelikte kullanılan lokal ağrı kesiciler nelerdir?

Bu tür ilaçlar gebelikte özellikle diş problemi yaşayan anne adaylarında sıklıkla kullanılmaktadır. Lidokain , prilokain gibi lokal anestetik içeren maddelerin gebelikte kullanılabileceği ve bir zararı olmadığı bilinir. Diş tedavisi esnasında ağrı hissedilmemesi amaçlı uygulanabilir (uyuşturma amaçlı) veya başka bir sebeple kullanılması gerekiyorsa uygulanabilir.

Gebelikte migren ve migren ilaçları

Migreni olan kadınlar öncelikle gebe kalmadan önce bir nöroloji uzmanına baş vurmaları gerekmekte çünkü kullanılan migren ilaçları bildiğimiz ağrı kesiciler dışında bazı özel ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçları gebelik esnasında kullanımı çok tavsiye edilmez sadece kar zarar ilişkisi göz önünde bulundurulur ve uzman nörolog tarafında uygun olan bir tedavi planlaması yapılır. Gebelikte ağrı kesici kullanmak ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.

Hamilelikte ilaç kullanımı >>>

Hamilelikte antidepresan kullanımı >>>

Gebelikte antibiyotik kullanımı >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM