Hamilelikte Antidepresan Kullanımı

  • 14 Ocak 2017
  • 401 kez görüntülendi.
Hamilelikte Antidepresan Kullanımı

Hamilelikte antidepresan kullanımı ve bebeğe etkileri nelerdir? Gebelikte antidepresan kullanımı zararları nelerdir? Yazımızda bulabilirsiniz.

Erkeklere göre kadınların daha çok depresyona girdikleri söylenmekle birlikte yapılan araştırmalar ışığında gebelik hormonlarının depresyondan koruduğu ileri sürülse de bilim adamları bu konunun doğru olmadığını savunmaktadırlar. Gebe kalan kadınların %10 kısmında depresyona maruz kaldıkları bilinmektedir.

Yaşadığımız dönemde artık antidepresan ilaç kullanmayan insan sayısı gittikçe azalıyor. Bu durumdan kadınlarında etkilendiğini düşünürsek gebe kalan kadınların antidepresanlar kullanması gebe olmayanlara göre bir takım riskleri de beraberinde getirmektedir. Gebelikte kullanılan antidepresanların yol açacağı durumlardan bazıları doğum kusurları olmakta ve daha değişik sorunlara neden olmak ihtimali bulunmaktadır.

Gebe kalmadan önce kullanılan antidepresanı gebe kalınca bırakmak

Herhangi bir nedenden dolayı gebe kalmadan önce kullanılan antidepresanlar gebe kalındıktan sonra uzman bir psikiyatri uzmanı yardımı ile kontrollü bir biçimde bırakılmalıdır. Bazı durumlarda ilacın kesilmesi daha tehlikeli olabilir bu tür durumlarda en az risk taşıyan ilaç belirlenmelidir. Doğum yaklaştığında 2 hafta kala entidepresan tedavisi kesilerek doğumdan sonra hasta tekrar değerlendirilir. Anne adayında hastalık belirtileri hafif şekilde seyrediyorsa ilaç tedavisi seçmek yerine daha çok terapi yöntemine gidilmelidir.

Hamilelikte antidepresan kullanımı ve bebeğe etkileri

Hamilelikte antidepresan kullanımı sonucunda bebeklerin bazılarılarında majör anomali yani büyük sakatlıklara yol açmadığı bilinmektedir. Fakat minör anomalilere bakacak olursa hiçte az sayılmaz. Başta gelen ve önemli yer tutan kalp anomalileri oluşturmaktadır. Bilhassa akciğerin ana damarında oluşan yüksek basınca çokça rastlanmaktadır. Doğuma az bir zaman kala kullanılan antidepresan gurubu ilaçlar bebek doğduktan sonra özel bakıma ihtiyaç duymasına neden olabilmektedir.

Hamilelikte yapılan bazı aktiviteler antidepresan kullanma oranını düşürebilir

En başta düzenli egzersiz yapmak

Sosyal olmak

Yoga gibi rahatlamaya yönelik aktivitelere katılmak

Stres unsurunu en alt seviyeye indirmek

Ayrıca gebeliğini takip eden doktoru ile düzenli olarak görüşmekte antidepresan kullanma oranını düşürmede etkili olmaktadır.

Gebelikte antidepresan kullanımı Zararları nelerdir?

Düşük

Kalp Anomalileri

Erken doğum riski

Doğum kusurlarının meydana gelmesi

Bazı durumlarda gebelik dönemi boyunca antidepresan kullanılmışsa doğuma en az 15 gün varken kesilmeli bunun nedeniyse ilacı kullanmaya devam eden annelerin bebeklerinde ilk doğduklarında refleks zayıflığı ve özel bakım ihtiyaçlarının olması durumudur.

Her ne olursa olsun hamilelikte antidpresan kullanımı gerekiyorsa kesinlikle doktor kontrolü altında kullanılması son derece önemlidir.

Hamilelikte ilaç kullanımı >>>

Gebelikte antibiyotik kullanımı  >>>

Hamilelikte ağrı kesici kullanmak  >>>

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats