Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte Aşermek Nedir?

Aşermek, anne adaylarının gebelik süreçlerinde bazı besinlerini tüketme istekleridir. Bu istek oldukça şiddetlidir ve en kısa süre içerisinde giderilmesi gereklidir. Hamilelerin aşerdiği zamanlarda pek çok farklı istekleri olabilir. Genellikle çikolata, değişik tatlılar, şeftali, turşu, erik, çilek, sebzeler, çeşitli içeceklerdir. Bu istekler, gebelikle ortaya çıkan mide yanmasına karşı koruma olarak nitelendirilmektedir. Vücutta biriken toksik maddeler, ağızda acı bir tat oluşmasına sebep olur. Buna bağlı olarak aşerme ortaya çıkar. Aslında bu eylemin ortaya çıkış sebebi psikolojiktir. Bunun yanı sıra her hamilenin aşermesi, beklenilecek bir tepki değildir. Her hamilede aynı tepkinin gözlenmesi beklenemez.

Aşerme Neden Olur?

Aşermenin temel sebeplerinden birisi de o anda vücutta eksik olan besin eksiğidir. Ağırlıklı olarak protein ile beslenen kişilerde karbonhidrat aşermesi görülmektedir. Lifli yiyecekleri sık sık tüketen kişilerde de tatlı aşermesi görülebilir. Ancak bazı kişilerde “Pika Aşermesi” adı verilen bir rahatsızlık da görülebilmektedir. Bu hastalık risk unsurları taşımaktadır. Belirtileri ise toprak, kireç, kiremit, kibrit gibi nesneleri aşermektir. Bu durumda karşılandığı anda doktora başvurulması gerekmektedir.

Aşerme olayı, günün hiç beklenmedik saatlerinde meydana gelebilir. Hatta akla gelmeyecek çeşitli gıdaların da aşermesi gelebilir. Avokado, ananas gibi tropik meyvelerin yanı sıra, bölgelere has gıdaların da aşerilmesi görülebilmektedir. Aşerme istediğinin karşılanması durumunda anne adayı olan kişide psikolojik tatmin olma durumu görülür ve tatmin olunduğundan sinirlilik duygusunda azalma oluşur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM