Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte Böcek Sokması

Hamilelikte böcek sokması veya hamilelikte böcek ısırması ciddiye alınacak konulardan biridir. Hatta çok fazla üstünde durulmayan hamilelikte sivrisinek ısırmasına bile dikkat edilmelidir. Çünkü gebelik süreci oldukça komplike bir dönemdir gebelikte böcek ısırmasından doğabilecek reaksiyonlar, hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından riskler getirebilmektedir. Çünkü anne karnında olan bebeğe annesinden bir çok hastalık geçebilmektedir.

Bir çoğumuzun önemsemediği küçük böcek ısırmaları bile ciddi sorunlar yaratabilirken, gebelikte böcek sokması ise küçükte olsa önemsenmeli ve buna göre önlemler alınmalıdır. Gelişen bir enfeksiyona karşı önlemsiz davranmak, bu enfeksiyonun ilerlemesine size ve bebeğinize zarar vermesine yol açacağını unutmayınız.

Hamilelikte böcek sokmasının riskleri ve oluşabilecek tehlikeler

Bir çok böcek hamilelikte ısırabilir bunlara örnek vermek gerekirse ; kene, bit, pire, sivri sinek vb. Bu çoğaltılabilir. Yaşanan coğrafyaya göre böceklerinde çeşitleri çoğalabilir. Ve yanşan yere göre de etkileri değişebilmektedir. Etrafında bataklık olan bir yerde sivrisinek daha fazladır veya daha farklı bölgelerde başka böcek cinsleri daha fazla görülebilir. Bu tamamen yaşanan yere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun yanında yaşanan yerin nüfuzu, ilaçlama yapılıp yapılmadığı, halkın sağlık düzeyi gibi faktörlerde hamilelikte böcek sokması risklerini belirleyici etkenler arasındadır.

Hamilelikte böcek sokmasına nasıl önlem alınır?

Hamilelikte böcek sokmasına önlem almak için, ilk olarak yapacağınız iş yaşadığınız bölgede hangi tür böceklerin olduğunu araştırmaktır. Bunun için bulunduğunuz bölgedeki sağlık kuruluşlarından detaylı bilgi alabilirsiniz. Çünkü sağlık kuruluşları ve sağlık ocakları gibi yerlere bu tür vakalar kesinlikle gelmektedir. Böylece gebeliğinizi riske atacak olan böcekleri öğrenerek bunlara daha etkili önlemler alabilirsiniz.

Her böcek ısırması bebeğinize zarar vermez, ancak size yaşattığı  acı yada psikolojik etken gebeliğinizi rahat geçirmenizin önüne geçebilir. Ayrıca özellikle yurt dışına gidecek olan anne adaylarımızın gideceği bölgedeki böcek türlerini araştırması gerekir, aynı durum yurt içi yolculuk yapacak anne adaylarımız içinde geçerlidir. Böylece önceden önlem alınmalı ve gebelikte yapılan aşılar uygulanmalıdır.

Hamilelikte böcek ilacı kullanılabilir mi?

Hamilelikte böcek ilacı, böceklerden korunmak için kullanılabilir. Anne adaylarımız kendilerin her çeşit böcekten korumalı ve bütün önlemleri almalıdırlar. Gebelikte böcek ilacı kullanımda dikkat edeceğiniz hususlarsa ; kesinlikle üzerinde yazan talimatlara göre uygulanmalı, uygulanan alan tamamen havalana kadar girilmemeli, gebelikte böcek ilacı uygulanan yerde uzun süre kalınmamalı ve kesinlikle ilaç solunmamalıdır.

Dikkat edilecek noktalar

  • İlaçların üzerinde kullanma talimatları bulunur. Bunlara bire bir uyularak ilaçlama yapılmalıdır.
  • Uygulama esnasında eldiven, pantolon ve üzerinize de uzun kollu giyerseniz ilaç cildinize temas etmez. Eğer ilaç gözünüze gelirse hemen bol suyla yıkayıp hastaneye gidin.
  • İlaçlanan yerde durmayın ve kapalı yerlerde çok fazla kullanmayın.
  • Uygulamadan sonra ilacı solumayın.

Hamilelikte sivri sinek ısırığı ve tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Hamilelikte sivrisinek ısırığı oldukça fazla karşılaşılan durumlar arasında yer alır. Beklide böcek sokması denilince akıllara ilk gelen sivrisinek olur. Nereye giderseniz gidin sivrisinekler ile karşılaşmanız mümkün olduğundan, bu haşerelerle mücadele etmeniz gerekebilir ve bunu doğal yollar ile yapmak en sağlıklısıdır.

Sivrisinek ısırdığı anda tükürüğünü enjekte etmekte ve bu tükürükte ciltte bazı reaksiyonlara neden olarak cildin kızarmasına ve kaşınmasına neden olmakta. Hamilelikte sivrisinek ısırığı bebeğe herhangi bir zararda bulunmaz. Sadece anne adayında alerjik reaksiyon yaratarak rahatsızlığa neden olur. Sıklıkla ülkemizde olan sivrisineklerin gebeliğe olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Ancak arı sokması gibi ve farklı türdeki arıların sokması ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Sivrisineklerin sokması her ne kadar zararsız olsa da, yarattığı alerjik reaksiyon ve kaşıntı hissi gerçekten insanın canını sıkar. Çok azda olsa bazen sivrisinekler enfeksiyona neden olabileceği de unutulmamalı. Hamilelikte sivrisinek ısırmasına karşı bazı önlemler alınabilir, bunları aşağıda sıraladık.

Isırılan bölgeye buz kompleksi uygulayarak yanma ve kaşıntı azaltılabilir

İçeriğinde aloe vera bulunan kremler kullanılabilir, böylece şişmelerin önüne geçilir ancak uzun süre boyunca kullanılmamalı

Özellikle etkilenen bölgeyi kaşımaktan çekinin, çok kaşınırsa buz uygulayınız ama kaşımayınız zaten birkaç güne cilt kendini toparlayacak ve etkileri kayıp olacaktır.

Böcek sokması ile karıştırılan papüler dermatit nedir?

Papüler dermatit adı verilen hastalık bir deri rahatsızlığıdır. Böcek ısırmaları ile çokça karıştırılmaktadır. Çünkü deride yarattığı etki böcek ısırıkları ile çok benzerdir. Ciltte kırmızı lekelenme, kaşıntı, kabuk bağlama gibi etkiler gösterir. Gebelikte kaşıntı gibi sorunlar olabilir ama az önce bahsettiğim etkilerle beraber olması papüler dermatite işaret edebilir. Hamilelikte deride döküntüler, kızarıklıklar olabilir ve doğumdan sonra ortadan kayıp olur.

Ancak papüler dermatit varsa kesinlikle tıbbi tedavi gerektirir. Tedavi edilmezse bebeğe ciddi anlamda hasarlar verebilmektedir. Sizde böcek ısırığı ile bu rahatsızlığı rahatça karıştırabilirsiniz, şüphelendiğiniz anda hemen doktorunuza başvurunuz.

Sorularınızı bize yorum kısmından ulaştırabilirsiniz. Bir önceki yazımız olan gebelikte kanama başlıklı konumuzu da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM