Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte Çatlak Oluşumunu Önleme Yöntemleri

Bayanların en büyük derdi olan çatlaklar … Peki çatlakları önlemenin bir yolu var mıdır? Gebelikte karın bölgesinde meydana gelen cildin gerilmesi sonucu ani kiloyla açılmalar meydana gelir. Karın büyüdükçe deride ki değişimle birlikte çatlaklık oluşur.

Çatlak oluşması biraz da hamile olan kişinin cilt yapısı ile de ilgilidir. Hassas cilt yapısı olan kişiler çatlak oluşumu ile daha çok karşı karşıya kalır. Çatlakların oluşmasını beklemeden bayanlar şunları yaparak çatlağı önleyebilirler.

  • Gebeliğin beşinci ayında nemlendiriciler karın bölgesi nemlendirilmeli bebe yağı ya da badem yağı kullanılabilir.
  • Lohusalık dönemde de düzenli beslenme ve egzersizler ile çatlakların oluşumu engellenebilir.
  • Cildin nemli kalmasına özellikle dikkat edilmesi gerektiğini unutmayın.

Hamilelikte Çatlak Oluşumunu Önleme Yöntemleri

Hamilelikte çatlak oluşumu önleyebilecek yöntemlerini sıralayacak olursak. Günlük cildinize nemlendirici krem ya da yağlar ile masaj yaparak ovun. Günlük beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Dengeli beslenmeye özen gösterilmeli yeterli miktarda sıvı alınmalıdır. Bol bol su tüketmek en faydalı yöntemlerden bir tanesidir. Duşa girdiğinizde karnınıza yumuşak bir sünger ya da fırça ile dairesel hareketler ile masaj yapın. Bu hareket ciltteki kan dolaşımını hızlandırır ve rahat hareket etmenize yardımcı olur.

Doğumdan sonra göbek çatlakları kırmızı – pembemsi görünümle gri bir renk alır 6 ay kadar bir süre ile ince çizgili hale dönüşür. Bazen küçük izler kalır bazı bitkisel ya da cerrahi yöntemler ile çatlakların çözümünü bulabilirsiniz. Cildinize özen gösterin doğumdan önce ve doğumda sonra …

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM