Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte Çikolata Yemek Zararlı mı?

Hamilelikte çikolata yemek zararlı mı? Hamilelikte çikolata yemek bebeğe zarar verir mi? Hamilelikte ne kadar çikolata yiyebilirim? Sorularına rahatlıkla cevaplar bulabilirsiniz.

Gebelikte anne adaylarının canları çok çeşitli gıdalar isteyebilmektedir bunlardan biriside hamilelikte çikolata yemek diyebiliriz. Aslına bakarsanız çikolatayı aşırıya kaçmadan gebelikte tüketebilirsiniz. Gebelikte kafein tüketimi özellikle 270mg geçmek zararlıdır kahvedeyse 90-135mg arasında kafein bulunurken bu oran çikolatada daha azdır 5-30mg aralığında olmaktadır. Bu arada özellikle bitter çikolatayı aşırıya kaçmadan anne adayları afiyetle yiyebilir.

Çikolatanın içerisinde bulunan kafein ve teobromin adlı maddeler bulunmaktadır bunların insan vücudu üstünde bazı etkileri bulunmaktadır. Hatta insan vücudu üzerinde olan etkiler araştırılıp inceleme dahi yapılmıştır. Bu konu üzerine en son yapılan araştırma 2008 yılında olup ABD’nin en eski üçüncü üniversitesi olan yale üniversitesi tarafından yapılmıştır. Bu araştırma yapılmasının ardından çıkan sonuçsa gebelikte çikolata yemenin olumlu yönde etkilerinin olduğu ortaya çıkmıştır. Bir çok gebe kadın üzerinde araştırma yapılmıştır bu gebe kadınların sayısı 2291’dir. Bu anne adaylarında gebelikte gelişen preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi ve yüksek tansiyon daha az görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bununla beraber anne karnındaki bebeklerin kordon kanında incelenen teobromin seviyesinin artmış olan gebeliklerde de pereeklmapsi daha az gözlemlendiği görülmüştür. Az önce bitter çikolata aşırıya kaçılmadan tüketilebilir demiştik bunun nedeni teobromin maddesi bitter çikolata daha fazla olmasıdır.

İçerisinde kafein barındıran kola,kahve,çikolata gibi gıdaların fazla tüketilmesi özellikle 270gr fazla kafein tüketimi gebeliklerde zararlı olup hatta düşüklere ve erken doğum nedeni olabileceği de yapılan bir takım araştırmalarda görülmüştür. Ancak bu gebelikte kahve, kola, çikolata yemenin yasak olduğu anlamına gelmez aşırıya kaçmadan günde 1-2 bardak kola, kahve ve yine aşırıya kaçmadan çikolata tüketilebilir.

Ancak şu da vardır ki çikolatanın içerdiği teobromin maddesi üzerinde yapılan çalışmalar gebelikteki olumlu sonuçları açısından yeteri kadar kanıtlayacak bir çalışma değildir ama buna rağmen olumlu sonuçları olduğu bilinmektedir bu nedenle abartmadan hamilelikte çikolata yemek yararlı olacaktır. Bu madde bitter çikolatada daha zengin bulunmakta ayrıca çikolata fazla tüketilirse aşırı enerji kaynağı olduğundan kilo alımları da hızlanacak ve önüne geçmek zor olacaktır.

Bazı çalışmalarda siyah çikolatanın inan psikolojisini olumlu yönde etkilediği mutluluk hormonunu arttırdığı bilinmektedir. Hamilelikte çikolata yemek konusunda gebeliğinizi takip eden doktorunuza danışarak en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Gebelik konularımızdan olan gebelikte bitki çayı içilir mi? yazımızı da okumanızı önermekteyim. Ayrıca gebelikte kahve tüketimi ve gebelikte kafein tüketimi konularımızı da okumalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM