Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Merak Edilenler

Hamilelikte cinsel ilişki eşler tarafından çok merak edilen ve başkalarına sormaya çekindikleri bir konu olmaktadır. Ülkemizin genel aile yapısından kaynaklanan bu durum hamilelikte cinsellik konusunda sizlere detaylı bilgi vermek bizim için daha çok önem taşımaktadır. Kulaktan dolma bilgiler ile insanlar Gebelik dönemi  sürecinde cinsel ilişkiye girdikleri taktirde bebeğin zarar göreceği, erken doğum, yada düşüğe neden olacağı yönünden bilgilendirilmektedir. Oysaki hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar vermez, düşük veya erken doğuma neden olmaz. Anne adayları hamileliklerini takip eden doktor herhangi bir engel görmüyorsa yaşanabilir. Ayrıca normal olarak giden bir gebelikte istenilen sıklıkta cinsel ilişkiye girilebilmektedir.

Kadın doğum uzmanı anne adayını hafta hafta gebelik planı çerçevsinde takip eder ve erken doğum, düşük gibi tehlikelerin söz konusu olmadığı durumlarda anne adayına cinsellik yaşayabilmesi için izin vermektedir. Bu nedenle doktor kontrollerini zamanında ve düzenli olarak yapılması. Anne adaylarının doktorlarına her soruyu, utanmadan ve sıkılmadan sormaları önem taşımaktadır.

Hamilelikte cinsel ilişki yaşanabilir mi? Sorusu gerçekten anne adayının hamileliğinin gidişatına bağlı bir durum olduğunda, yapılan muayeneler ve düzenli kontroller sonucunda net bilgilere varılmaktadır. Aşağıda anae adaylarının hamilelikte cinsel ilişki konusunda en çok sordukları soruları maddeler halinde açıklamaya çalışacağız.

Hamilelikte cinsel ilişki düşük nedeni olabilir mi?

hamilelikte cinsel ilişki ve düşük riski

Anne be baba adayları hamilelikte cinsel ilişki yaşamanın, düşük ile sonuçlanabileceğine inanabilmektedir. Gebeliğin özellikle ilk üç ayında düşük tehlikesi olan ve düşük ile sonuçlanmasına neden olan etkenler arasında en çok genetik etkenler ile bazı kromozom anomalileri gözümüze çarpmaktadır. Hamilelikte yaşanan cinsel ilişki ile alakası bulunmamaktadır.

Hamilelikte cinsel ilişki ne kadar güvenlidir?

hamilelikte cinsel ilişki ne kadar güvenlidir cevabı

Bu sorunun cevabı evet güvenlidir. Çünkü herhangi bir sorunun olmadığı normal seyrinde ilerleyen gebeliklerde, anne adayları son ana kadar hamilelikte cinsellik yaşayabilirler. Bebek oldukça korunaklı bir yerde gelişimini sürdürmekte olup, amniyon sıvısı ve rahim kaslarının, rahim ağzının mukus ile tıkalı olması gibi etkenler tafafından korumas altındadır. Bu nedenle bebeğe herhangi bir zarar gelmesi söz konusu değildir. Bununla beraber baba adayının cinsel organı kesinlikle ve kesinlikle bebek ile temas etmez edemez. Bu tıbbi yönden mümkün olan durum değildir.

Anne adaylarının gebelik süreçlerinde orgazm olmaları rahim kaslarında çok olmasa da kasılmalara neden olabilir.Sıklıkla geçici bir durumdur. Hamileliğin son ayında, doğuma yakın zamanlarda meme uçlarının uyarılmaması gerekir. Çünkü rahim kasılmasını etkileyebileceğinden doğumu tetikleyebilmektedir.

Hamilelikte cinsel ilişki esnasında cinsel yol ile hastalık bulaşabilir mi?

hamilelikte cinsel ilişki ile hastalık bulaşır mı

Cinsel yollar ile bulaşan hastalıklar tamamen eşler ile ilgili olup, kesinlikle dikkate alınması gereken konulardan bir tanesidir. Şayet baba adayında cinsel yol ile bulaşan hastalık varsa, önlemler alınmalıdır. Bu duruma önlem almak için lateks tipi prezervatif kullanmak yada hamilelikte cinsel ilişki konusunu askıya alıp, ilişkiye girmemek en doğrusu olacaktır. Şayet latekse alerji varsa poliüretan prezervatif kullanılarak önlemler alınabilir.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları nelerdir? Hangi pozisyonlar güvenlidir?

hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları ne kadar güvenlidir

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları konusunda gebeliğin ilk evrelerinde çok fazla bir kısıtlama yoktur. İlerleyen dönemlerdeyse büyüyen rahim ve karın, hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları konusunda kısıtlamalar getirmektedir. Baba adayının anne adayının üzerinde olduğu misyoner olarak tanımlanan pozisyon gebeliğin ilerleyen dönemlerinde tavsiye edilmez.

Aşağıda gebelik döneminde kullanabileceğiniz bazı pozisyonları veriyoruz. Öncelik her zaman anne adayının rahatlığı ve konforu olmakta ve kontrolün anne adayında olduğu pozisyonlardır.

Anne adayının üstte olması. Bu şekilde kontrolün çoğu kadında ve karın bölgesine herhangi bir baskı gelmez.

Hafif kıvrılıp yatar pozisyondayken baba adayının arkada olması.

Erkeğin koltuk gibi eşyanın üzerine oturması ve anne adayının da baba adayının üzerine oturması, yine güvenli bir pozisyon olacaktır.

Anne adayı sırt üstü yatar (eşinin yüzünü görebilecek pozisyonda) , bel bölgesi bir yastık ile desteklenir. Böylece erkekden gelen baskı engellenmiş olur.

Anne adayı diz ve dirseklerini kullanarak eğilir böylece destek almış olur, baba adayı arkaya geçip ilişki yaşanabilir.

Anne adayı kalça veya ayaklarını yatağın köşesine gelecek şekilde uzatır, ardından sırt üstü pozisyonuna gelir, erkekse anne adayının önünde dizlerinin üzerine çökerek yada ayakta olabilir. Fakat bu pozisyon için ilk 3 aydan sonra anne adayları altına yastık koymalıdır.

Hamilelikte cinsel ilişkiye ne zaman ara vermek gerekir?

hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılır ara verilir

Bazı durumlar hamilelikte cinsel ilişki yaşamanıza ara vermenizi ve bırakmanızı isteyebilir. Bunlar ise ; daha önce yaşanılan gebeliklerde düşük yaşanması, erken doğum hikayesi varsa, erken doğum yönünden gebelik riskliyse, ikiz, üçüz gibi çoğul gebeliklerde, normal olmayan vajinal kanamların olması, suyun gelmesinin ardından, rahim ağzının zamanında erken açılması, rahmin tamamen yada bir kısmını plasenta yani bebeğin eşinin kapatması durumunda.

Hamilelikte oral yada anal seks yapılır mı? Ne kadar güvenlidir?

hamilelikte oral seks yapmak güvenli mi

 

Hamilelik sürecinde sıklıkla yaşanan oral seks güvenli olmaktadır. Fakat erkeğin dikkat etmesi gereken eşinin genital kısmına doğru hava üflememesi olacaktır. Şayet genital bölgeye hava üflenirse, kan dolaşımı sisteminin içersine hava girerek kabarcıklanmaya, buda amboli adını verdiğimiz soruna neden olabilir. Çok seyrek oluşabilen bu durum hem anne hem de bebeğin ciddi sağlık sorunlarına, hatta hayatlarının tehlikeye girmesine neden olabilir.

Hamilelikte oral seks yapılmasını çokta önermiyoruz ama yapılabilir. Sadece anne adayı için değil, baba adayı içinde bazı sorunlar oluşabilir. Örneğin tıbbi adı herpes olan uçuk olması eşlerden birbirine geçmesine neden olabilir.

Hamilelikte anal seks konusuna gelirsek bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Anne adayları hamileliklerinde hemoroid şikayeti varsa anal seks çok can yakıcı olabilir. Bunun yanında anal seks yapmanın enfeksiyonlara neden olabileceğidir. Bu yüzde gebelik döneminde önerilmektedir.

Hamilelikte cinsel ilişki kaç günde bir olmalı?

hamilelikte cinsel ilişki kaç günde bir olmalı normali nedir

Çiftlere bu konu hakkında herhangi bir kısıtlama yada şu kadar günde olur diye bir durum tıbbi anlamda kuralı yoktur. Sadece anne adayının gebeliğinin sağlıklı gitmesi, hamilelikte cinsel ilişki yaşanmasını engelleyecek durum yada durumların olmaması gerekir.

Hamilelikte cinsel ilişki yaşarken eşim vajina içine boşalabilir mi?

hamilelikte cinsel ilişki sırasında vajina içine boşalınır mı

Hamilelikte cinsel ilişki esnasında baba adayının vajina içine boşalması gebeliğin son ayına gelene kadar herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak hamileliğin son ayında vajinanın içine boşalma olursa, spermlerin içinde barındırdığı bir takım maddeler rahim kasılmalarını tetiklediğinden dolayı erken doğuma neden olabileceğinden gebeliğin son 4 haftasında olmamalıdır. Özellikle enfeksiyon açısından korunmak içinde prezervatif kullanımı iyi bir önlem olacaktır. Bunların yanındaysa anne adayının kötü kokulu ve kanlı akıntısı söz konusu olursa hamilelikte cinsel ilişki yaşamaya ara vermek gerekir. Ve hamileliğin takibini yapan doktor ile iletişime geçilmelidir.

Hamilelikte cinsel ilişki yaşanırken orgazm olmak düşüğe neden olabilir mi?

hamilelikte cinsel ilişki sırasında orgazm olmanın zararı var mıdır

Hamilelikte cinsel ilişki yaşanırken orgazm olmak düşüğe,erken doğuma sebep olmaz yada tetiklemez. Orgazm olunduğunda rahim kasımları daha da artabilir. Ancak bu kasılmalar normal doğum kasılmaları ile farklılıklar taşımaktadır. Yani gebelik normal seyrinde ilerliyor ve herhangi bir sorun yoksa hamilelikte orgazm olmak herhangi bir soruna neden olmayacaktır. Hamilelikte cinsel ilişki hakkında sorularınız olursa aşağıda yer alan yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz. Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmeniz dileklerimle.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM