Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Yaşanır?

Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar yaşanır? Sorusu Gebelik dönemi  içerisinde merak edilen konular arasında yer bulmaktadır. Bu tür soruları çok aldığımız için bu makaleyi yazmaya karar verdim. Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar yaşanır? Sorusunun aslında tam bir cevabı yoktur.Bu tamamen anne adayının gebeliğinin nasıl ilerlediğine bağlı. Örneğin çoğul gebelik,daha önceden düşük öyküsü olan gibi riskli gebeliklerde doktor tarafından cinsel ilişki yasaklanabilmektedir. Öte yandan gebeliği gayet iyi ve problemsiz olan anne adaylarına herhangi bir kısıtlama getirilmeksizin uygun hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları kullanılarak ilişkiye girilebilir.

Ancak daha önceden tekrarlamış düşük öyküleri olanlar, servikal yetmezlik tanısı konulmuş olanlar yada gebeliğinin başından itibaren kanama riski ve genital enfeksiyon tanısı konulmuş anne adaylarının doktorlarının izin verdiği ölçüde cinsel ilişkiye girmeleri gerekmektedir.

Gelelim hamilelikte cinsel ilişki kaçınca aya kadar olur sorusunun cevabına. Yapılan kontrollerde gebeliğin ilerleyişini tehlikeye sokacak bir engel tespit edilmemişse anne ve baba adayının isteğine göre gebeliğin son ayına kadar uygun olan hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları ile cinsellik yaşanabilir.

Gebeliğin son ayında cinsel ilişkiye izin verilmeyebilir. Bunun nedeniyse erkeğin sperminde var olan prostaglandin hormonu rahim ağzında açılmalara neden olacağından. Ayrıca meme uçlarının uyarılması bunun yanında orgazmın yarattığı oksitosinin rahim kasılmalarına sebebiyet vereceği içindir. Fakat bu sadece son ayda rahim kasılmalarına karşı alınacak bir önlem olarak görmekteyiz ki, gebeliğin son ayında da kesinlikle cinsel yaşam olmaz diye bir durumun olmadığını erken doğumun önüne geçmek için alınan bir önlemden öte gidemeyeceğini de belirtmek isterim. Çünkü hamilelikte cinsellik doktorlar tarafından önerilmekte çünkü salgılnan hormonlar bebeğe geçmektedir. Önemli olansa gebeliği takip eden doktorun direktifleri doğrultusunda hareket etmektir.

Anne ve baba adayları hamilelikte cinselliğe bazen ön yargılı veya yanlış edinilen bilgiler nedeni ile sıcak bakmamaktadır. Bebeğe zararı olur mu? Diye düşünerek endişeye kapılmaktadırlar. Yapılan bütün bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, gebelikte cinsel yaşamın hiçbir şekilde bebeğe zararı olmadığını açıkça ortaya koymaktadır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Ne Zaman Yasaklanır?

Cinsel ilişki sırasında ağrı olması durumunda, enfeksiyon oluşması ve ağrılı ilişki durumlarında. Takip eden doktor eğer plasentanın (bebeğin eşi) rahim ağzına yerleştiğini gördüğü zaman, suların gelmesi ve servikal yetmezliği tanısı konulmuşsa hamilelikte cinsel ilişki yasaklanabilir.

Hamilelikte cinsel ilişki kaçınca aya kadar olan konumuzla ilgili sorularınız varsa yorum kısmından bize ulaştırabilir ve kısa zamanda yanıt alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan hamilelikte cinsel ilişki sıklığı yazımızı da okumanızı tavsiye ederim

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM