Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nasıl Olmalı? (Resimli Anlatım)

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları ve hamilelikte cinsel ilişki nasıl olmalı sorularına cevaplar. Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları anne adayları için ne kadar önemli yazımızda hamilelikte cinsel ilişki hakkında bütün sorularınıza yanıtlar bulacaksınız. Bazı anne adayları ve baba adayları gebelikte cinselliğin bebeğe zarar vereceğini düşünse de gebeliği takip eden doktor herhangi bir sıkıntı görmediği taktirde uygun hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları ile rahatlıkla cinselliğe devam edilebilir. Hamileliğin ilk dönemlerinde gebe kalmadan önceki pozisyonlar kullanılabilse de ilerleyen gebelik dönemlerinde bebeğin büyümesi ve karnın büyümesi sonucunda normal cinsel ilişki pozisyonlarına izin verilmemektedir.

Gebelik dönemi bir çok hormonel değişimin olduğu bir evredir. Özellikle gebeliğin ilk tirmester dediğimiz ilk üç ayında anne adaylarının cinsel istekleri daha az olabilir. Bu normaldir. Şunu da hatırlatalım hamileliğin ilk üç ayında genital bölgede yumuşamalar olacağı için çok sayılmayacak, hafif görülebile kanamalar ile vajinal akıntılar görülebilir. Bu da normaldir.

İkinci trimester yani ikinci üç aylık kısımdaysa anne adaylarımızda çok fazla cinsel istek dürtüsü tavan yapmaz. Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları anne ve bebeğin rahatlığı açısından önemlidir. Ayrıca anne adayının tam olarak orgazm olabilmesi, kadından kadına değişirken, hamileliğin durumuna, annenin psikolojisine göre de değişkenlik göstermektedir. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde orgazm konusunda sorunlar yaşanabilir. Bazen anne adayı istese bile baba adayı bebeğe bir şey olur mu diye korkarak çekimser davranabilmektedir. Doktorunuz uygun gördüğü taktirde gebelikte cinsellik yaşanabilir.

Kadınların hormon dengelerinin en fazla değiştiği ve arttığı dönem gebeliktir. Sıklıkla ilk üç ayda artan progesteron ve estrojen hormonları nedeni ile cinsel istekte artışlar olacaktır. Fakat ilerleyen dönemlerde hcg hormonu belli aralıklarda kalacağı için anne adayında gerçekleşecek fiziksel yönden değişimlerde etkili rol oynayacaktır.

Yaygın olarak halk arasında hamilelikte cinsellik düşüğe neden olur inanışı gelse de. Bilimsel gerçekler bu inanışı çürütmektedir. Hangi sıklıkla cinsel yaşamınıza devam edeceğiniz tamamen size kalmıştır bu konuda herhangi bir engel bulunmakta ancak doktorunuz izin verirse. Özellikle gebeliğin son aylarında artan stres, korku ve doğum heyecanına, yaşanacak iyi bir cinsellik gerçekten iyi gelebilir ve anne adayını rahatlatabilir.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları resimli olarak aşağıda verilmiştir

Anne adayının üstte olduğu pozisyon

hamilelikte cinsel iliski pozisyonlari nasıldır

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları içerisinde anne adayının üstte ve yüzü baba adayına dönük şekilde olan pozisyon en çok tercih edilen ve en güvenli olanı diyebiliriz. Hem anne adayları kendilerini bu şekilde çok daha rahat hissetmektedirler. Baba adayının üzerine anne adayı oturur ve bütün kontrol kadın olur. Yani vücut hareketlerini ve cinsel ilişkinin gidişatını kontrol edebilir. Kadının rahat edebilmesi için erkeğin dizlerini elleri ile tutmalı, destek alarak yukarı ve aşağı, iniş çıkış hareketlerini gerçekleştirmelidir.

Anne adayının baba adayının üzerine ters oturması

hamilelikte cinsel iliski pozisyonlari örneği

İlk anlattığımız hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları örneğinin tam tersi olan anne adayının baba adayının üzerine ters oturmasıdır. Yine bu pozisyonda kadın açısından rahat ve birleşme esnasında büyük oranda kontrol anne adayındadır. An fazla tercih edilen pozisyonlardan birisidir. Çünkü karın bölgesine hiçbir baskı olmadan, anne adayının inip kalma işlemini rahat yaptığı, vücudunun ağırlığını ayarlayabildiği bir pozisyondur.

Erkeğin arkada kadının önde olduğu hafif kıvrılarak yan yatma

hamilelikte cinsel iliski pozisyonlari hafif kıvrılma

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları konusunda en güvenilir olan başka bir yöntem ise hafif kıvrılacak yapılan cinselliktir. Yine anne adayının karnına herhangi bir baskı olmayacağından güvenli ve rahattır. Ayrıca diğer bir artısı çok fazla yorulmadan, enerjilerini bitirmeden en iyi şekilde cinsellikten haz ve zevk alarak orgazm olabilirler. Sadece ilerleyen gebelik dönemleri için değil hamileliğin her evresin kaşık pozisyonu adı verilen bu pozisyon kullanılabilir.

Makas pozisyonu ile cinsel ilişki

hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları makas şekli olusturma

Makas pozisyonu da anne ve baba adayları tarafından hamilelikte en çok kullanılan pozisyonlar arasında yer almaktadır. Anne adayı kendini oldukça rahat hisseder ve enerji harcamaz. Cinsel ilişki esnasında kontrolün çoğu baba adayındadır. Gebeliğin her evresinde tercih edilebilirken erkek tarafından da sevilen bir pozisyondur. Sadece bu cinsel ilişki pozisyonda dikkat edilecek husus erkeğin, kadının içine boşalmamadır. Şayet boşalırsa kadın enfeksiyon kapabilir. Ya dışarıya boşalma yada prezervatif kullanılmalıdır.

Erkeğin arkada olduğu doggy pozisyonu

hamilelikte cinsel ilişki pozisyonlar dogi

Anne adayı elleri ve dizleri üzerine eğilmiştir şimdiye hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları ile karşılaştırıldığında biraz farklıdır. İlişki esnasında kontrolün çoğu baba adayına aittir. Hamileliğin ilk evrelerinde çok fazla sorun olmaz ancak ilerleyen evrelerde karın büyüdüğünden eğilmek zorlaşacaktır. Bunun yanında baba adayı da bu pozisyonda çok fazla sert olmamalı anne adayı rahatsız olabilir. Anne adayları rahatsızlık hissediyor ve arka kısımlarında ağrı oluşuyorsa yastık kullanabilirler yada diğer pozisyonları tercih edebilirler. Son olarak ikinci trimester döneminde kullanabilir bir yöntemdir.

Kurbağa adı verilen pozisyon ile cinsel ilişki

hamilelikte cinsel ilişki pozisyonlar kurbağa teknigi

Doggy pozisyonuna benzeyen bu pozisyonun farkıysa anne adayının el bilekleri ile dizleri üzeride olmasıdır. Ve anne adayı kalçalarını yukarıya doğru ivme kazandırır böylece baba adayı rahat bir şekilde tutabilir. Anne adayının rahatsız olması halinde kafa bölgesini rahatlatacak yastık kullanabilir. Yinede baba adayları bu pozisyonda dikkatli davranmalı ve sert manevralar ve hareketlerden kaçınmalıdırlar. Hamileliğin ikinci üç ayında yapılabilir. Ancak ilerleyen gebelik evrelerinde anne adayı rahatsızlık duyabilir.

Sık sorulan sorulara cevaplar

Hamilelikte ne kadar süre ile cinsel ilişkiye girilebilir?

Hamilelik döneminde cinsellik bazı durumlardan dolayı yasaklanabilir. Ancak çoğu zaman gebeliği takip eden doktor hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları konusunda çifteleri bilgilendirerek uygun pozisyonlar eşliğinden cinselliğe izin verilir ve ne kadar sıklıkla olacağı tamamen çiftlere kalmış bir durumdur. Ancak düşük yada erken doğum gibi riskler taşınıyorsa cinselliğe izin verilmez. Hamilelikte cinselliğin bebeğe zararı olur mu? Sorusunun cevabı ise hayır olmazdır. Çünkü bebek gerçekten çok korunaklı ve güvenli yerde yani annesinin rahminin içindedir.

Hamilelikte hangi nedenlerden dolayı cinsellik yasaklanır?

Anne adayının düşük riski taşıması

Erken doğum tehlikesinin bulunması

Vajinada oluşan kanama ve bunun nedeninin tespit edilememesi

Anne adayının suyunun erken gelmesi yani gebelik kesesinin açılması durumu

Baba adayında cinsel ilişki ile geçebilecek hastalık olma durumunda

Plasenta previa

İkiz yada daha fazla olan çoğul gebeliklerde hamileliğin son üç ayında cinsellik yasaklanır

Hamilelikte HPV lezyonu tespit edilirse yani aktif olan kondilom diyebiriz.

Doğumdan sonra cinsel isteğim azaldı bu normal midir?

Doğum yapan annelerin doğum sonrasında ki ilk üç ayda cinsel isteksizlik, cinsellikten soğuma gibi sorunlar yaşayabilirler. Bu beklenen bir durumdur. Doğumun ardında geçen üç aylık süreden sonra cinsel yaşama dair arzularınız tekrardan geri gelecektir.

Hamile olduğumu öğrendikten sonra cinsel isteğim kalmadı neden olabilir?

Hamileliğin ilk üç ayında anne adaylarının cinselliğe olan arzularında düşüşler yaşanır ki bu normal bir durumdur. Çünkü gebeliğin ilk üç ayı gebelik belirtilerinin yoğun yaşandığı ve anne adayının zorlandığı zamandır. Mide bulantıları, yorgunluk, psikolojik yönden kendini kötü hissetme gibi. Bütün bu etkenlerde cinselliği ikinci plana atabilirim. Birince trimester zaten anne adayının ve vücudunun gebeliğe alışma sürecidir. İkinci üç ay yani ikinci trimestere gelindiğinde rahme giden kan akışı artar anne ve vücudu gebeliğe alışır ve cinsel istekte normale döner. Gebeliğin ikinci üç ayı zaten halk arasında gebeliğin balayı ayları olarak bilinir. Hamileliğin en rahat üç ayıdır.

Hamileliğin son ayında cinsel ilişkiye girilebilir mi?

Gebeliğin son ayında doğumun yaklaştığı dönemlerde şayet anne adayları kendilerini iyi hissediyor ve doktorları da herhangi bir engel görmüyorsa cinsel ilişkiye girilebilir. İlişki esnasında baba adayının dikkatli olması ve ani, sert hareketlerden kaçınması gerekir. Anne adayının kesinlikle karnına baskı olmaması, meme uçlarının uyarılmaması gerekir aksi taktirde meme uçlarının uyarılması sonucunda doğumu tetikleyebilmektedir. Hamileliğin son ayında da yukarıda bahsettiğimiz hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları bilgilerinden uygun olanı tercih ederek doktorunuzda izin vermişse yaşayabilirsiniz.

Hafta hafta gebelik sayfamızdan gebeliğinizi ayrıntılı olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

6 yorum

  1. Hocam merhaba 27 haftalık hamileyim. Etrafımızda olan bir kaç kişi hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir dedi eşimle korktuk gerçi sizin yazınızı okuyunca rahatladık. Bu konu hakkında sizin de düşüncelerinizi öğrenebilir miyim

    • Merhaba Berna hanım öncelikle sağlıklı bir gebelik dönemi diliyorum. Gebeliğinizi takip eden doktor cinsel ilişki konusunda herhangi bir sıkıntı görmüyorsa istediğiniz sıklıkta ve hamileliğiniz boyunca bahsettiğimiz hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları uygulanarak yaşanabilir. Sağlıklı giden gebeliklerde bir sakıncası yoktur etrafınızda olanlara çokta itibar etmeyiniz.

  2. Ben 35 haftalık hamileyim doğumuma az bir zaman kaldı bu donemde uygun hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları ile iliskiye girmek doğrumu yoksa doguma kadar olmamalı mı?

    • Merhaba Hatice hanım öncelikle sağlıklı bir doğum geçirmenizi ve bebeğinizi kucağınıza almanızı diliyorum. Uygun olan hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları kullanılarak gebeliğin sonuna kadar cinsellik yaşanabilir. Tabi doktorunuzun onay vermesi gerekir. Ancak son bir ayda eşinizin vajina boşalmaması gerekir. Çünkü sprmlerin için bulunan bir takım maddeler rahim kasılmalarını arttırabilir.

  3. Hocam merhabalar 25 haftalık hamileyim ilişki sonrasında vajinada ağrı ve yanma var nedeni ne olabilir? Boşalma vajinada gerçekleşiyor. Konu ile ilgili desteğinizi rica ediyorum. Saygılar

  4. Hocam merhabalar 25 haftalık hamileyim ilişki sonrasında vajinada ağrı ve yanma var nedeni ne olabilir? Boşalma vajinada gerçekleşiyor. Konu ile ilgili desteğinizi rica ediyorum. Saygılar

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM