Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sıklığı Ne Olmalıdır?

Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı ne olmalıdır? Sorusunun cevabını vermek aslında biraz zor, çünkü sağlıklı yürüyen bir gebelik ise çiftlere kalmış bir durumdur. İstenildiği zaman hamilelikte cinsel ilişkiye girilebilir. Ancak bazı çiftler gebelik sürecinde cinsellikten kaçabilir, korkabilir yada soğuyabilirler. Bunun nedeni sıklıkla bebeğe bir zararı olur mu? Sorusudur. Sağlıklı ilerleyen hamileliklerde cinsel ilişkiye girildiği taktirde bebeğe herhangi bir zararı bulunmaz. Bebek gerçekten çok korunaklı ortamdadır. İçerinde bulunduğu amniyon sıvısı sayesinde rahme gelebilecek darbelere karşı korunmaktadır. Ayrıca rahim ağzında bir tıkaç ile tıkalı şekilde olup içeriye herhangi bir enfeksiyon, mikrop girmesini engellemektedir. Baba adayının penisi bebeğe değmesi gibi bir durum kesinlikle yoktur. Yukarıda dediğim gibi bebek gerçekten güvenli bir ortamda gelişmekte ve büyümektedir.

Sadece önemli olan ve özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde uygun olan (buradan bu konuya ulaşabilirsiniz >>>) hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları ile cinsel ilişki yaşamak hem anne adayı hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça faydalı olacaktır.

Halk arasında bazı söylentiler her zaman duymaktayız, büyük ihtimalle sizde duymuşsunuzdur. Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı çok olmamalı veya çok az olmalı, yada hiç cinsellik olmamalı, olursa bebeğe zararı olur yada düşüklere neden olur diye. Kesinlikle sağlıklı ilerleyen bir hamilelikte çiftler kendilerini cinsel yaşamlarından uzaklaştırmamalı, herhangi bir sorunu olmayan anne adayları gebeliğin son dönemine kadar cinsellik yaşayabilir. Halk arasında inanılan bu yarının tam tersini bilimsel gerçekler göstermektedir.

hamilelikte cinsel ilişki sırasında ağrı neden olur

Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı hangi faktörlere bağlıdır?

Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı normal gebe kalmadan önceki hayata benzerlik taşır. Yani genç bir çift ise daha sık birleşme olurken yaşı ilerlemiş çiftlerde bu sayı daha aşağı inebilir. Ayrıca kadın ve erkeğin sağlık durumu ile psikolojik durumu da cinsel ilişki sıklığı konusunda büyük rol oynar. Ancak hamilelikte cinsel ilişki sıkılığını kısıtlayan bir durum yoktur. Sadece düzenli gidilen doktor kontrollerinde, gebeliği takip eden uzman doktor herhangi bir sakınca görmezse istenilen sıklıkta cinsel birleşme yaşanabilir. Ancak düşük riski gibi durumlar söz konusu olursa cinsel ilişki gebelik boyunca yasaklanabilir. Bu nedenle anne adaylarımızın düzenli olarak doktorlarını ziyaret etmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bir önceki konumuz hamilelikte cinsel ilişki sırasında ağrı başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM