Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte Demir Eksikliği

Hamilelik döneminde, anne adayının vücudunda hormonal olarak değişiklikler olduğunu biliyoruz. Bu değişimlerden tabiki kan değerleri de nasibini alıyor.

Hamilelikte gelişen demir eksikliği sorunu da kan değerlerinin değişmesine bağlı olarak gelişen sorunların başında geliyor.

Hamileliğe bağlı gelişen demir eksikliği, anneyi ve bebeği doğrudan etkilemesi nedeniyle sürekli kontrol edilmesi gereken bir durum. Demir eksikliğinin uç boyutlarda olması bebek ölümleri ve enfeksiyon gibi sorunlara neden olabiliyor. Oysa beslenmede ve yaşam şeklinde yapılacak küçük değişiklikler, anne adayının demir eksikliği sorununa çare olabilir.
Hamilelik döneminde annenin kan hacminde meydana gelen artış daha çok kan hücresinin üretilmesine neden olur. Bu hücreler bebeğe oksijen taşırlar ve bu nedenle de bu hücrelerin üretilmesi için demire ihtiyaç vardır. Eğer demir eksikliği olursa vücutta bebeğe giden kan ve oksijen miktarı da azalacağı için düşük riski artar. Bu gibi durumlarda düşük doğum ve anne karnında bebek ölümü gibi durumlar gelişebilir.
Gebeliğin son aylarında, doğum yaklaştığı ve doğum sırasında kan kaybedileceği için demir değerlerinin daha düzenli olması beklenir. Eğer kan değerleri düşükse anne adayında halsizlik, çarpıntı, yorgunluk gibi belirtiler olur.
Demir eksikliğinden uzak kalmanın yolu günde 2-3 porsiyon demir içeren gıdalar tüketmekten geçiyor. Hangi yiyeceklerde demir bulunuyor derseniz en çok sakatat ve etlerde demir bulunuyor. Et yemek istemeyen örneğin vejetaryen anne adayları ise demir içeren yeşil sebzeler, kuru üzüm, pekmez, fındık, yumurta gibi gıdaları tüketebilirler. Ayrıca kuru baklagiller ve yumurtada da bol miktarda demir bulunur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM