Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte Doğru Beslenme

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anda bebeğinizin ve kendi sağlığınız için yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerekir. Fazla kilo almadan, bebeğinizin sağlığını ve gelişimini olumlu yönde etkileyecek besinler tüketmelisiniz.

Peki, hamilelikte yenmesi gereken yiyecek ve içecekler nelerdir? Hamilelikte Doğru Beslenme ve Hamilelik Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler hangileridir?

Hamilelik Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler

1- Protein kaynağı olan yumurtayı her gün 1 tane yemelisiniz. Bebeğinizin gelişimini sağlayacak ve içerisinde bulunan omega 3 ile bebeğinizin beyin gelişimine yararlı olacaktır. Dikkat etmeniz gereken yumurtanızı tam pişmiş olarak tüketmelisiniz.
2- Bebeğinizin diş, göz ve kemik gelişimi için bol bol havuç tüketin.
3- Aşırıya kaçmadan günde 3 tane tüketeceğiniz ceviz, fındık, badem de bebeğinizin zekâ gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.
4- Hamilelikte kabızlık sorunu çekiyorsanız özellikle yulaf tüketmelisiniz. 1 kâse yoğurt ile karıştıracağınız yulaf hem size çare hem de bebeğinize kalsiyum olacaktır.
5- Eğer ki bebeğinizin gelişimi geriden geliyorsa kaşar peyniri, muz, ceviz yoğurt ve süt bebeğinizin kilo almasını sağlayacaktır. Özellikle içerisinde bol miktarda folik asit olan yoğurdu her gün tüketmelisiniz.
6- Folik asit deposu olan mercimek ve avokadoyu da hamilelik boyunca tüketmelisiniz. Özellikle mide bulantılarınız çok fazla ise avokadoyu denemelisiniz. Hem bebeğinizin beyin ve sinir gelişimi hem de bulantılarınız için avokado tüketmeniz önerilir.
7- İçerisinde demir bulunan ıspanak hafta da 1 defa mutlaka tüketilmelidir.
8- Hafta da iki gün mutlaka et yemeniz gerekir. Demir ihtiyacını karşılamak için kırmızı ete ihtiyaç vardır. Tahıllı gıdaları da bol miktarda tüketmeniz önerilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM