Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte Hangi İlaçlar Kullanılabilir?

Hamilelikte ilaç kullanımı kesinlikle doktor kontrolü altından yapılmalıdır. Hamilelikte hangi ilaçlar kullanılabilir soruna en iyi doktorunuz yanıt verebilir.

Gebelik normal  zamanlara göre çok daha hassas bir dönemdir bunun için kullanılan her ilaç mutlaka doktora danışılarak alınmalıdır. Bunun nedeni alınan her ilaç plasanta yani bebeğin eşine bebeğe geçebilir geçtiğinde bebeğe bir zararda bulunabilir bunun akside olabilir geçen ilaç bebeğe yararlıda olabilirbu yüzden gebelik döneminde her ilaç doktora danışılarak kullanılmalı ayrıca gebelik döneminde anne adayının hiçbir şikayeti olmasa bile bazı düzenli olarak kullanılması gereken ilaçlar mevcuttur bununla beraber gebelik döneminde anne adayının şikayetlerini azaltmak için doktor şikayetlere göre bir takım ilaçlar verebilir.

Yukarıda da dediğim gibi gebelik döneminde oluşan şikayetleri azaltmak yada daha önceden olmuş olan hastalıklar için gebelik döneminde ilaçlar kullanılır doktorun uygun gördüğü ilaçlar uygun gördüğü dozda kullanılır. Bu ilaç kullanımları gerektiği gibi doktor kontrolünde yapılırsa anne adayında ve bebeğe verecek zararlarda engellenecektir bazı anne adayları gebelikte ilaç kullanımına çok soğuk bakmaktadır eğer gerçekten tıbbi tedavi gerekecek bir durum varsa doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmalısınız. Burada önemli olan nokta doktor kontrolü dışında ilaç kullanmamaktır ayrıca gebelik döneminde oluşan neredeyse her problemler  için uygun ilaç bulunmaktadır.

Son adet dönemi tarihinden başlayarak 31. Gün ile 71. Günler arasında olan dönemde organ oluşumu olduğu bir dönemdir bu döneme teratrojen dönem ismi verilir. Bu dönemde bebekte meydana gelecek olan sorunlar anomali ile sonuçlanabilmektedir. Anne adayının bu dönemde çok önemli bir rahatsızlığı yoksa ilaç kullanımı yapmamalıdır ve doktor kontrollerini ihmal etmemelidir.

  1. günden önde alınan ilaçlar embryoya hiçbir zararı olmayabilir ama bir düşük yapılmasına da neden olabilir. Gebelik dönemlerinde anne adayı ilaç kullanmalıyım diyecek kadar şikayeti varsa kesinlikle önce doktora başvurmalı sonra ilaç tedavisine başlamalıdır.

Gebelik döneminde kullanılan ilaçlar yaptıkları olumlu yada olumsuz etkilere göre guruplara ayrılırlar örnek vermek gerekirse A gurubunda olan bir ilaç gurubu gebelik döneminde çok rahat kullanılır yine B gurubunda yer alan ilaçta rahat kullanılır ancak C gurubundaki ilaçlar ilacın verdiği yarar zararından fazlaysa ve gerçekten gerekli ise kullanılmalıdır. Özellikle D ve X gurubu içinde olan ilaçlar çok gerekmedikçe gebede hayati bir risk oluşmadıkça tercih edilmez bahsettiğim guruplardaki ilaçlar kendi başına doktor kontrolü olmadan hiçbir şekilde kullanılmamalı aslına bakarsak gebelik döneminde vitamin bile doktora danışılmadan alınmamalı.

A gurubunda yer alan ilaçlar insanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre fetusa bir zararı olmadığı tespit edilmiş.

B gurubu ilaçlarda ise hayvanlar üstünde yapılan araştırmalarda fetusa bir zararlı etki tespit edilmemiş ama insanlar üzerinde bir çalışma gerçekleşmemiştir yada hayvanlar üzerindeki çalışmalarda sorun oluşmuştur ama insanlar üzerindeki çalışmalarda bir sorun teşkil edici tespit edilmemiştir.

C gurubu ilaçlar ise insanlar üzerinde bir çalışması olmayıp ancak hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda bir olumsuz sonuca rastlanılmamıştır.

D gurubu ilaçlar ise anne adayının riski durumlarında kontrollü bir biçimde kullanılmalı çünkü fetusa olumsuz risk faktörleri bulunmaktadır.

X gurubu ilaçlar ise riski yüksek bir guruptur ilaç kullanıldığında yarar sağlayacağından daha fazla risk içermektedir.

Hamilelikte ağrı kesici kullanmak >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM