Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte Kabızlık Nedenleri Nelerdir? Kabızlık Nasıl Geçer?

Anne adaylarının gebelikleri süresince yakınmalarından biri kabızlıktır. Hamileliğin ilerleyen haftalarında ortaya çıkan kabızlık sorunu rahatsızlık veren bir durumdur. Bu sıkıntılı durumu basit önemlerle hafifletmek mümkündür. Sağlıklı bir anne adayı günde bir defa büyük abdest (defekasyon) yapar.

Günümüzün yaşam şartları insanların posasız yiyecekler tüketmesi ve hareketsiz bir yaşam sürdürmesi kabızlığın gittikçe yaygınlaşmasına neden olur. Gebelik sürecinde anne adayların da var olan kabızlık sorunu artış gösteriyor. Bu süreç anne adaylarının duygusal hassasiyetleri nedeniyle ne yazık ki daha ağır bir sorun olarak algılanıyor. Bu sebepten ötürü kabızlık gebeler arasında ki en büyük yakınmalardan biridir.

Hamilelikte kabızlığa neden olan rahmin bağırsaklara uyguladığı baskı ve hormon değişimi tedavi gerektirmez. Geçmiş yıllar da bu durum fazla abartılır ve kabızlığın zehirlenmelere yol açabileceği düşünülüyordu. Fakat kalın bağırsaklarda emilimin çok olmaması sebebiyle uzun süre kalan gaytanın yani büyük abdestin önemli bir yan etkisinin olmadığı artık bir çok hamileler tarafından biliniyor.

Hamilelikte kabızlık problemi olan anne adaylarına müshil ilaçlarının verilmesinin ilaçlara bağımlılığına ve ishale bağlı tuz elektrolit kaybının yol açtığı kabul gören bir gerçek. Ayriyetten bağırsakta oluşan gazın sebep olduğu yakınmaların tedavi edilmesi gerekiyor. Kabızlığın temel nedenleri, az sıvı tüketimi, kullanılan ilaçlar, suyun fazla emilimi. Bu hamilelik süresin de  sıvı emilim artar. Kalsiyum ve demir de kabızlık yapar.  Büyüyen uterus baskı yapar ve kabızlar yaşanabilir.

Hamilelikte Kabızlık Nasıl Geçer?

Hamilelikte kabızlık nasıl geçer sorusunun cevabı hamilelikte beslenmenin önemini kavramadan geçer. Hamileliğiniz boyunca istediğiniz kadar lifli gıdalar bolca tüketebilirsiniz. Meyve suları ve kuru meyve kompostoları bolca içebilirsiniz. Sabah kahvaltısın da bir su bardağı şekerli su içebilirsiniz. Günlük egzersiz yapmayı ihmal etmeyin, mümkün olduğunca yürüyüş yapın. Günde 2 litre su tüketmeye özen gösterin, su ihtiyacınızı çorba komposto ve ayranla da karşılayabilirsiniz. Kahve, asitli içecekler ve nişastalı gıdalar da kabızlık yapar. Posa içeriği yüksek olan kepekli makarna, yulaf ezmesi, bulgur tarzın da tam tahıllı besinler tüketin. Yavaş ve iyi çiğneyerek yemeye çalışın. Bunların ardından sorununuz devam ediyorsa doktorunuza başvurun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM