Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu

Hamilelikte karpal tünel sendromu belirtileri nelerdir? Hamilelikte karpal tünel sendromu tanısı ve tedavisi nasıl olmaktadır? Sorularına cevaplar.

Gebelik içinde bir çok hormonal değişimler meydana gelmektedir. Vücut bu değişimlerden etkilenmekte ve ellerde etkilenenler arasında olmaktadır. Anne adayları ellerinde yanma ve uyuşma hissedebilirler. Rahatsızlığın ilerleyen evlerinde güçsüzlük hisside görülebilmektedir. Gebeliğin en çok görülen evresi olan son 4 aylık kısımda daha çok rastlanır. Belirtilerin altından genelde hamilelikte karpal tünel sendromu çıksa da özellikle işleri bilgisayar başında olanlarda görülebilir. Ancak hamilelik sırasında daha fazla görülmektedir.

Yapılan çalışmalar ışığında doğumdan sonra 3 yıl gibi uzun süreler geçmesinin ardından annelerin yüzde 85 kısımlarında hala devam ettiği görülmüştür. Bu nedenle özellikle gebeliğin son 4 ayında ve doğumdan sonra 12. Aya kadar karpal tünel sendromu muayenelerinin detaylı biçimde yapılmasını göstermektedir.

Nedeninde bahsedecek olursak ellerin hareket etmesinden sorumlu ve hissinden sorumlu olan 3 adet sinir bulunmaktadır. 3 sinirden olan median siniri el bileği etrafında içinden geçtiği dar bir tünel mevcuttur. İşte bu tünelin adı karpal tünel olmaktadır. Tünel daralır veya içerisinde bulunan basınç artarsa az önce bahsettiğimiz median sinirinin sıkışmasına neden olacaktır. Bunun sonucundaysa karpal tünel sendromu meydana gelir.

Hamilelikte karpal tünel sendromu belirtileri nelerdir?

Rahatsızlığa baktığımızda en başta 3 ana yakınma ile karşılaşırız. Ağrı olması, karıncalanma ve uyuşukluktur. Parmak ve el bileklerinde yanma, uyuşukluk ve ağrı görülmesi belirtilerin başında gelir. Yakınmalar sıklıkla gece saatlerinde şiddetini arttırabilir. Her zaman olmasa da belirtiler kolun üst bölümde de görülebilmektedir. Rahatsızlığın ilerleyen dönemlerinde ellerde güçsüzlük hissi görülebilir. El bileğin bükülü biçimde durması tünelde ki hacmi düşüreceği için sıklıkla uyku esnasında belirtiler daha kuvvetlenir. Rahatsızlık ilerlediğindeyse güçsüzleşen kas yapıları daha önceden rahatlıkla yapılan işlerde zorlamaya doğru gider. Örneğin düğme iliklemede zorluk gibi. Herhangi bir nesneyi elinde tutmak veya kavramada güçlük görülebilir.

Hamilelikte karpal tünel sendromu tanısı ve tedavisi

Şikayetleri ile doktora başvuran hastanın detaylı bir muayenesi yapılır. Edinilen bilgilere göre değerlendirilir ve tanı konulur. Karşımıza az sayıda çıksa da romatizma rahatsızlıkları ve bir takım endokrin rahatsızlıklarının ilk belirtileri ile aynı olabilmektedir. Zaten bu durumda testler yapılarak kesin olarak tanısı konulur.  Kesin tanı konabilmek için EMG yapılması gerekir.

Tanı kesin olarak konulduktan sonra tedavinin ilk amacı karpal tünelde meydana gelen basıyı engelleyerek daha fazla artmasını önlemek olacaktır. Geceleri uyku halinde el bileğinin bükülmesi ile basıncın artmasını önemek için el bilekliği ateli verilir. Hastanın gün içinde yaptığı davranış ve aktiviteleri gözden geçirilir. Rahatsızlık ilerlememiş ve ilk evrelerindeyse alınan bu basit önlemler işe yarayacaktır. Bunlara rağmen hastanın yakınmaları geçmiyorsa kanal içinde bulunan şişliği tedavi etmek amaçlı tedaviye gidilir. Bu kısma kortikosteroid adı verilen enjeksiyon yapılarak içeride oluşan ödem önlenmeye ve azaltılmaya çalışmaktadır. Yapılan bu tedavi gebelikte güvenlidir. Ancak yapılan bütün tedavilere rağmen sevindirici bir sonuca ulaşılmazsa cerrahi müdahale yapılması son seçenektir. Ancak bu son çare olan ameliyata çok fazla gerek duyulmaz yapılan tedaviler sıklıkla etki eder.

Bir önceki yazımız gebelikte gaz sanıcı ve gebelikte mide yanması

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM