Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte Sigaranın Zararları Neler?

Hamilelikte sigaranın zararları nelerdir? Hamilelikte sigaranın bebeğe zararları nelerdir? Hamilelikte sigaranın zararları doğum sonrasında da devam eder.

Hamilelikte sigaranın zararları gerçekten çok fazladır. Hem anne adayı hem de bebek açısından zararlı ve olumsuz durumlar meydana getirmektedir. Gebelikten önce sigara kullanan anne adayları sigarayı bırakarak bebeklerine en iyi hediyelerini vermiş olacaklardır.

Hamilelikte sigara kullanımı yapılan araştırmalar düşüklere neden olduğunu ve bebeğin sağlığını yüksek derecede tehdit ettiğini ortaya koymuştur.  Bunun yanında pasif içici olan anne adaylarının da sigara içmekle aynı oranda tehlike altında olduğu bilinmektedir bu nedenle gebe kadınlar sigara içilmeyen ortamlarda gebeliğini sürdürmesi gerekmekte.

Gebelikte sigara kullanımının yol açtığı bazı etkenler bulunmaktadır bunlar bebeğin su kesesi zamanından önce açılması, plasenta yani bebeğin eşinin yanlış konumlanmasın veya erken ayrılması, gebelikte meydana gelen hipertansiyon, dış gebelik gibi ciddi hayati tehlikesi bulunduran durumlara neden olmaktadır.

Sadece gebelik süresinde değil doğumdan sonra bebeklerin olması gereken kilodan daha hafif, zayıf doğması bulunmaktadır. Ayrıca beşik ölümü adı verilen ve ani bebek ölümlerine daha fazla rastlanmaktadır. Gebeliğinde sigara kullanan anneleri bebekleri daha huysuz ve huzursuz oldukları da yapılan araştırmalar ortaya koymuştur. Gebelikte sigara kullanımı gebelik için son derece tehlikeli olan yüksek tansiyon ve diyabetten dahi daha zararlı olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni bu hastalıkların önüne geçmek ve tedavi imkanı olurken sigaranın bebeğe olan zararlarını önlemek mümkün değildir.

Sigaranın İçinde Hangi Zehirli Maddeler Bulunmaktadır

Sigara birçok zararlı kimyasalları içinde barındırır içerisinde 4000 den fazla zararlı kimyasal bulunmaktadır. Bu dört binden fazla kimyasalın içinde kurşun, siyanür ve 60 adete yakın kanser yapan kimyasal bulunmaktadır. Anne adayı sigara içtiğinde bu kimyasallar anne kanına geçerek oradan da bebek dolaşımına ulaşarak geçmektedir. Sigaranın bebek üzerindeki etkilerinden olan karbonmonoksit ve nikotin bebeğin nefes alış verişini etkileyerek gelen oksijeni azaltmaktadır ve bebeği etkileyen olumsuz bütün durumlar en başta buna bağlanmaktadır.

Sigaranın İçinde Bulunan Bazı Zararlı Maddeler

Aseton – Oje çıkarmada kullanılır
Amonyak – Tuvalet temizlemede kullanılır
Arsenik – Fare zehri
Benzopiren – Dizel egzoz dumanı
Karbon monoksit – Petrol egzoz dumanı
DDT ve Dieldrin – Böcek ilacı
Formaldehid – Cesetleri muhafaza etmede kullanılır
Hidrojen siyanür – Gaz odalarında kullanılan bir zehirdir
Metanol – Roket yakıtı
Titanyum – Uçak yapmada kullanılan bir metaldir.

Sigara bebek ölümleri, erken doğum, kalp hastalıkları başta olmak üzere doğumsal anomallere neden olmaktadır. Anne adayının içtiği her bir sigara hem bebeğe hem anne adayına zararları geri döner. Ayrıca sigara içen anne adaylarının bebeklerinde akciğer gelişimi daha az olurken ilerleyen zamanlarda bu bebeklerde astım ve akciğer hastalıkları meydana gelme riski daha fazladır. Anne adayının sigara içmesi bebeği bir ömür etkileyecek bir duruma da sebep olur bu beyin gelişimidir daha düşük bir zeka seviyesi, öğrenme zorluğu ve davranış bozuklukları gibi sorunlar meydana getirebilir.

Konuyu biraz toparlarsak sigara içen anne adaylarının bebekleri 200-250gr daha hafif doğmakta olup 1 cm daha kısa dünyaya gelirler bu durum bebeklerin daha rahat kronik hastalıklara yakalanma tehlikesi bulunur ayrıca doğduktan sonra ilk bir aylık süreçte bebek ölümlerinin görülme oranı daha yüksektir.

Özellikle doğum gerçekleştikten sonra 2-5 aylar arasında meydana gelen ani bebek ölümleri sigara kullanan anne adaylarının içtiği sigara miktarına bağlı olarak 2 ile 6 kat arasında yükselmekte.

Hamilelikte sigaranın bebeğe zararları nelerdir?

Lösemi

Astım, nefes darlığı sorunları

Zeka geriliği

Göz hastalıkları

Dikkat bozuklukları ve öğrenmede zorluk

Davranış bozuklukları ayrıca şiddete ve suça daha fazla eğilim

İleride aşırı kilo obesite sorunu

Hamilelikte sigaranın zararları doğumdan sonra anne sütünün azalmasına yol açmaktadır.

Gebelikte alkol kullanımı >>> Emzirme döneminde sigaranın zararları >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM