Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte Vücut Bakımı

Hamilelik süreci birçok faktörün önem taşıdığı bir dönemdir. Vücut bakımı ise annenin kendi bedenini koruyarak​​​​​​ oluşabilecek çeşitli olumsuzlukların önüne geçmek için büyük önem taşır. Hamilelik sürecinde annenin bedeninde çok hızlı değişimler meydana gelir ve bu durum annenin bedeninde çeşitli değişiklikler meydana getirir. Vücut bakımının gereken düzeyde yapılmaması annenin çeşitli hastalık ve enfeksiyonlara yakalanmasına, bu durumdan bebeğin etkilenmesine, bebeğin gelişiminde çeşitli sorunlara neden olabilir. Vücut bakımı kilo alımı, temizlik, istenmeyen tüyler, cilt bakımı, vajinal hijyen, meme bakımı, diş bakımı gibi çeşitli boyutlardan oluşur.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Hamilelik sürecinde ciltte çok çeşitli çatlaklar meydana gelir. Bu çatlaklar özellikle annenin bedenindeki yağ dengesinin bozulmasından kaynaklanır ve yağ dengesini sağlamak için badem yağı, zeytinyağı, kakao yağı gibi çeşitli yağ türleri kullanılabilir. Banyo öncesi ve sonrası kullanılabilecek çeşitli nemlendirici kremlerle kalça, göğüs ve basen bölgelerindeki çatlamalar en aza indirgenebilir. Ciltte meydana gelen çeşitli kabarcık lekeler ise genellikle geçicidir ve hamilelik sonrasında kaybolur.

Bu dönemde istenmeyen tüyler çeşitli tekniklerle ortadan kaldırılmalı ve mantar oluşumlarının önüne geçmektedir. Bu dönemde vajinadan çok çeşitli akıntılar olabileceğinden vajinal temizlik çok ciddi bir titizlikle yapılmalı hastalık, mantar ve enfeksiyon oluşumlarının önüne geçilmelidir. Anne bedeni bu dönemde daha hassas hale geldiğinden güneşe çıkarken güneşin zararlı ışınlarından korunmayı sağlayacak yöntemlere başvurulması cilt sağlığı açısından kritik önem taşır. Bu dönem ter bezleri olduğundan daha hızlı işlediğinden banyo sayısı günde ikiye çıkarılmalı ve uygun sıcaklık 36-37 derece olarak ayarlanmalıdır.

Gebelikte Vücut Bakımı

Hamilelikle Vücutta Neler Değişir?

– Hamilelikle birlikte ter bezleri daha aktif hale gelir.

– Cildin nem ihtiyacı düzeyi artar. Bu nedenle nem ihtiyacını karşılayacak kremler kullanılabilir.

– Kilo alımı ile birlikte ciltte çeşitli bozulmalar meydana gelir.

– Tırnak yapısı, saç yapısı ve diş yapısında çeşitli değişimler yaşanır. Bu nedenle tırnak, saç ve diş bakımı ve sağlığı daha önemli hale gelir.

– Vajinal akıntılar yoğun yaşanır. Bunun için temizlik ve iç çamaşırı değişikliği önem kazanır.

– Süt gelmeye başladığı için meme bakımı ve ilk süt akıntıları için ped kullanımı yapılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM