Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte Yenmemesi Gereken Yiyecek ve İçecekler

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren yediğiniz ve içtiğiniz her şeye dikkat etmeniz gerekir. Aslında hamilelikle birlikte yeni bir hayat ve yeni bir beslenme düzenine başlarsınız. Çünkü sizin yediğiniz besinlerden, içinizde büyüttüğünüz bebekte beslenmektedir. Unutulmaması gereken şey, hamilelik bir hastalık değildir. Her şeyden yemek içmek gerekmez, abartmaya gerek yoktur. Zaten doktorların genel önerisi de hamilelikte her ay 1 kilo almaktır. Peki, hamilelikle yenmemesi gereken yiyecek ve içecekler nelerdir?

Hamilelikte beslenme oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde bitkisel çaylardan tükettiğiniz diğer gıdalara kadar dikkatli ve doktor tavsiyesi dahilinde tercihler yapmalısınız.

1- Az pişmiş yumurta, et, balık, tavuk yenmemelidir. Özellikle yumurta iyi pişmelidir. Çünkü az pişen besin bakteri oluşturur. İshal, bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilir.
2- Sigara, alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. Eğer ki kullanıyorsanız da hamilelik ve emzirme sürecinde bebeğiniz için kullanmamaya özen göstermelisiniz. Sigara, alkol bebeğinizin düşmesine, ya da kalıtsal hastalıkların oluşmasına neden olabilir.
3- Fındık, fıstık gibi yemişlerin fazla tüketimi bebeğin doğduktan sonra alerjisi olmasına neden olabilir. Abartıya kaçmadan yenmesi önerilir.
4- Ton balığı yerine taze balık tüketilmesi önerilir. Çünkü ton balığı bebeğin sinir sistemini etkileyebilir.
5- Fast food, dondurulmuş gıdalar özellikle hamilelik süresinde kullanılmaması gerekir. İçerisinde fazla yağ, şeker, tuz bulunan yiyecekler hem fazla kilo yapar hem de bebeğini gelişimi için yararlı olmaz.
6- Pastırma, salam, sucuk gibi çiğ et ürünlerini tüketmemeye özen gösterin.
7- Hamilelik süresinde kafein kullanmamaya ya da miktarı en aza indirmeye çalışın. Çünkü kafein düşük riskini arttırır. Asitli içeceklerden kesinlikle uzak durun.
8- Adaçayını kesinlikle kullanmayın. Bitki çaylarını da günde 1 fincanı geçmeyecek şekilde tüketin.
9- Küflü peynirler, pastörize edilmemiş sütten yapılan besinlerden, karaciğerden hamilelik boyunca uzak durun. Erken doğuma da düşüğe neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM