Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikte Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Gebe kadınlar bilinçsiz bir düşünce ile yürüyüş yapmaktan vazgeçebiliyor ya da hiç başlamıyor. Buna sebep ise bebeklerini öne sürebiliyor ancak bu  son derece yanlış bir karar. Hamilelikte yürüyüş yapmanın faydaları araştırmalar ile kanıtlanmıştır ve riskli bir gebelik geçirmeyen hamilelerin düzenli bir şekilde yürüyüş yapması gerekir.

Hamilelikte yürüyüş yapmak anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkiliyor ve pek çok olumsuz duruma karşı doğal bir kalkan oluşturuyor. 

Doğuma Etkisi

Hamileliği süresince yürüyüş yaparak kaslarını çalıştıran kadınların, normal doğumu daha kolay yaptığı gözlemlenmiştir. Kalça kaslarının güçlenmesi ve vücut esnekliğinin artmasını sağlayan yürüyüşler sayesinde doğumlar daha kolay ve acısız geçiyor.

Gebelik Zehirlenmesine Karşı Etkili

Preeklampsi bilinen adıyla gebelik zehirlenmesi, kan basıncını arttırır ve tansiyonun yükselmesine sebep olur. Hamilelik döneminde yürüyüş yapmak ise kolestrolü ve tansiyonu dengeleyeceği için gebelik zehirlenmesi etkilerine karşı önemlidir.

Diyabet Riskini Düşürür

Daha önce diyabet hastası olmayan hamileler, gebelik döneminde bu hastalık ile baş başa kalabiliyor. Hamileliğiniz boyunca diyabet riskinden kaçınmak ve kontrollü kilo alımı için mutlaka yürüyüş yapmanız gerekiyor.

Strese Karşı

Hormonlardaki değişimler, aile içi sıkıntılar ve bebeğin bakımı konusunda stres yaşayan hamileler yürüyüş yaparak kendilerini iyi hissedeceklerdir. Yürüyüş esnasında vücudunuz endorfin salgılar ve kendinizi daha mutlu, daha dinç hissedersiniz. Anksiyete, depresyon ya da panik atak hastalığınız varsa gebelikte yürüyüş yaparak moralinizi yükseltebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM