Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hamilelikten Sonra Korunma Yöntemleri Neler?

Gebelikler sonlandığı zaman bir daha gebe kalınmadan önce belli bir süre geçmesi gerekmektedir. Burada ideal olan süre 2 yıl olarak belirtilmektedir. Bu yüzden gebelikten sonra çiftler bir korunma yöntemi seçmelidir. Gebelik sonrası hap ile korunma yöntemi tercih edilirse doğum gerçekleştikten 1 hafta sonra emzirmeyi olumsuz yönde etkilemeyek mini haplar kullanılabilir. Hapların kullanma saatlerine dikkat edilerek her gün aynı saatte alınması önem taşımaktadır. Fakat bu tür haplar henüz ülkemizde bulunmamaktadır. Emzirme döneminde hap yerine 3 aylık iğne, sprial, hormonlu sprial yöntemleri kullanılabilir.

Aslına bakılırsa emziren annelerin doğum kontrol hapı kullanmaları tavsiye edilmez. Östrojen ve progesteronu birlikte bünesinde barındıra doğum kontrol hapları annenin sütünü azaltır. Bu yüzden bebeklerini sadece anne sütü ile besleyen kadınların doğum kontrol hapı kullanması tavsiye edilmez. Bunun yanında gerçekleştirilen son çalışmalar göstermiş ki doğumdan 4-5 ay geçmesinin ardından bu haplar kullanılabilir.

Hamilelikten sonra korunma yöntemleri nelerdir?

3 Aylık İğneler

Bu iğnelerin içeriğinde sadece progesteron hormonu bulunduğundan anne sütünün içeriğini bozmalar. Bu sebeple emzirme dönemi içinde bulunan anneler bu yöntemi tercih edebilir.

Sprial

Sprial takılmadan önce uzman bir hekim tarafından yapılan detaylı muayene önem taşımaktadır. Ayrıca bu muayene sırasında adet kanamasının olmadığı bir dönem olması gerekmektedir. Bu yapılan muayenede spriale olumsuz etkileri olabilecek herhangi bir enfeksiyon var mı ve rahim bu yönteme uygun mu diye bakılmaktadır.

Sprial yönteminin uygulanması için sıklıkla adet dönemi içersinde takılması daha uygun görülür. Uygulama adetten sonra bir kaç gün içinde yapılabileceği gibi, başı, ortası ve sonunda da olabilir. Bu şekilde gebelik varmı yok mu kesin olarak bilinmiş olunacaktır. Doğum gerçekleştikten 6 hafta sonra sprial uygulaması yapılabilir.

Sprial Hangi Durumlarda Kullanılamaz

Sprial kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken nokta bir gebelik oluşumunun bilinmesi yada bundan şüphe edilmesidir. Devamlı olarak vajinal kanama yaşayan kadınlar, tekrarlayarak tüp ve rahim iltihabı geçiren kadınlar. Bunların yanında rahim boşluğunda bir yer tutan kitle olanlar. Tekrarlayan dış gebelik öyküsü olanlar, daha önceden geçirilen veya hala devam eden bel soğukluğu olması, Bir pelvik enfeksiyonu bulunanlar. Geçirdiği son 3 ayda endometrium enfeksiyonu veya enfekte olan bir düşük öyküsü olan kadınlar. Birden fazla cinsel partnere sahip olan kadınlar. Vücut direncini olumsuz yönde etkileyerek bağışıklık sistemini zayıflatan; lösemi, AIDS gibi hastalıklar, kalp kapakçığı ile ilgili rahatsızlıklar, sebei belli olmayan adet düzensizliği, yoğunluğu yüksek olan adet kanaması ile şiddetli ağrılı adet dönemleri yaşayan kadınlar. Son olarak bakır maddesine herhangi bir alerjik reaksiyonu bulunan kadınların sprial yöntemini tercih etmeleri konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Bir önceki konumuz suni sancı ile doğum yazımızı da okumanızı öneririm.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM