Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Oruç Tutulur mu? Sorusuna Cevap

Gebelikte oruç tutulur mu? Sorusunun cevabı anne adaylarına tavsiye edilmemektedir. Gebelik diğer normal dönemlere bakaraktan vücudun çok daha fazla ihtiyaçları olduğu bir dönemdir. Anne adaylarının gebeliği boyunca düzenli beslenmeleri ve yeteri seviyede sıvı almaları gerekmekte. Aksi taktirde anne adayının yeteri miktarda sıvı almaması durumunda erken doğum, amniyon sıvısında azalma gibi durumlar meydana gelebilir. Oruç tutma esnasında uzun saatler boyunca aç kalınmakta ve buda kan şekerinin düşmesine neden olmaktadır ki zaten gebe kadınların kan şekerleri düşmeye daha yatkındır. Uzun süre aç kalınan oruç dönemlerinde bu durumla karşılaşılabilirken ayrıca mide bulantıları, mide problemleri ve kabızlık gibi şikayetlerde artış olabilmektedir.

Bazı anne adaylarında doktorunun belirlediği riskli guruba giren gebelerde (diyabet, çoğul gebelik, erken doğum riski gibi) oruç tutmaları daha da tehlikeli olabilmektedir bebeğin ve anne adayının sağlığı için oruç tutmamak gereklidir. Gebelik döneminde uzun zaman aç kalınması önerilmemekte, azar, azar yiyerek dengeli beslenme biçimi önerilmektedir. Oruç tutan anne adayları ben çok rahat tutuyorum ben çok iyiyim bile deseler gebelikte bol su tüketimi çok önemli olduğu için önemli komplikasyonlara davetiye çıkarabilmekte.

Doğumdan sonra ilk 6 haftalık kısmı kapsayan loğusalık döneminde anneler oruç tutabilir mi diye sorularda sorulmaktadır. Bu dönemde anne bebeğini emzirdiği için anne sütünün azalmasına ve kalitesinde bir düşüşe neden olabileceğinden uzmanlar tarafından oruç tutmak önerilmez. Ancak gebeliklerinde oruç tutmak isteyen kadınlar kesinlikle öncelikle gebelikte oruç tutulur mu? sorusunu doktorlarına danışmalı ve bu doğrultuda hareket etmelidirler.

Bir önceki yazımız gebelikte cep telefonu kullanmak okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM