Gebelikte Oruç Tutulur mu? Sorusuna Cevap

  • 25 Ocak 2017
  • 207 kez görüntülendi.
Gebelikte Oruç Tutulur mu? Sorusuna Cevap

Gebelikte oruç tutulur mu? Sorusunun cevabı anne adaylarına tavsiye edilmemektedir. Gebelik dönemi diğer normal dönemlere bakaraktan vücudun çok daha fazla ihtiyaçları olduğu bir dönemdir. Anne adaylarının gebeliği boyunca düzenli beslenmeleri ve yeteri seviyede sıvı almaları gerekmekte. Aksi taktirde anne adayının yeteri miktarda sıvı almaması durumunda erken doğum, amniyon sıvısında azalma gibi durumlar meydana gelebilir. Oruç tutma esnasında uzun saatler boyunca aç kalınmakta ve buda kan şekerinin düşmesine neden olmaktadır ki zaten gebe kadınların kan şekerleri düşmeye daha yatkındır. Uzun süre aç kalınan oruç dönemlerinde bu durumla karşılaşılabilirken ayrıca mide bulantıları, mide problemleri ve kabızlık gibi şikayetlerde artış olabilmektedir.

Bazı anne adaylarında doktorunun belirlediği riskli guruba giren gebelerde (diyabet, çoğul gebelik, erken doğum riski gibi) oruç tutmaları daha da tehlikeli olabilmektedir bebeğin ve anne adayının sağlığı için oruç tutmamak gereklidir. Gebelik döneminde uzun zaman aç kalınması önerilmemekte, azar, azar yiyerek dengeli beslenme biçimi önerilmektedir. Oruç tutan anne adayları ben çok rahat tutuyorum ben çok iyiyim bile deseler gebelikte bol su tüketimi çok önemli olduğu için önemli komplikasyonlara davetiye çıkarabilmekte.

Doğumdan sonra ilk 6 haftalık kısmı kapsayan loğusalık döneminde anneler oruç tutabilir mi diye sorularda sorulmaktadır. Bu dönemde anne bebeğini emzirdiği için anne sütünün azalmasına ve kalitesinde bir düşüşe neden olabileceğinden uzmanlar tarafından oruç tutmak önerilmez. Ancak gebeliklerinde oruç tutmak isteyen kadınlar kesinlikle öncelikle gebelikte oruç tutulur mu? sorusunu doktorlarına danışmalı ve bu doğrultuda hareket etmelidirler.

Bir önceki yazımız gebelikte cep telefonu kullanmak okumanızı tavsiye ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats