Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Hidrops Fetalis Durumu Hakkında Bilgi

Gebelik oluştuğunda fetusun bazı dokularında sıvı birikmesi gerçekleşir böylece hidrops fetalis durumu ile karşılaşmaktadır. Tanısı için ultrason kullanılır. Fetus bu durumdan olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Oluşan her hidrops fetalisde sonuçlar ve belirtiler değişkenlik gösterebilmektedir. Ayni her karşılaşılan bu durumda sonuç ile belirttiler aynı olmaz. Kan uyuşmazlığı sorunundan kaynaklanan durumdan olma olasılığı 10’dur fakat diğer durumlardan kaynaklanan oranına bakarsak 90 oranını görmekteyiz. Geçirilen daha önceki gebeliklerde hidrops fetalis yaşanmış ise tekrar gebe kalındığında bu risk göz önünde bulundurulmalıdır.

Yapılan incelemelerde bu tip bir durum ile karşılaşılırsa fetus iyi bir inceleme için mercek altına alınması gerekmektedir. anne adayına ise tam kan sayımı, kan gurubunun belirlenmesi, coombs testi, kan şekeri ölçümleri, TORCH testi, frengi, parvovirü B19, hemoglobin, elektroforezi, ev G-6PD yetmezliğini değerlendiren testler yapılmaktadır. Bazı durumlarda bu duruma neden olan faktör kromozom anomalisi olabilir. Bu durumda erken evrede tanı konulması mümkün olmaktadır. Fakat oluşan hidrops ne kadar erken meydana gelmişse bu derecede risk taşımaktadır. gerekli duyulursa amniyosentez, plasental biyopsi ve fetusa enfekstyon tarama testi ihtiyacı da olabilir. Ayrıca gerekli görülürse doopler ile fetal ekoda yapılmalı.

Kan uyuşmazlığı konusunu biraz daha yakından incelersek hidropsa neden olduğu durumlar çok fazla değildir kan uyuşmazlığının. Ayrıca bütün kan uyuşmazlıklarının bu duruma neden olacağı diye bir kuralda yoktur. Ancak bazı durumlarda üstüne düşülmez ise bir sonraki oluşan gebelikte görülme riski daha fazla olacaktır. Çağımızda bu tip durumlar tam olarak değilse bile kısmı olarak tedavi edilebilmektedir. Bunun yanında bebeğin bu durumdan ne derecede etkilendiği önemlidir ki hücrelere ciddi anlamda zararlar verilmişse tedavi edilmesi buna bağlı olarak daha zor olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM