Hidrops Fetalis Durumu Hakkında Bilgi

  • 25 Ocak 2017
  • 203 kez görüntülendi.
Hidrops Fetalis Durumu Hakkında Bilgi

Gebelik oluştuğunda fetusun bazı dokularında sıvı birikmesi gerçekleşir böylece hidrops fetalis durumu ile karşılaşmaktadır. Tanısı için ultrason kullanılır. Fetus bu durumdan olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Oluşan her hidrops fetalisde sonuçlar ve belirtiler değişkenlik gösterebilmektedir. Ayni her karşılaşılan bu durumda sonuç ile belirttiler aynı olmaz. Kan uyuşmazlığı sorunundan kaynaklanan durumdan olma olasılığı %10’dur fakat diğer durumlardan kaynaklanan oranına bakarsak %90 oranını görmekteyiz. Geçirilen daha önceki gebeliklerde hidrops fetalis yaşanmış ise tekrar gebe kalındığında bu risk göz önünde bulundurulmalıdır.

Yapılan incelemelerde bu tip bir durum ile karşılaşılırsa fetus iyi bir inceleme için mercek altına alınması gerekmektedir. anne adayına ise tam kan sayımı, kan gurubunun belirlenmesi, coombs testi, kan şekeri ölçümleri, TORCH testi, frengi, parvovirü B19, hemoglobin, elektroforezi, ev G-6PD yetmezliğini değerlendiren testler yapılmaktadır. Bazı durumlarda bu duruma neden olan faktör kromozom anomalisi olabilir. Bu durumda erken evrede tanı konulması mümkün olmaktadır. Fakat oluşan hidrops ne kadar erken meydana gelmişse bu derecede risk taşımaktadır. gerekli duyulursa amniyosentez, plasental biyopsi ve fetusa enfekstyon tarama testi ihtiyacı da olabilir. Ayrıca gerekli görülürse doopler ile fetal ekoda yapılmalı.

Kan uyuşmazlığı konusunu biraz daha yakından incelersek hidropsa neden olduğu durumlar çok fazla değildir kan uyuşmazlığının. Ayrıca bütün kan uyuşmazlıklarının bu duruma neden olacağı diye bir kuralda yoktur. Ancak bazı durumlarda üstüne düşülmez ise bir sonraki oluşan gebelikte görülme riski daha fazla olacaktır. Çağımızda bu tip durumlar tam olarak değilse bile kısmı olarak tedavi edilebilmektedir. Bunun yanında bebeğin bu durumdan ne derecede etkilendiği önemlidir ki hücrelere ciddi anlamda zararlar verilmişse tedavi edilmesi buna bağlı olarak daha zor olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats