Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

İç Dudak Estetiği (Labioplasti ) Cerrahi İşlemi

Kadınların sorunları arasında vajina iç dudaklarının sarkması oldukça fazla karşılaşılan sorunlar arasında kendine yer bulmaktadır. Vajina iç dudaklarının görünümü hoşuna gitmeyen kadınların imdadına iç dudak estetiği yani tıbbi adı ile labioplasti yetişmektedir. Böylece kadınların öz güvenleri daha sağlam olmasına yardımcı olan bir operasyondur.

Erkeklere göre kadınların genital organ yapıları farklıdır ve kadınların daha karmaşık ve komplike bir genital organ yapıları bulunur. Biraz yakından bakarsak dış dudaklar yani büyük olanlar ve iç dudaklar yani küçük olanlardır. Az Labioplasti dedik aslında labio Türkçe karşılığı dudak olmaktadır. Vajinoplasti esnasında vajina içerisinde ki sorunlar giderilirken Labioplasti sırasında vajinaya hiç değmeden dış kısımda kalan küçük dudaklara müdahalesi yapılır. Doktor gerekli bir durum görürse her iki ameliyat aynı anda yapılabilir.

Vajina Küçültme Operasyonu Nasıl Yapılmakta?

Yapılan operasyonun en başta gelen özellikleri arasında operasyona ait herhangi bir izin kalmaması dışarıdan bakıldığında fark edilmemesi olmaktadır. Küçük bir örnek vermek gerekirse bir kadın vajina küçültme ameliyatı olduktan sonra başka bir doktora gidip jinekolojik muayene esnasında geçirilen bu operasyon anlaşılmıyorsa gayet başarılı bir ameliyat olmuştur. Labioplasti operasyonu hastanede ameliyathane koşulları altında yapılması gereken bir operasyondur.

Yapılan ameliyat genel anestezi verilerek yapılabildiği gibi lokal anestezi kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Hastanın tercihi bu anestezi türünü belirmektedir. İşini bilen deneyimli cerrahlar tarafından yapılması gereken ve titiz davranılması gereken ameliyattır. Gelişi güzel, titizlikle yapılan ameliyatta iyileşme sonrasında dudaklar girintili ve çıkıntılı olabilir. Dikişleri standart olarak atılan kadınlarda daha çok görülen bu durumu düzeltmek için bir daha ameliyat gerekmektedir.

Labioplasti operasyonunun yapılamasında çeşitli yöntemler bulunmakta olup doktorunuz hangisinin size en uygun olacağına karar verecektir. Yapılan bu ameliyat sıklıkla 45-50 dakikada sonlanmaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır?

İç dudakların olması gerekenden büyük olması

İç dudakların boyutlarına bakıldığında asimetrik yapıda olmaları

Kadının hayatını olumsuz yönde etkileyecek kadar iç dudakların büyük olması ve bu nedenle giysi seçiminde zorlaması

Doğum nedeni ile iç dudaklarda yırtılmaların olması ve görünüş olarak biçimsiz olması

Cinsel ilişki esnasında büyük olan iç dudaklar vajina içine girebilir ve buda kadında ağrı hissine neden olabilir

Hastanın enfeksiyon hastalıklarına daha yatkın olması durumu

Bekar, evli, doğum yapmış yada yaşı ilerlemiş olması sorun değildir bu konu hakkında sorun yaşayan her kadına yapılabilir.

Ameliyat esnasında vajinaya herhangi bir müdahalede bulunulmadığı için kızlık zarına bir zarar gelmez

İç Dudak Estetiği Operasyonundan Sonra İyileşme

Labioplasti operasyonunun ardında hastalar ağrı, acı, sızı gibi şikayetlerde bulunmazlar. Ameliyat sonrasında biraz dinlenmek gerekir ardından taburcu olarak hasta evine gidebilir ve hayatına normal şekilde devam edebilir. Ayrıca dikişler kendiliğinden eriyen yapıda oldukları için dikiş aldırma gibi bir dertte olmayacaktır. Labioplasti yani iç dudak küçültme ameliyatı geçiren kadınların tek yapması gereken ameliyat bölgesinin hijyenini sıkı takip etmek olacaktır. Dikişler estetik olacağından sonrasında bir pansuman işlemine de gerek kalmaz. Bu ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken tek yasak cinsel ilişki konusunda olur. Dikiş yerleri iyileşene kadar bu süre 45 gün kadardır cinsel ilişkiden hasta uzak durması gerekir. Ayrıca havuz ve deniz gibi yerlere girmek için bu sürenin geçmesi gerekir.

Labioplasti ameliyatının risk tablosuna bakıldığında çok fazla risk taşıdığı söylenemez. Operasyondan sonra komplikasyonların oluşma riski düşüktür. İç dudak küçültme estetiği ameliyatı sonrasında hafif ağrı olabilir ve iyileşme yatak istirahatine gerek kalmadan ayakta geçilir.

Vajina Dış Dudak Estetiği Ameliyatı >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM