İç Dudak Estetiği (Labioplasti ) Cerrahi İşlemi

  • 28 Ocak 2017
  • 361 kez görüntülendi.
İç Dudak Estetiği (Labioplasti ) Cerrahi İşlemi

Kadınların sorunları arasında vajina iç dudaklarının sarkması oldukça fazla karşılaşılan sorunlar arasında kendine yer bulmaktadır. Vajina iç dudaklarının görünümü hoşuna gitmeyen kadınların imdadına iç dudak estetiği yani tıbbi adı ile labioplasti yetişmektedir. Böylece kadınların öz güvenleri daha sağlam olmasına yardımcı olan bir operasyondur.

Erkeklere göre kadınların genital organ yapıları farklıdır ve kadınların daha karmaşık ve komplike bir genital organ yapıları bulunur. Biraz yakından bakarsak dış dudaklar yani büyük olanlar ve iç dudaklar yani küçük olanlardır. Az Labioplasti dedik aslında labio Türkçe karşılığı dudak olmaktadır. Vajinoplasti esnasında vajina içerisinde ki sorunlar giderilirken Labioplasti sırasında vajinaya hiç değmeden dış kısımda kalan küçük dudaklara müdahalesi yapılır. Doktor gerekli bir durum görürse her iki ameliyat aynı anda yapılabilir.

Vajina Küçültme Operasyonu Nasıl Yapılmakta?

Yapılan operasyonun en başta gelen özellikleri arasında operasyona ait herhangi bir izin kalmaması dışarıdan bakıldığında fark edilmemesi olmaktadır. Küçük bir örnek vermek gerekirse bir kadın vajina küçültme ameliyatı olduktan sonra başka bir doktora gidip jinekolojik muayene esnasında geçirilen bu operasyon anlaşılmıyorsa gayet başarılı bir ameliyat olmuştur. Labioplasti operasyonu hastanede ameliyathane koşulları altında yapılması gereken bir operasyondur.

Yapılan ameliyat genel anestezi verilerek yapılabildiği gibi lokal anestezi kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Hastanın tercihi bu anestezi türünü belirmektedir. İşini bilen deneyimli cerrahlar tarafından yapılması gereken ve titiz davranılması gereken ameliyattır. Gelişi güzel, titizlikle yapılan ameliyatta iyileşme sonrasında dudaklar girintili ve çıkıntılı olabilir. Dikişleri standart olarak atılan kadınlarda daha çok görülen bu durumu düzeltmek için bir daha ameliyat gerekmektedir.

Labioplasti operasyonunun yapılamasında çeşitli yöntemler bulunmakta olup doktorunuz hangisinin size en uygun olacağına karar verecektir. Yapılan bu ameliyat sıklıkla 45-50 dakikada sonlanmaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır?

İç dudakların olması gerekenden büyük olması

İç dudakların boyutlarına bakıldığında asimetrik yapıda olmaları

Kadının hayatını olumsuz yönde etkileyecek kadar iç dudakların büyük olması ve bu nedenle giysi seçiminde zorlaması

Doğum nedeni ile iç dudaklarda yırtılmaların olması ve görünüş olarak biçimsiz olması

Cinsel ilişki esnasında büyük olan iç dudaklar vajina içine girebilir ve buda kadında ağrı hissine neden olabilir

Hastanın enfeksiyon hastalıklarına daha yatkın olması durumu

Bekar, evli, doğum yapmış yada yaşı ilerlemiş olması sorun değildir bu konu hakkında sorun yaşayan her kadına yapılabilir.

Ameliyat esnasında vajinaya herhangi bir müdahalede bulunulmadığı için kızlık zarına bir zarar gelmez

İç Dudak Estetiği Operasyonundan Sonra İyileşme

Labioplasti operasyonunun ardında hastalar ağrı, acı, sızı gibi şikayetlerde bulunmazlar. Ameliyat sonrasında biraz dinlenmek gerekir ardından taburcu olarak hasta evine gidebilir ve hayatına normal şekilde devam edebilir. Ayrıca dikişler kendiliğinden eriyen yapıda oldukları için dikiş aldırma gibi bir dertte olmayacaktır. Labioplasti yani iç dudak küçültme ameliyatı geçiren kadınların tek yapması gereken ameliyat bölgesinin hijyenini sıkı takip etmek olacaktır. Dikişler estetik olacağından sonrasında bir pansuman işlemine de gerek kalmaz. Bu ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken tek yasak cinsel ilişki konusunda olur. Dikiş yerleri iyileşene kadar bu süre 45 gün kadardır cinsel ilişkiden hasta uzak durması gerekir. Ayrıca havuz ve deniz gibi yerlere girmek için bu sürenin geçmesi gerekir.

Labioplasti ameliyatının risk tablosuna bakıldığında çok fazla risk taşıdığı söylenemez. Operasyondan sonra komplikasyonların oluşma riski düşüktür. İç dudak küçültme estetiği ameliyatı sonrasında hafif ağrı olabilir ve iyileşme yatak istirahatine gerek kalmadan ayakta geçilir.

Vajina Dış Dudak Estetiği Ameliyatı >>>

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats