Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

İkili Tarama Testi Nasıl Yapılır ve Amacı Nedir?

İkili tarama testi neden yapılır? İkili tarama testi nasıl yapılır? İkili test sonuçları yüksek yada düşük çıktığında ne yapılır? Hepsi ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz. Bütün anne adaylarımıza ikili testi yaptırmalarını öneriyoruz.

İkili tarama testi, bebeğinizde ortaya çıkabilecek bazı kromozom sorunlarını önceden görebilmek amacıyla yapılır. İkili test sonucunda bebeğinizde bazı kromozomal anomaliler görülebilir. Down sendromu ve Edwars sendromu, tarama testi sayesinde erken görülebilen sorunlardır. Bu iki hastalık, çocuğunuzda zekâ ve fiziksel rahatsızlıkların olması temeline dayanır. Özellikle zekâ hakkında detaylı araştırma için yapılan ikili testin bir diğer adı zekâ testidir. Bu iki sendromun da zekâ ile çok yakın bağı bulunmaktadır.

İkili tarama testi neden yapılır?

İkili tarama testi hamileliğinizin 11-14. Haftaları arasında yapılır. Bebeklerde Edwars sendromuna göre görülme ihtimali daha yüksek olan Down sendromu, bu tarama ile önceden tespit edilebilir. Test, doktorlar tarafından ailelere sunulur. Daha sonra iki hastalıktan biri çıkarsa karar verme yetisi aileye kalır. Bu süreçte, bilgi edinmek ve bebeğin zekâsı ile ilgili sorun olup olmadığını bilmek ailenin hakkıdır. Testin yaptırılmasındaki temel amaç da budur. Çünkü eğer bu iki rahatsızlıktan herhangi biri mevcutsa o zaman geç kalınmadan hamilelik sonlandırılabilir.

İkili tarama testi nasıl yapılır?

Hamilelik sürecinde, ikili tarama testi uygulanırken önce ultrason muayenesi yapılır. Ultrason üzerinden bebeğin ense kalınlığı ve boy ölçüsü alınır. Bunlar not edildikten sonra anneden kan vermesi istenir. Kan üzerinden B-HCG ve PAPP-A tahlilleri yapılır. Bu tahlilde dikkat edilmesi gereken temel nokta, ultrason ile aynı gün yapılması gerektiğidir. Aç ya da tok gitmeniz çok önemli değildir.

Tahlillerden çıkan sonuçlar ile ultrason sonuçları bilgisayar sistemine yüklenir. Bunların yanında anneye dair bazı özel sorular sorulur. Sonrasında bilgisayar sisteminde risk hesaplaması yapılır. Çıkan sonuçta hastalıklar için iki ayrı oran verilir. Verilen oranlara bağlı olarak yüksek risk ya da düşük risk taşındığını görebilirsiniz.

ikili tarama testi ve nasıl yapıldığı

İkili tarama testi sonuçları

İkili tarama testi yaptırdıktan sonra birkaç gün içinde test sonuçlarınızı alabilirsiniz. Sonuç çıkar çıkmaz doktorunuzla görüşmeli kendiniz değerlere göre karar vermemelisiniz.

Test sonuçları size verildiğinde kâğıt üzerinde 1/200 ya da 1/700 gibi rakamsal ifadeler göreceksiniz. Bu rakamlar risk değerleridir. Down sendromu için kabul edilen sınır 1/ 270’tir. Bu sınırın üzerindeki rakamlar yani 1/150 ya da 1/100 sayılar riskin yüksek olduğunu gösterir. Eğer sonuçlar 1/350 ya da 1/500 gibi sınırın altında çıkarsa risk düşük demektir.

Test sonuçlarında Down sendromu ile beraber Edwars sendromuna da bakılır. Bu hastalık içinse sınır 1/100’dür.  Aynı ölçüm, bu durum için de geçerlidir.

İkili test sonuçları yüksek çıkarsa ne yapılır?

İkili tarama testi yapıldıktan sonra riskin yüksek çıkması demek, bebeğinizde Down sendromu ya da Edwars sendromu riski var demektir. Bu riskin yüksek gelmesi bebeğinizde kesinlikle bu hastalık var demek değildir. O yüzden acele ve yanlış kararlar almamaya dikkat etmelisiniz. Risk yüksek çıktıktan sonra her şeyin netleşebilmesi için CVS ve amniosentez adı verilen tanı teknikleri kullanılmalıdır. Amniosentez 16 haftalık olduktan sonra yapılabilir. Bu da ailede gergin birkaç haftaya neden olur. Gergin beklememek için önce CVS yaptırılması daha uygun olacaktır. Bu iki teknik hakkında bilinmesi gereken önemli bir detay var. O da bu iki testin, hamilelikte düşük riski taşımasıdır. Oran oldukça az olmakla beraber yine de ailenin bunu bilerek yaptırması gerekir. CVS ya da Amniosentez yaptırılmak istenirse sonuçlarını birkaç günde almak mümkün. Yaptırılmazsa bebeğinizin durumunu, doğum sonrasında öğrenebilirsiniz.

İkili tarama testi düşük çıkarsa ne yapılır?

İkili tarama testi sonucu 1/270 den daha az çıkarsa o zaman bebekte Down sendromu yok demektir. Aynı şekilde 1/100den az olursa o zaman Edwars sendromu riski yoktur. Ancak yüksek çıkan değerlerde olduğu gibi düşük değerlerde de net bir şey söylenemez.

Üçlü tarama testi  |  Dörtlü tarama testi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM