Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

İkiz Gebelik ve Riskleri Nelerdir?

İkiz gebelik çoğul gebelikler arasında en sık karşılaşılma durumdur. Seksen gebe kadından bir tanesinde görülen bu durum tekil gebelik yaşayan kadınlara göre biraz daha zorlu geçmektedir. Ayrıca erken doğum riskine karşı daha tedbirli olmakta fayda vardır. Ama oluşan iki gebelik arasında gelişim yönünden büyük farklar olmamaktadır.

İkizler olsun veya diğer oluşan çoğul gebeliklerde bebeklerin ay ay gelişimleri tekil gebelikler gibi sürmektedir. Anne karnında olan çift yumurta ikizlerinin gelişim süreçleri tekil gebeliklere benzemektedir. İlk üç ay organ gelişimleri devam eder, ikinci ayda kalp çalışmaya başlar,üçüncü ayda dudaklar ve damak yapısı oluşarak tat alma yeteneklerini kazanırlar. Gebeliğin dördüncü ayında bebekler daha aktif görülür, beşinci ayında beyin gelişimi devam ederken beyin büyür, kulak kemikleri meydana gelir. Altıncı aydaysa kas gelişimi başlar,  gebeliğin sekizinci ayındaysa artık akciğer gelişimleri neredeyse tamamlanmış gözleri işlevselliğini kazanmış ışıklara karşı tepki verir hale gelmiştir. Dokuzuncu aydaysa doğuma hazırlanmak için doğum kanalına doğru bir ilerleme görülecektir.

İkiz gebelik durumlarında bebeklerin gelişim, büyüme ve kiloları tekil gebelikteki bebekler ile benzer şekilde meydana gelmektedir. Yani her iki gebelikteki bebeklerin organ gelişim süreçleri son adet tarihinden 10. Haftaya kadar oluşmaktadır. Ancak çift yumurta ikizlerinin kilo alımlarındaki hız 28-30.haftalarda tekil gebelikteki bebeklere göre azalmaya başlayacaktır. Bu haftalardan başlayarak tekil gebelik bebekleri çift yumurta ikizleri bebeklerine göre daha fazla kilo alacaklardır. Bu kilo farkı 30. Haftalar civarlarında yaklaşık olarak 300gr bir fark oluşabilir.

Ayrıca halk arasında bebeğin eşi olarak bilinen plasenta ikiz gebeliklerde şayet tek plasenta tarafından iki bebekte beslenirse bu durumun gelişim geriliğine neden olma riski bulunmaktadır. Bunlar arasında sıklıkla damarsal bir bağlantı oluştuğundan birbirileri arasında bağlantı kurma durumları oluşabiliyor.  İşte bu durum bir bebeğin plasentası öbür bebeğin plasentasına gereksiz yere fazla kan gönderebilir ve bu durum fazla kan giden plasentaya ait bebeğin çok miktarda kan hücresi sahip olurken öbür plasentaya sahip bebeğe yeteri kadar kan hücresi gitmemektedir. Ultrason muayenelerinde bebeklerden birinin içinde bulunduğu amniyon sıvısının azalması ve kilosunda meydana gelen düşüş bu problemin belirtisi olmaktadır. Sıklıkla ikiz gebeliklerde oluşan bir durum olmasa da tek yumurta ikizlerdin de nadirde olsa karşılaşılan bir durumdur.

Tek yumurta ikizlerinde meydana gelebilecek sorunlardan bir tanesiyse tek kese içinde konumlanmış olmalıdır bu durumla çok olmasa da %1oranında karşılaşmak mümkündür. Bu durum da tek kese içine yerleşmiş olan ikiz gebeliklerde en önemli ve ciddi sorunlardan biri kordon dolanmasıdır. Ayrıca gebeliğin 30. Haftasına kadar kordon dolanması ihtimali ve riski daha fazla olmaktadır. İkiz gebelik yaşayan anne adaylarının bu sorunun önüne geçmek amaçlı lüzumsuz yere fiziksel aktiviteler ve egzersizler yapmaktan uzak durması yararlı olacaktır. Ve 32.haftadan sonra kordon dolanması tehlikesi azalmaktadır.

Anne adayları kadın ve doğum uzmanlarına genellikle tekil gebelik ile ikiz gebelik gelişim farkı diye sormaktadır bu iki gebelikte ay ay gelişim durumu yönünden önemli farklar bulunmamaktadır. Ancak bu iki gebelik arasında olan farklar bebeklerin kilolarıdır bununla birlikte doğum sırasında ve gebelik sürecinde meydana gelebilen risk tablolarıdır. Anne adayları ikiz gebelik yaşadıklarını öğrendiklerinde daha dikkatli, daha özenli davranarak ve doktorunun da dikkatli davranmasıyla oluşabilecek risk tabloları minimum seviyeye çekilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM