İKİZDEN İKİZE TRANSFÜZYON SENDROMU (İİTS)

  • 08 Ocak 2017
  • 242 kez görüntülendi.
İKİZDEN İKİZE TRANSFÜZYON SENDROMU (İİTS)

İkiz gebeliklerde uygulanan ultrason muayenesi ikizden ikize transfüzyon durumu açısından bir takım şüphe oluşturucu durumlar görülebilir.

Bu duruma monokoryonik denmektedir yani anlamı ikizlerin tek ortak bir plasentadan beslenmeleri anlamına gelmektedir. Ayrı plasenta olduğu gebeliklerde bu durum söz konusu olmayacaktır. Ancak tek plasenta olduğunda ortak bir kan akışı olacağından bu durum bir sorun teşkil edecektir. Bu durumda kan akımının fazla olan bebeğe alıcı bebek, kan akınımın daha az olduğu bebeğe ise verici bebek adı verilmektedir. İkiz gebelik yaşayan anne adaylarında %15 civarında görülmektedir. Bununla beraber ikizden ikize tarnsfüzyon sendromunun anne adayının daha sonraki gebeliklerinde tekrar oluşma şansı düşüktür.

Tanı

İkiz gebeliklerde uygulanan ultrason muayenesi İİTS durumu açısından bir takım şüphe oluşturucu durumlar görülebilir.

Tek bir plasenta olması

Bebeklerin kilolarında %20 oranında bir farklılık olması

Alıcı bebekte kalp yetmezliği bulgularının oluşması

Alıcı bebeğin amniyon sıvısının fazla ve verici bebeğin amniyon sıvısının az olması

İkizlerin ikisinin de cinsiyetini aynı olma durumu

Verici bebeğin idrar kesesinin küçük ve alıcı bebeğin idrar torbasının büyük olması

Tedavi

Bu durumun tedavisinde amniyon sıvısı gebelik boyunca gerekli zamanlarda sıvıdan alınması gerekmektedir. Ayrıca iki bebeğin arasında olan zarın yırtılması suyu az miktarda olan bebek için yararlı bir durum oluşturacaktır. Bununla beraber iki bebek arasında kan akışını engelleyebilmek için damar amnastomolarına (plasentada bağlantılı damarlara) lazer ile müdahale edilmesi gerekebilir. Ayrıca doğum için biraz acele edilebilir ve iki bebekte doğduklarında yaşayabilir hale geldiklerinde doğum başlatılır.

İkizden ikize transfüzyon sendromunda oluşabilecek komplikasyonlar

Erken doğum

Verici olan bebekte kansızlık (anemi)

Bebeklerde bazı sağlık sorunları gelişmiş şekilde dünyaya gelebilir.

Bebek ölümü durumu olabilir

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats