Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

İlaç Kullanılmadan Tüp Bebek Mümkün Mü?

Tüp bebek uygulamasında ilk kez 1990 senelerin sonlarına gidildiği zaman yumurtalar laboratuar ortamlarında olgunlaştırılmaya başlanmıştır.IVM uzun zaman beklemeden kısa zamanlı ilaç kullanımı yada hiç ilaç kullanılmadan olgunluğa erişmeyen yumurtalar toplanır ve dış ortamlarda olgun bir hale getirilerek anne adayının rahmine yerleştirilir.

İlaçsız tüp bebek uygulamasının başlaması ilk kez ilaç alındığında aşırı olarak tepki veren polikistik over sendromuna sahip kadınlarda tüp bebek için ilaç verilmeden gebelik oluşturulması için ön plana geldi. Polikistik over sendromu rahatsızlığı olan kadınlarda yumurtalıklara uyarı gönderen ve gonadotropin olarak adlandırılan ilaç gurubuna karşı fazla hassas olup ohss olarak adlandırılan hastaneye yatışı ile tedavisi olan bir komplikasyon olarak adlandırılır.

Bilhassa hamilelik meydana geldiğinde hamileliğin ürettiği hormonlar ilaçlar yardımım ile uyarılan yumurtalıkları daha fazla uyarması sonucunda karın boşluğuna sıvı gitmesi ve kanda pıhtılaşma sorununa neden olmaktadır. İlaç kullanılmadan yumurtalıklara uyarı gittiğinde ve tüp bebek tedavisi uygulandığında OHSS tehlikesi de olmamaktadır. IVM şuan dünyada her yerde uygulanmamakta sadece belirli ülkelerde uygulaması yapılmaktadır. Hangileri diye sorarsanız kanada ve kore de bulunmaktadır. IVM ile ilaç kullanarak uygulana tüp bebek arasındaki fark herhangi bir ilaç kullanımının olmamasıdır buda bir artı olarak üstünlük göstermektedir. Ancak IVM yöntemi ile gerçekleşen tüp bebek tedavilerinde ilaç kullanılarak yapılan tüp bebek tedavisine göre gebelik şansı daha azdır. Yani ilaç verilerek gebelik şansı daha fazladır.

Şöyle bir bakıldığında IVM yönteminin faydaları ve avantajları olmasına karşın çok yaygın bir duruma gelememiştir. Bunun en büyük nedeni ise gebelik oluşma oranlarının düşük olması olmaktadır. Ancak ileri tarihlerde bu yöntem daha geliştirilirse daha sık kullanılması ve yaygınlaşması da mümkün olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM