İlaç Kullanılmadan Tüp Bebek Mümkün Mü?

  • 23 Aralık 2016
  • 256 kez görüntülendi.
İlaç Kullanılmadan Tüp Bebek Mümkün Mü?

Tüp bebek uygulamasında ilk kez 1990 senelerin sonlarına gidildiği zaman yumurtalar laboratuar ortamlarında olgunlaştırılmaya başlanmıştır.IVM uzun zaman beklemeden kısa zamanlı ilaç kullanımı yada hiç ilaç kullanılmadan olgunluğa erişmeyen yumurtalar toplanır ve dış ortamlarda olgun bir hale getirilerek anne adayının rahmine yerleştirilir.

İlaçsız tüp bebek uygulamasının başlaması ilk kez ilaç alındığında aşırı olarak tepki veren polikistik over sendromuna sahip kadınlarda tüp bebek için ilaç verilmeden gebelik oluşturulması için ön plana geldi. Polikistik over sendromu rahatsızlığı olan kadınlarda yumurtalıklara uyarı gönderen ve gonadotropin olarak adlandırılan ilaç gurubuna karşı fazla hassas olup ohss olarak adlandırılan hastaneye yatışı ile tedavisi olan bir komplikasyon olarak adlandırılır.

Bilhassa hamilelik meydana geldiğinde hamileliğin ürettiği hormonlar ilaçlar yardımım ile uyarılan yumurtalıkları daha fazla uyarması sonucunda karın boşluğuna sıvı gitmesi ve kanda pıhtılaşma sorununa neden olmaktadır. İlaç kullanılmadan yumurtalıklara uyarı gittiğinde ve tüp bebek tedavisi uygulandığında OHSS tehlikesi de olmamaktadır. IVM şuan dünyada her yerde uygulanmamakta sadece belirli ülkelerde uygulaması yapılmaktadır. Hangileri diye sorarsanız kanada ve kore de bulunmaktadır. IVM ile ilaç kullanarak uygulana tüp bebek arasındaki fark herhangi bir ilaç kullanımının olmamasıdır buda bir artı olarak üstünlük göstermektedir. Ancak IVM yöntemi ile gerçekleşen tüp bebek tedavilerinde ilaç kullanılarak yapılan tüp bebek tedavisine göre gebelik şansı daha azdır. Yani ilaç verilerek gebelik şansı daha fazladır.

Şöyle bir bakıldığında IVM yönteminin faydaları ve avantajları olmasına karşın çok yaygın bir duruma gelememiştir. Bunun en büyük nedeni ise gebelik oluşma oranlarının düşük olması olmaktadır. Ancak ileri tarihlerde bu yöntem daha geliştirilirse daha sık kullanılması ve yaygınlaşması da mümkün olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats