Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

İleri Yaşta Hamilelik

İleri yaşta hamilelik yaşamak isteyen kadınların karşılaştıkları sorunlar nelerdir? Kaç yaşından sonra hamilelik şansı düşmektedir? Sorularına yanıtlar.

Günümüzde gebeliklere baktığımızda 30 yaş ve sonrasında anne olan kadınların sayısı oldukça artmış bulunmaktadır. Bu konunun en başta gelen nedenleri arasında kadınların eğitim seviyelerinin artması, kariyer planlarının yapması ve gelişen hayat şartları etkin olarak rol oynamaktadır. Ayrıca gebelik ile ilgili tıpta oldukça ileri bir seviyeye gelinmesi kadınlara ileri yaşta hamile kalmak için daha çok cesaret ve güven vermektedir. Bunların yanında kısırlık tedavisi görüp bebekleri olmayan çiftler artık tedavileri başarıya ulaşıp çocuk sahibi olmaları da bu etkenler arasında yer almaktadır. Basında şaşırtıcı biçimde göze çarpan en iyi örneklerden birisi olan ABD’de 63 yaşında olan bir kadının bebek sahibi olmasıdır. Buda haliyle kadınlara daha büyük bir güven vermiştir.

İleri yaşta gebelik 35 yaş ve üstü olan kadınların gebe kalması konusunu kapsamaktadır. Yaş ileriye doğru gittikçe kadınları doğurganlık özellikleri de bu oranda düşüş sağlar. 40’lı yaşlara gelindiğindeyse doğurganlık yarı yarıya düşmektedir. Normal bir biçimde hamile kalma şansı düşse de yapılan infertilite tedavileri sayesinde gebe kalma şansı %10 kadar ileri taşınmaktadır. Yapılan bu tedavinin en temel gereksinimi olan konuysa yumurtalıkların rezervi olmaktadır. Diğer bir unsursa gebe kalmak isteyen 40’lı yaşlarda ki bir kadının sağlık açısından değerlendirilmesi ve uygun bulunmasıdır. İleri yaşında çocuk sahibi olan kadınlar her ne kadar sağlıklı bir bebek doğursalar da genç yaşta bebek sahibi olan kadınlara göre risk yönünden daha fazla tehlike altındadırlar.

ileri yaşta hamilelik yaşı

Tehlikenin hangi yaşlardan sonra yükseldiği konusunda bir takım iddialar bulunmaktadır. En çok olarak kabul gören 35 yaş ve üstü olmaktadır. Fakat bu çokta doğru bir görüş değildir çünkü kadınların doğurganlık yetenekleri elbette yaş ile beraber bir düşüş sergiler fakat olaşacak risk tablosu belli bir yaştan sonra birden bire artış göstermez. İleri yaşta gebe kalıp çocuklarında bazı gelişme geriliği olmasından korkulmaktadır. Bunlardan en yaygın görüleniyse zeka geriliği ve kalp ve organ anomalileri barındıran Down Sendromu olmaktadır. Ancak günümüzde Gebelik dönemi içinde uygulanan testler ile anne karnında olan bebeğin bu riskler taşıyıp taşımadığı önceden tespit edilmektedir. Bu testlerse özellikle amniyosentez ve korion villus biopsi olmaktadır.

İleri yaşta hamilelik yaşamak isteyen kadınların karşılaştıkları sorunlar nelerdir?

Diabet (Şeker Hastalığı)

Şeker hastalığı kişilerin yaşı ileriye doğru gittikçe görülme sıklığı daha da artmaktadır. Özellikle anne adayının gebeliğinden önce diabeti varsa gebeliğinde bu istenmeyen durumlara yol açabilir. Bilhassa şeker hastalığı olan anne adayları, olmayan anne adaylarına göre preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi yönünden daha fazla risk taşımaktadırlar. Ayrıca diyabetik olan anne adaylarında erken doğumlar, düşükler,ölü bebek doğumları ve plasenta sorunları daha yaygın olarak görülmektedir. Yine bu konuda risk taşıyan anne adaylarının bebekleri il doğdukları dönemlerde daha fazla sorun yaşayabilirler. Gebeliği öncesinde anne adayının şeker hastalığı bulunmayabilir ancak gebelik döneminde gebelik şekeri adı verilen durumla karşı karşıya kalabilirler. Teşhisi ve tedavisini yapabilmek için yapılan kan şekeri testleri ve tarama testleri mutlaka yapılmalı ve aksatılmamalıdır.

Yüksek Tansiyon Faktörü

Yine ilerleyen yaş faktörünün etkin olduğu bir konuysa gebelikte yüksek tansiyon olmaktadır. Gebe kalmadan önceki hayatında yüksek tansiyonu olan yada gebelik döneminde kendini gösteren yüksek tansiyon plasentanın vaktinden önce ayrılması, an bebek ölümleri gibi hem annen hem bebek açısından hayati risk oluşturacak durumlara neden olabilir.

Önceki konumuz kolay hamile kalmak

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM