İlk Defa Kaç Yaşında Adet Görülür?

 • 14 Ocak 2017
 • 370 kez görüntülendi.
İlk Defa Kaç Yaşında Adet Görülür?

Sıklıkla kız çocuklarında adet görme yaşı 9 ile 12 yaşlarında olup, ilk defa adet kanaması görülme olayına menarş adı verilir. Erken adet görülmeye başlanırsa yani 9 yaşından önce olursa erken menarş olarak adlandırılır. Kız çocukları şayet 9 yaşından önce adet görmeye başlar ve çeşitli diğer ergenlik belirtileri ortaya çıkarsa bunun bir takım farklı nedenleri olabilirken bazı durumlarda da herhangi bir neden bulunamaz ve bu durum idiyopatik olarak adlandırılır. Erken yaşlarda adet görmeye neden olan bazı etkenler ise ; yumurtalıklar ve beyin ile ilgili hormon üretimi yapan tümörlerin olması, alınan bazı ilaçlar, böbrek üstü bezleri ile ilgili bir takım hastalıklar erken adet görmenin nedenleri arasında yer alabilmektedir.

Çok sık olmasa da bazı durumdalar da çok küçük yaşta olan 4-5 yaşında ki kız çocuklarında da adet kanamaları görülmüştür. Ancak bu tip durumlar incelendiği zaman çocuğun evde bulundurulan doğum kontrol haplarından içtiği veya diğer doğum kontrol amaçlı kullanılan ilaçlardan aldığı tespit edilmiştir. İşte bu nedenle bu tip ilaçları, aslında bütün ilaçları evde çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamak gerekir. İçilen ilaçtan kaynaklı oluşan adet kanamasının çocuğa bir zararı bulunmaz ve kanama bir müdahaleye gerek kalmadan durur ayrıca daha sonra tekrar oluşmaz. Fakat 9 yaşından önce diğer nedenlerden dolayı adet görmeye başlayan kız çocuklarının bu nedeni araştırılıp tedavi edilmesi gerekmektedir.

Adet yaşı en fazla kaç olmalıdır?

Adet kanaması ile ilk olarak en fazla 14 yaşında kız çocuklarının tanışması gerekir. Diğer ergenlik belirtileri olan göğüslerde büyüme ve bazı bölgelerde kıllanma gibi belirtiler başlasa bile adet kanamasının olabilmesi için bazen 16 yaşına kadar gelinmesi beklenir. Ancak kız çocuğunda 16 yaşına kadar adet kanaması olmazsa ise aileler hemen bir uzmana götürerek kızlarını muayene ettirmeleri gerekmektedir. Tıbbi olarak bu yaşlara gelindiği halde adet kanaması olmaması durumuna primer amenore denir.

Kız çocuklarının ilk adetleri başladığı dönemlerde düzensizlik olması normal olarak karşılanır. Bazen 3 ile 5 ay bile adet görülebilir. Karşılaşılan bu tip durumlarda adetleri düzenlemek için ilaç tedavisi yerine beklemek en doğrusu olur. Bunun nedeni yaş ile birlikte en geç 16 yada 17 yaşında zaten adetlerin kendiliğinden düzene gireceğidir. Bu yaştan sonra hala düzensiz ise o zaman tedaviye gidilmelidir.

Adet olma yaşını erkene çeken faktörler

 • İyi seviyede gelişmiş olan ülkelerde.
 • Deniz seviyesinden, düşük rakımlı yerlerde hayatlarını sürdürenlerde.
 • Büyük kentlerde yaşayanlar.
 • Ekvatora daha yakın olan yerlerde.
 • Görme engelli olanlarda.
 • Çok fazla aşırı denilebilecek spor yapanlar.
 • Köy gibi kırsal yerlerde yaşayanlar.
 • Soğuk iklime sahip olan yerlerde yaşayanlar.
 • Beslenmesinde ciddi olarak düzensizlik ve sorun olanlarda.
 • Kilolu olanlar. ( Fakat aşırı derecede obezite varsa bu durumun tam tersi olur)

Bir önceki yazımız adet kanması nedir? Nasıl olur? detaylı olarak kaleme aldık okumanızı tavsiye ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats