Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Jinekolog Kimdir?

Kadın bilimi olarak kabul edilen jinekoloji, kadın sağlığında, özellikle üreme sistemine (yumurtalıklar, vajina ve uterus) ve göğüslere yönelik fizyolojik ve patolojik sorunları araştırmak, teşhis etmek ve tedavi etmekten sorumlu tıbbi uzmanlık alanıdır.

Bu nedenle jinekologlar, bakım sağlayan ve kadın sağlığına özel önem veren uzman kişilerdir.

Genellikle kadınların jinekoloji uzmanlarıyla ilk teması ergenlik döneminde olur. Jinekologlar ayrıca, genel olarak, gebelik döneminde ve doğum sırasında kadınlara eşlik eden kadın doğum uzmanı olarak da çalışmaktadırlar; jinekoloji ve doğum uzmanlığı olarak bilinen tıbbi bir alandır.

Sağlıklı ve önleyici bir rutinin sürdürülmesi için, kadının yılda en az bir kez jinekologa gitmesi tavsiye edilir. Böylece hangi testlerin gerekli olduğunu değerlendirebilir ve iyi cinsel, üreme ve hormonal sağlığı garanti edebilir.

Jinekolojik Muayenelerin Önemi

Doğal jinekoloji, daha fazla vücut bilincini teşvik ederek hastalıkları teşhis etmenin ve tedavi etmenin alternatif bir yolunu sunar. Geleneksel tıp uzmanlığı değil, bir hareket olarak kabul edilir.

Daha insancıllaştırılmış bir boyut getirerek, bu tür bir yaklaşım bir kadının kendi bedeni hakkında kendini bilmesini sağlar. Böylece, hastalığın duygusal ve fiziksel belirtilerini, adet döngüsünü veya diğer durumları daha iyi anlayabilirler.

İsmine rağmen, bu yöntem yalnızca organizmanın bütünleşik bir şekilde çalıştığını anladığı için yalnızca dişi üreme sisteminin organlarıyla ilgili klinik değişiklikleri anlamaya çalışmamaktadır.

Doğal jinekoloji; örneğin cinsellik, doğurganlık veya kontraseptif kullanımını bir kenara bırakmak isteyen bilgilerinde yardımcı olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?




  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM