Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Jinekolojik Muayene Ve Uygulanışı

Kadınlar arasında jinekolojik muayene denildiği zamanlarda bir endişe, korku ortaya çıkmaktadır. Özellikle daha önce bu tür muayene olmamış kadınlar daha bir uzak bakmaktadır bu muayeneye. Her kadının hiçbir sorunu olmasa bile yılda bir defa düzenli olarak jinekolojik muayenesini olması oluşabilecek hastalıkların erken tanı ve teşhisinde ve bunun getirdiği tedaviyi sağlamaktadır. Yapılan bu muayene sadece birkaç dakika sürmektedir. Özellikle cinsel açıdan bir hayatı olan kadınların her yıl muayene olması gerekmektedir. Düzenli yapılan bu muayeneler kadın sağlığının ayrılmaz bir parçası olmaktadır ve bir çok hastalık kanserde dahildir bunlara erken evrelerde teşhis edilip gerekli tedavisi kolay bir biçimde yapılmaktadır.

Doktorunuza Her Şeyi Anlatın

Bir kadın doktora muayene için geldiğinde ilk olarak daha önce yaşadığı rahatsızlıklar ve şikayetleri ele alınır kısacası hastanın öyküsü dinlenir. Hastanın doktoruna öykü aktarma süreci oldukça önemli bir süreçtir. Özellikle ilk defa muayene olacak kadınlar biraz çekinmekte ve her durumlarını açıkça doktorları ile paylaşmamaktadırlar bu son derece yanlıştır. Doktora öykünüzü ne kadar iyi ve atlama yapmadan anlatırsanız doktorunuz sizi o kadar iyi anlayacak ve yaşadığınız sorunlar ile ilgili daha iyi çözümler üretebilecektir.

Bu geçen hasta ile doktor arasındaki diyalog aslında bildiğiniz üzere öykü denilmektedir. Ancak tıbbi adıysa anammez olmaktadır. Anammez esnasında hasta ve doktoru ile sırlarını paylaşmalı ve arada bir güven ile birlikte sır ortaklığı meydana gelmelidir. Şunu vurgulamak istiyorum doktorunuza verdiğiniz hiç ama hiçbir bilgi sizin onayınız alınmadan kesinlikle başkaları ile paylaşılmaz. Sizin izniniz olmadan ne eşiniz, ne anneniz yada kardeşiniz dahi olsa sizden onay alınmadan kimseye bu bilgiler verilmez. Diğer tıbbi bilimler ile örneğin bir dahiliye muayenesi ile arasındaki en büyülk fark jinekolojik muayenede edinilen bilgiler hastanın izni olmadan hiç kimse ile paylaşılmamasıdır. Sıklıkla öykü dinleme işlemleri muayenenin yapılmadığı farklı bir ortamda gerçekleşmektedir. Bu esnada sizinle birlikte bir yakınınız gelmiş olabilir ve bu ortamda o kişide bulunuyor olabilir. Şayet görüşme sırasında doktorunuza ben yalnız kalmak istiyorum, başkası olmasın derseniz, sizde başka kimse içeriye alınmayacaktır.

Hangi Bilgiler İstenmektedir.

Öykü alma işlemi başlamadan önce doktorunuz sizden bazı bilgiler isteyecektir bunlar. İsim, soy isim, meslek, yaşınız, bekar mısınız? Yoksa evlimi?, bekar bir bayansanız cinsel hayatınız var mı?, evli olanlar için cinsel hayatın süreci hakkında bilgiler sorulmaktadır.

Doktorun Soruları Neler Olur?

Adet görme düzeninin nasıl gerçekleştiği, kaç günde bir adet olduğunuz bu olunun adetin ne kadar sürdüğü ve kanama seviyesinin ne kadar olduğu sorulmaktadır. Ayrıca görülen en son adetin ne zaman olduğu, bunun yanında son görülen adet kanamasının beklediğiniz zamanda mı olduğu ve kanama miktarının beklediğiniz gibi mi olduğu yani her zamanki adet döngünüzden bir farklılığı var mı yok mu diye araştırılır, adet dönemlerinde ağrıların olup olmadığı ve şiddetlerinin seviyesi, ara kanama yaşayıp yaşamadığınız, adet dönemine girmeden önce psikolojik olarak kendinizi nasıl hissettiğiniz gerginliğinizin olup olmadığı.

Diğer sorulan sorular arasında vajinal akıntılarınızın olup yada olmadığı böyle bir şikayetiniz varsa süresi, akıntının rengi ve miktarı, kokusu gibi sorular sorulur. Vajina bölgenizde kaşıntınız var mı?, genital bölgede herhangi bir ödem, siğil gibi olağan dışı bir durum var mı diye sorgulanır. İdrar yapma esnasında yanma şikayetiniz var mı, sık idrara çıkar mısınız, cinsel ilişki yaşarken yada yaşadıktan sonra ağrı, kanama olup olmadığı sorulur, vücutta gereğinden fazla tüylenmeleriniz var mı diye sorulur.

Jinekolojik Muayene Nasıl Olunur?

Jinekolojik muayene toplamda 3 aşamadan meydana gelmektedir. ilk olarak dış genital bölgeye yapılan muayenedir. İkinci olarak spekulum yardımı ile gerçekleşen vajinanın aynı zamanda rahim ağzına yapılan muayenedir. Son olarak bimanuel yani el ile muayene yapılmaktadır. Muayene esnasında kesinlikle doktorunuza soru sormaktan ve yakınmalarınızdan bahsetmekten utanmayın aklınıza gelen her şeyi sormalısınız.

Bekar kadınlar ve daha önce hiçbir cinsel ilişki yaşamamış kadınlara karınlarına ultrason muayenesi yapılır. Bu muayenenin sonucunu en iyi şekilde almak için idrara çok sıkışık olmak gerekmektedir. Evli olanlar ve daha önce cinsel ilişki yaşayanlara normal vajinal ultrason tekniği uygulanır böylece hem rahim hem de yumurtalıklar daha net  bir şekilde görülerek değerlendirmeye alınırlar. Jinekolojik muayene için yapılan jinekolojik ultrasonun gebeliğe bir zararı bulunmamaktadır herhangi bir acı hissedilmemektedir. Yapılan bu muayene jinekolojik muayene masasında gerçekleşebileceği gibi herhangi bir muayene yatağında da olabilmektedir. Muayene esnasında mesanenin boş olması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM