Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Kaç Defa Sezaryen Doğum Yapılır, Riskler Nelerdir?

Kaç defa sezaryen doğum yapılır?

Kadınlar tarafından en çok merak edilen ve en çok sorulan sorular arasında yer alan kaç defa sezaryen doğum yapılır? yada kaçıncı sezaryen doğumdan sonrası tehlike arz ediyor gibi sorular oldukça çok sorulmaktadır. Uzman görüşlerine göre 3. Sezaryen doğumdan sonrakiler tehlike arz etmektedir yönünde olmaktadır. Peki bunun sebebi nedir peki geçirilen her operasyonda kadının karnının içinde var olan yapışık doku daha fazla artmaya başlayacağından ve bu yapışıklıklar bir sonraki operasyonda sorunlara neden olacağı içindir. Diğer bir nedeni ise bebeğin eşinin aşağıya yerleşme oranında azalma ve yine bebeğin eşinin rahme yapışma oranı daha fazla olacaktır. yapılan her cerrahi müdahalede kesinlikle tehlike vardır yani ilk yapılan 3 sezaryende yine bu riskler bulanmaktadır. Fakat yapılan operasyon sayısı ne kadar fazla ise riskler o oranda artmaktadır. 4. Sezaryen operasyonunda tehlike faktörü daha da artmaktadır. Bu nedenle mecbur kalınmadıkça sezaryen doğuma başvurulmaması normal doğum tercih edilmesi doğru kararlar arasında yer alır.

Sezaryen sayısı arttıkça hangi riskler ortaya çıkar?

Aşağıda ki maddeler sezaryen operasyonunun fazla yapılması sonucunda ortaya çıkabilecek riskleri oluşturmaktadır.

Mesene,bağırsak ve üreter zedelenmesi ve yaralanmaları olabilir.

Annenin yoğun bakıma olan ihtiyacında artış gözlemlenir.

Ne kadar çok sezaryen doğum yapılırsa rahim içi yapışıklık seviyesinde artış riski artmaktadır. Ve bebeğin eşi doğum kanalına gelebilir ve doğum kanalını kapatabilir.

Sezaryen operasyonu sayısı arttıkça haliyle rahimde gerçekleşen kesi sayısı da doğru orantılı şekilde artacaktır. Her ameliyatta olduğu gibi bir takım risk tablosu mevcuttur. Sizlere kaç defa sezaryen doğum yapılır? Konusu hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Sorularınız varsa yorum yaparak bize ulaştırabilirsiniz.

Önceki yazımız olan sezaryen doğum sonrası iyileşme süreci başlıklı konumuzu da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM