Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Kadınlarda Hormon Bozukluğu Neden Olur?

Kadınlarda hormon bozukluğu durumuna baktığımızda çok geniş bir durum ortaya çıkmaktadır. Yani sadece hamilelik döneminde yaşanan hormon bozukluğu değildir. Vücutta var olan bütün hormonların durumunu kapsamaktadır. Sadece kadınlarda değil erkeklerde bazen hormonal bozukluklar ile karşı karşıya gelebilmektedir. Sıklıkla insanlar hormon bozukluğu kelimesini duyduğunda ilk olarak akıllara gelen kadınlar olur. Bunun nedeni görülen adet düzenleri,aşırı tüylenme,gebelik gibi hormonlar akıllara gelmektedir.

Türkiye’ye bakıldığında toplum sıkça hormon bozuklukları kelimesini kullanmaktadır. Fakat bu her zaman doğru olarak gündeme getirilmemektedir. Aslına bakacak olursak kadınlarda görülen çok az miktarda rahatsızlığın nedeni hormon bozukları olmaktadır. Yani kadında oluşan her adet düzensizliği, aşırı tüylenme gibi şikayetlerin olması kesin bir hormon bozukluğu olduğuna işaret etmez. Biraz daha derine gidersek bu tip şikayeti olanların az bir kısmında hormonal bozukluk görülmektedir.

En çok doğurganlık çağında olan kadınlarda görülen kıllanmalarda fazlalaşma görülmesi genellikle hormon bozukluğunu akıllara getirmektedir. Ancak yapılan hormon testlerinde sıklıkla değerler normal çıkmaktadır. Topluma baktığımızda kadınlarda görülen aşırı tüylenmenler hemen akıllar hormon bozukluklarına gitmektedir. Bu düşünce tamamen yanlış ve doğru değildir. Aşırı tüylenme yaşayan kadınlarda bazen bunun sorumlusu hormon bozukluğu olabilir ama sıklıkla yapısal faktörlere bağlı olmaktadır yani esmer tene sahip bayanlarda görülebilmektedir. Bazen de yapıya bağlı kıllanmayı kişi aşırı olarak algılayabilir ve bu yüzden rahatsızlık duyabilir. Polikistik over rahatsızlığı olan kadınlarda da aşırı tüylenme görülebilmektedir. Aşırı kıllanmaya baktığımızda bazen hormonlarda bir artış görülmez ama kıl foliküllerinin hormonlara karşı olan hassasiyetinde bir yükselme söz konusu olabilmektedir.

Hormon bozukluğunu akıllara getiren diğer bir konuysa yaşanan adet düzensizlikleri olmaktadır. Kadınlık hormonu adı verilen hormonlarda gelişen bozukluklar bu durumdan sorumlu olabilir. Fakat adetlerinde düzensizlik sorunu ile hekime başvuru yapan kadınlara bakıldığında sıklıkla hormonlarında bir anormallik tespit edilmez. Bu nedenle karşılaşılan her adet düzensizliği kesinlikle bir hormon bozukluğudur diye düşünmek yanlış olacaktır. Günümüzde stres bir çok hastalığın nedeni olduğu gibi bu sorundan da sorumlu olabilmektedir. Bunun yanında emzirme evresinde yada geçirilen bir depresyon sırasında adet düzensizliği yaşanabilir.

Biraz ileri yaşlarda yani menopoza yakın yaşlarda ki kadınlarda hormon bozukluğu görülebilmektedir. Çok karşılaşılmasa da genç kadınlarda yumurtalık hormonları yada gutr hormonlarında anormallikler olabilmektedir.

Aşırı tüylenme,kısırlık ve adet düzensizliği ile ilgili önemli hormonlara değinelim.

FSH : Beyinde hipofiz adı verilen bir organ tarafından üretilir ve en önemli göreviyse yumurtalıkları uyarmak ve bunun sonucunda östrojen hormonunun üretimini arttırmak olmakta. Ayrıca yumurtanın gelişmesine katkı sağlamak için adet dönemlerinin başlangıçlarında yükselmektedir. Olgunlaşan yumurtaya bakarsak buda östrojen salgısını arttırmakta.

LH : Beyinde hipofiz adı verilen organ tarafından üretilir ve yumurtalıklar üstünde etkisi vardır. Olgunlaşan yumurtanın meydana gelmesini ve çatlamasına neden olmaktadır. Adet döneminin ortalarında yükselen LH değeri sonucunda olgunlaşan yumurta çatlar ve bunun sonucunda yumurtlama meydana gelir.

Östrojen : Genç kızlarda ergenlik çağında hipofiz bezinden FSH ve LH hormonları salgılanır bunun sonucunda boy uzaması,genital kısımlarda kıllanma,kalçalarda yağlanma ve memelerde büyümeler görülür.

Prolaktin Süt Hormonu : Süt hormonu adı verilen prolaktinin salgılanmasından sorumlu olan organ hipofiz olmaktadır. Memelerden süt gelmesi görevini üstlenmektedir. Gebelik döneminde ayrıca hipofiz adenomu olan kadınlarda seviyeleri yüksek olmaktadır. Bazı durumlarda gebelik yada doğum sonrası emzirme dönemi gibi etkenler olmasa bile bazı durumlarda süt hormonu artabilmekte ve memelerden süt gelebilmektedir. Prolaktin hormonunun yükselmesi durumlarında adet düzensizlikleri, hamile kalmakta zorlanmak gibi sorunlar olabilmektedir.

TSH : Bu da hipofiz bezinden salgılanmaktadır. Tiroid bezini uyarmak vasıtası ileT3 ve T4’leri salgılanmasından sorumludur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM