Kadınlarda Kasık Ağrılarının Nedenleri?

  • 11 Ocak 2017
  • 268 kez görüntülendi.
Kadınlarda Kasık Ağrılarının Nedenleri?

Kadınlarda rastlanan en sık yakınmalardan biri olan kasık ağrılarına baktığımızda sadece bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkmadığını görmekteyiz ve bir çok nedenin bu ağrılara neden olabileceği bilinmektedir. Kasık ağrıları bir tek kadın hastalıkları ve üreme organlarında gelişen bir rahtsızlıktan dolayı olmazlar şu nedenler ile de oluşabilirler; bağırsak sorunları,kas ve iskelet sistemi sorunları ve diğer nedenlerden kaynaklanan kasık ağrıları oluşabilir. Ayrıca hamilelik döneminde en çok karşımıza gelen yakınmalar arasında yer almaktadır. >> Gebelikte kasık ağrısı için yazımız <<  adet dönemlerinde kasık ağrıları hissedilebilmektedir. Akut olarak oluşan ani ve birden hissedilen kasık ağrılarından başka kronikleşmiş hafif yada orta yoğunlukta hissedilen ağrılarda meydana gelebilir.

Yumurtlama evrelerinde sıklıkla kasık ağrıları meydana gelebilir. Oluşan bu ağrının adı ortada oluşan ağrı olarak adlandırılmaktadır. Neden peki bu şekilde denir çünkü iki adet kanamasının ortasında olan yumurtlama zamanında gerçekleşir. Yumurtlamanın neden olduğu kasık ağrıları sıklıkla kramp gibi hafif şekilde ağrı olarak görülmektedir. Ancak bazı kadınlar bu ağrıyı oldukça şiddetli yaşayabilirler. Her ay yumurtlama ağrısı aynı şiddette olmayabilir aydan aya değişkenlik gösterebilir. Ancak zamanını önceden tutturabilmek mümkündür çünkü olunacak adetten yaklaşık olarak 15 gün önce olmaktadır. Bu ağrı sıklıkla bir yada iki kadar devam etmektedir. Ayrıca kadın yumurtlama tedavisi görüyorsa yumurtlama ağrısı daha fazla olabilmektedir.

Adet ağrıları sebebi ile de kasık ağrıları görülebilir bu ağrı kasık,karnın alt kısmı,bel yada belin üst bölgesi,bacaklara ara,ara gelen bir ağrı olarak kendisini gösterebilir.

Miyomlarda kasık ağrılarına neden olan başka bir etkendir bunun nedeni miyomlar basınç hissi oluşturabildikleri gibi kasık ağrısına da neden olabilirler. Miyomların kadında bir yakınmaya neden olup yada olmaması miyomun boyutuna ve rahimdeki konumuna bağlı olmaktadır. Boyut olarak küçük olan miyomlar kadında bir yakınma oluşturmayabilir. Ancak büyük olan miyomlar etrafındaki organlara baskı uygulayabilmektedirler. Özellikle rahim boşluğunda olan ve rahim yanında konumlanan miyomlar genelde fazla adet kanamasının olmasına neden oldukları gibi daha fazla adet ağrısına da sebep olabilmektedirler. Çok sık olmasa da miyomun içinde olan doku dejenere olursa birden bire aniden güçlü kasık ağrıları oluşturabilir.

Adenomyozisin kasık ağrılarına neden olan faktörlerden biridir. Peki nedir bu rahmin iç zarının rahim kasının içerisinde olmasına adenomyozisin adı verilmektedir. Bu sorun adet ağrılarına ve aşırı adet görme sorunlarına neden olabilmektedir. Adenomyozisin tanısı gerçekten zor konulur. Teşhis koyabilmek için ancak rahim alınıp incelenmesi gerekir. Ancak ultrason yada MR gibi teknikler ile bazen teşhis etmek mümkün olabilir.

Yumurtalık kistlerine bakalım normal şartlarda her ay düzenli olarak yumurtalıklardan birinde bir yumurta kesesi meydana gelecektir. Ancak bu kistler kalıcı değildir birkaç ay için kendi kendilerine ortadan kalkarlar. Fakat bazen kistin içinden sıvı sızması sonucunda kasık ağrıları meydana gelebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats