Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Kapalı Miyom Ameliyatı Nasıl Gerçekleşir?

Kapalı miyom ameliyatı kadınlara uygulanan en fazla cerrahi işlemdir ve iyi huylu tümörler buna neden olur. Tıbbi adı laparoskopik myomektomi olmaktadır. Miyonların tedavi edilebilmesi için her zaman cerrahi işleme gerek kalmaz ancak ameliyata ihtiyaç duyulduğunda ise en iyi sonuçların alındığı teknik ameliyat olmaktadır. Tek bir ameliyat tekniği kullanılmaz miyomları ameliyat etmek amaçlı değişik yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin en çok kullanılanı şuan kaleme aldığımız kapalı miyom ameliyatı olmaktadır. Fakat her miyomu olan kadına bu cerrahi girişim yapılamaz. Fakat yapılan hastalarda bir çok avantaja sahip olmuş olurlar.

Kapalı miyom ameliyatı ile Açık Miyom Ameliyatı Arasında Ne Gibi Farklar Bulunur?

Karın bölgesine yapılan kesi oldukça küçük olduğundan ameliyat izi kalmaz ve hastaların estetik görünümü bozulmaz,

Açık yapılan ameliyatlara göre iyileşme süreci daha kısa olmaktadır,

Ameliyat yerinde oluşan yara sahasının enfeksiyon kapma tehlikesi azdır,

Açık ameliyat olan biri ile kapalı ameliyat olan birinin işlem sonrasında yaşadığı ağrılar aynı değildir kapalı işlem gören hasta daha az ağrı yaşar,

Konfor açısından bakarsanız kapalı ameliyat çok daha avantajlıdır,

Çok daha kısa sürede hayatına dönebilir ve işlerinden geri kalmaz,

Kapalı ameliyat tekniği sadece miyomlara yönelik yapılan bir işlem değildir. Diğer tıbbi alanlarda da oldukça sık kullanılır. Son derece başarı oranı yüksek bir tekniktir.

Kapalı miyom ameliyatı sıklıkla subseröz ve intramural yapıda olan miyomların alınması için tercih edilir,

Ameliyat için karar verilirken miyomların kapalı yöntem ile alınması konusunda en etkili faktör cerrahın düşüncesi olmaktadır.,

Sıklıkla boyutları 10cm’den daha küçük ve sayıları 4’ü geçmeyen miyomlar için cerrahlar kapalı miyom ameliyatını tercih ederler,

Bazı yapılan incelemeler ve araştırmaların sonucunda sayıca dördü geçen büyük miyomlarda ve intraligamenter miyomlarda kapalı olarak ameliyat yapılması sonucunda daha fazla sorun ve komplikasyonların meydana geldiği görülmüştür. Bu nedenle sayıları dördü geçen ve boyutu 10’den büyük olan miyomlar için kapalı ameliyat yapılmaz,

Ameliyat kısmına geçmeden önce titizlikle ultrasonografi kullanılarak miyomların konumları ve büyüklerinin tespiti yapılır. Bazı durumlarda gerekli görüldüğü taktirde MR işlemine de gidilebilir.,

Kapalı miyom ameliyatı yapılması esnasında miyomlar rahim duvarından alınır ve ardından vücut dışına sıklıkla morselatör adı verilen bir tıbbi alet ile parçalanmak sureti ile çıkarılır.

Ameliyat İle Miyomlar Alındıktan Sonra Tekrarlama Riski Var mı?

İster açık yöntemle ile yapılsın isterse kapalı yöntem ile miyomların alınması yapılsın her ikisinde de ameliyat sonrasında tekrarlama riskleri söz konusu olmaktadır. Ameliyat esnasında hasta 35 yaşından daha küçük ise ve çok fazla miyomu varsa bu tür durumda işlem sonrasında miyomların tekrarlama riskleri daha fazladır. Miyomun sayısına göre değişkenlik gösteren tekrarlama riski bir yada iki miyom için yapılan ameliyat sonrasında tekrar olma ihtimali daha düşük seviyededir. Ama ameliyattan sonraki senelerde tekrar miyom oluşumları kendini göstermişse bunlar için sıklıkla ameliyata ihtiyaç duyulmaz.

Kapalı Miyom Ameliyatı Ve Sonrası

Ameliyatı geçiren kadınlar bebek istiyorlarsa işlem sonrasında 6 ay beklemeleri gerekmektedir. Çünkü 6 aydan önce gebelik oluşumu tehlikeli olabilir.

Ameliyat ardından 20 ile 30 gün geçtikten sonra kadınlar kendilerini iyi hissederler ve iyileştiklerini düşünürler ve ancak bu zamanda cinsel hayatlarına geri dönmelidirler.

Cerrahi girişimin ardından hasta hastanede bir yada iki gün gözlem altında tutulur ve taburcu edilir. Aradan 7 gün geçtikten sonra doktorunu kontrol amaçlı ziyaret eder. Yapılan ilk kontrolde her şey yolunda ise rutin yapılan kontrol aralıkları 6 aya çıkartılır.

İşlem yapıldıktan sonra hastanın günlük yaşamına tamamen geri dönebilmesi ve işlerini zorluk çekmeden yapabilmesi için 15 günlük bir süreye ihtiyacı vardır. Şayet iş hayatı olan hastalarsa 15 gün ile 30 gün arasında tekrar çalışma yaşamlarına geri dönebilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM