Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Kapalı Rahim Alma Ameliyatı Hakkında Bilgiler

Kapalı rahim ameliyatları son yıllarda bütün dünyada sıkça yapılan bir cerrahi müdahale olduğu gibi ülkemizde de tercih edilen yöntemler arasındadır. Tıbbi karşılığı Laporoskopik histerektomi olarak yerini alır. Yaşadığımız yıllarda çokça tercih edilen bir yöntemdir. Rahmin alınmasını gerektiren durumlarda açık olarak yapılabilen bu ameliyat kapalı olarak da uygulanabilmekte. Kapalı gerçekleşen bu işlemde tıpkı yumurtalık kistleri yada diğer jinekolojik kısmı ilgilendiren kapalı yapılan cerrahi müdahaleler gibi göbek kısmı ve kasık bölgesinden yaklaşık bir santimetre büyüklüğünde delik açılarak içeri girilmektedir. Açılan delikler yardımı ile kamera ve gerekli olan diğer cerrahi aletler içeri yerleştirilmektedir. Yapılan işlemin mantığı bu biçimde işleyerek gerçekleşir. Bütün yapılan bu işlemler sırasında hasta lokal anestezi değil genel anestezi ile tamamen uyutulup yapılır.

Rahim Alma Ameliyatında Kapalı Yöntem Neden Seçilir?

Kapalı olarak gerçekleşen rahim alma tekniğinin uygulandığı durumlara bakılırsa; adenomyozis, miyomlar, tedavi ile kontrol altına alınamayan vajinal kanamalar, endometrial, permalign lesyonları gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için tercih sebebidir. Jinekolojik kısımlara giren kanser türlerindeyse diseksiyonu dahil olacak biçimde gerçekleştirilebilir.

Yapılan kapalı rahim alma ameliyatı rahim ağzı alınacak bir şekilde de uygulaması yapılırken ayrıca servikse dokunmadan yani servisk alınmadan da yapılabilir. Rahmi vücut dışına alabilmek için başka bir yol ise vajinal yoldur veya açılan delikler yardımı ile bir tıbbi alet olan morselatör yardımı ile vücut dışına alınabilir. Sadece rahim değil doktor gerekli gördüğü zaman kapalı yöntemi kullanarak yumurtalıkları da alabilir.

Operasyon Sonrası

Açık yol ile yapılan ameliyatlara göre çok daha fazla avantajları vardır. Açılan delikler küçük boyutlarda olduğundan karın bölgesinde operasyona ait izler çok az seviyede kalmaktadırlar. Ayıraca ameliyattan sonra enfeksiyon, ağrı veya yara yerlerinde açılma gibi sorunlarında yaşanma ihtimali oldukça düşüktür.

Kapalı yöntemin bir başka avantajı ise açık yapılan ameliyatlara göre daha erken iyileşmesi ve hayatına daha çabuk dönebilmesidir. Sıklıkla operasyondan sonra bir yada iki gün sonra evine taburcu edilir. Şayet hasta çalışan biriyse 20 günün ardından tekrar çalışma hayatına geri dönebilmektedir. Ameliyat gerçekleştikten 30 gün sonra hasta doktoruna kontrole gider yapılan muayene sonrasında bir sorun görülmezse hasta cinsel hayatına tekrar başlayabilir.

Ameliyattan sonraki 7 günü içeren zaman diliminde azda olsa vajinal kanama yada lekelenme şeklinde kanama görülebilir bu normal bir durumdur. Ancak ağrılarınız ve kanamalarınız fazla ise hemen doktorunuza başvurunuz. Öyle çok fazla bir ağrı hissedilmez çünkü yapılan operasyon kapalıdır. Bunun yanında operasyondan 3 gün sonra hasta banyosunu yapabilir.

Ameliyat sonrasında aşağıdaki durumlardan bir yada bir kaçını yaşıyorsanız doktorunuza ulaşınız

Çok miktarda kanamanız oluyorsa, ateşiniz çıkıyorsa, normalden fazla kasık yada kasık ağrıları olması bunlar ilaç alınmasına rağmen hafiflemiyorsa,vajina akıntınız kötü kokuluysa, nefes alıp vermekte güçlük ve göğsünüzde ağrı meydana gelmişse, mide bulantısı ve kusma şikayetiniz varsa, bacaklarınızda ödem, morarma varsa, cilt bölgesindeki yara kısımlarında kanlı akıntı yada beyaz akıntınız mevcutsa, idrar yapma esnasında yanma ve ağrı hissediyorsanız ancak bu durum operasyondan sonraki ilk zamanlarda sonda takılı olabileceğinden çokça karşılaşılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM