Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Kegel Egzersizleri nedir nasıl yapılır?

Gebelik döneminde anne adayları bazı durumlarda idrar kaçırma sorunu yaşayabilmekte hapşırma, öksürme yada bazı işleri yapma esnasında idrar kaçırabilmekte bunu önlemek amaçlı yada kaçırılan idrar seviyesini azaltmak için pelvik taban egzersizleri uygulamaktadırlar bu yapılan egzersizlere kegel egzersizleri denmektedir. Bu egzersizler ile pelvik taban kasları vajina,idrar torbası, rahim ve rektumu çevreleyerek saran alt kısımdan hamak biçiminde destekleyen kasların güçlendirilmesi için yapılmaktadır.

Kegel egzersizleri hem gebelikte hem de gebelik sonrasında uygulanmasının anneye çeşitli yararları bulunmaktadır. Bu egzersizlerde amaçlanan ana temel hedef yukarıda bahsettiğimiz kasları gevşet ve kasmak olmaktadır.

Kegel egzersizleri yapmak için ve çalıştıracağınız kasları bulabilmek için şöyle bir teknik izlenebilir vajinada bir tampon olduğunu düşünerek bu hayal ettiğiniz tamponu düşürmemek için çaba harcayınız ve bu esnada kaslarınızı sıkınız. Burada kasmış olduğunuz kaslar sizin egzersiz yaptırmak gereken kaslarınız olacaktır. Bunun dışında kasları bulabilmek için idrar yapma esnasında bu işlemi durduğunuzu hayal edin bu idrar durdurma hareketi pelvis kaslarının kasılmasını sağlayan bir yöntemdir. Fakat bu durumu sadece hareketi anlamak, kavramak için yapmalısınız. Doktorunuza kontrol için gittiğinizde bu hareketleri nasıl yapacağınızı ve doğru mu, yanlış mı yaptığınız hakkında bilgi verecektir. Ayrıca bu hareketler doğru şekilde uygulanmazsa yararı yerine size zararı olabilir idrar torbasının sarkmasını hızlandırabilmektedir.

Her yapılan egzersizlerdeki gibi amaç öncelikle hafif hareketler ile ısınma evresini tamamlayıp daha sonra asıl olan etkin hareketleri uygulayarak egzersizden maksimum faydayı sağlamak olacaktır. Kegel egzersizlerini her kadın istediği yer ve zamanda kendi başına uygulayabilir. Önemli nokta yapılan bu hareketleri bir alışkanlık haline getirerek hayatınızın bir parçası olarak görmektir.

Bu egzersizleri düzenli bir şekilde yapmak gerekmekte olup düzenli yapıldığı zaman 4-6 hafta arasında sonuçlar alınır bunun yanında 6 haftaya kadar bir ilerleme kayıt edilmezse doktorunuza başvurunuz farklı bir tedavi yöntemi uygulanabilir.

Kegel egzersizleri faydaları nelerdir?

Bu egzersizleri yapmak doğumda annenin daha güçlü ıkınmasını sağlar çünkü pelvik taban kaslarını güçlendirir.

Doğum esnasında normalden daha az seviyede yırtık oluşmasını sağlamaktadır.

Cinsel ilişki esnasında alınan haz ve zevki arttırmaktadır.

Hemoroit yani halk arasında basur denilen rahatsızlığı önlemede yardımcıdır.

Kegel egzersizlerine başlangıç

Bu hareketlere başlangıç olarak günde 3 defa 25 kasma hareketi yapılmalı yani bir günde toplam 75 kasma hareketi. Yaptığınız her kasma hareketini 6 saniye boyunca yapınız ve ardından aynı şekilde 6 saniye de gevşetme işlemini uygulayınız.

1.Hafta kegel egzersizleri

Bu hareketlerde başlangıç dönemini geçip 1. Haftaya geldiğinizde günlük yine 3 defa bu sefer 50 şer kasma hareketi yapınız günlük toplam 150 hareket yine 6 saniye kurulanı uygulayınız.

Kegel egzersizlerinde 4-24 hafta

20 dakika süreyle pelvik tabanı 10 defa 12 saniyede 6 saniye kasılmalıdır. Bu hareketi günlük 3 defa yani toplamda 300 defa yapmanız gerekmektedir.

Kegel egzersizlerinde 24. haftadan Sonra

Günlük 3 defa uygulayınız 10 dakika süreyle dakikada 5 olmak şartıyla toplamda 150 egzersiz yapmanız gerekmekte. Bu arada başlangıçta pelvis tabanında bir yorgunluk hissi oluşabilmektedir bu zaman geçtikçe düzelecektir.

Gebelikte egzersiz yapmanın faydaları konumuzu okudunuz mu? Ayırca bir önceki konumuzda anmiyosentez nedir? Nasıl yapılır? Ve plasenta bebeğin eşi ve görevleri.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM