Kegel Egzersizleri nedir nasıl yapılır?

  • 18 Aralık 2016
  • 461 kez görüntülendi.
Kegel Egzersizleri nedir nasıl yapılır?

Gebelik döneminde anne adayları bazı durumlarda idrar kaçırma sorunu yaşayabilmekte hapşırma, öksürme yada bazı işleri yapma esnasında idrar kaçırabilmekte bunu önlemek amaçlı yada kaçırılan idrar seviyesini azaltmak için pelvik taban egzersizleri uygulamaktadırlar bu yapılan egzersizlere kegel egzersizleri denmektedir. Bu egzersizler ile pelvik taban kasları vajina,idrar torbası, rahim ve rektumu çevreleyerek saran alt kısımdan hamak biçiminde destekleyen kasların güçlendirilmesi için yapılmaktadır.

Kegel egzersizleri hem gebelikte hem de gebelik sonrasında uygulanmasının anneye çeşitli yararları bulunmaktadır. Bu egzersizlerde amaçlanan ana temel hedef yukarıda bahsettiğimiz kasları gevşet ve kasmak olmaktadır.

Kegel egzersizleri yapmak için ve çalıştıracağınız kasları bulabilmek için şöyle bir teknik izlenebilir vajinada bir tampon olduğunu düşünerek bu hayal ettiğiniz tamponu düşürmemek için çaba harcayınız ve bu esnada kaslarınızı sıkınız. Burada kasmış olduğunuz kaslar sizin egzersiz yaptırmak gereken kaslarınız olacaktır. Bunun dışında kasları bulabilmek için idrar yapma esnasında bu işlemi durduğunuzu hayal edin bu idrar durdurma hareketi pelvis kaslarının kasılmasını sağlayan bir yöntemdir. Fakat bu durumu sadece hareketi anlamak, kavramak için yapmalısınız. Doktorunuza kontrol için gittiğinizde bu hareketleri nasıl yapacağınızı ve doğru mu, yanlış mı yaptığınız hakkında bilgi verecektir. Ayrıca bu hareketler doğru şekilde uygulanmazsa yararı yerine size zararı olabilir idrar torbasının sarkmasını hızlandırabilmektedir.

Her yapılan egzersizlerdeki gibi amaç öncelikle hafif hareketler ile ısınma evresini tamamlayıp daha sonra asıl olan etkin hareketleri uygulayarak egzersizden maksimum faydayı sağlamak olacaktır. Kegel egzersizlerini her kadın istediği yer ve zamanda kendi başına uygulayabilir. Önemli nokta yapılan bu hareketleri bir alışkanlık haline getirerek hayatınızın bir parçası olarak görmektir.

Bu egzersizleri düzenli bir şekilde yapmak gerekmekte olup düzenli yapıldığı zaman 4-6 hafta arasında sonuçlar alınır bunun yanında 6 haftaya kadar bir ilerleme kayıt edilmezse doktorunuza başvurunuz farklı bir tedavi yöntemi uygulanabilir.

Kegel egzersizleri faydaları nelerdir?

Bu egzersizleri yapmak doğumda annenin daha güçlü ıkınmasını sağlar çünkü pelvik taban kaslarını güçlendirir.

Doğum esnasında normalden daha az seviyede yırtık oluşmasını sağlamaktadır.

Cinsel ilişki esnasında alınan haz ve zevki arttırmaktadır.

Hemoroit yani halk arasında basur denilen rahatsızlığı önlemede yardımcıdır.

Kegel egzersizlerine başlangıç

Bu hareketlere başlangıç olarak günde 3 defa 25 kasma hareketi yapılmalı yani bir günde toplam 75 kasma hareketi. Yaptığınız her kasma hareketini 6 saniye boyunca yapınız ve ardından aynı şekilde 6 saniye de gevşetme işlemini uygulayınız.

1.Hafta kegel egzersizleri

Bu hareketlerde başlangıç dönemini geçip 1. Haftaya geldiğinizde günlük yine 3 defa bu sefer 50 şer kasma hareketi yapınız günlük toplam 150 hareket yine 6 saniye kurulanı uygulayınız.

Kegel egzersizlerinde 4-24 hafta

20 dakika süreyle pelvik tabanı 10 defa 12 saniyede 6 saniye kasılmalıdır. Bu hareketi günlük 3 defa yani toplamda 300 defa yapmanız gerekmektedir.

Kegel egzersizlerinde 24. haftadan Sonra

Günlük 3 defa uygulayınız 10 dakika süreyle dakikada 5 olmak şartıyla toplamda 150 egzersiz yapmanız gerekmekte. Bu arada başlangıçta pelvis tabanında bir yorgunluk hissi oluşabilmektedir bu zaman geçtikçe düzelecektir.

Gebelikte egzersiz yapmanın faydaları konumuzu okudunuz mu? Ayırca bir önceki konumuzda anmiyosentez nedir? Nasıl yapılır? Ve plasenta bebeğin eşi ve görevleri.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats