Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Kolay Hamile Kalmak İçin Ne Yapmam Lazım?

Kolay hamile kalmak için kadın ne yapmalı? Hamile kalmak için ne kadar sürede bir cinsel ilişki yaşanmalı?Hangi yaş aralığında gebe kalma şansı daha yüksektir? Gibi sorularınıza yanıtlar aşağıda bulunmaktadır.

Gebe kalma şansının en yüksek olduğu dönem kadınların yumurtlama gününe yakın bir tarih olan 3-4 günlük dönem olmaktadır. Bir kadın 28 günde adet oluyorsa bu durumda yumurtlama günüde adetin 14. Günü olmuş olur. Yani adetin ilk gününden başlayarak 10-14. Günler arasında cinsel ilişki yaşanırsa gebe kalma şansı yüksek olmuş olur. Ancak burada biz 28 günde adet olan bir kadını baz aldık adet döngüsü daha uzun olanlar için kadından kadına değişiklik gösterebilir. 30 günde adet görülürse bu sefer yumurtlama 16. Günde olacaktır.

Öncelikle adetin başladığı ilk gün ile bir sonraki adet arasında kaç gün olduğu bilinmelidir. Bu belirlendikten sonra çıkan sonuçtan 14 çıkartılarak hesaplama gerçekleştirilir. Kesin bir sonuç olmadığı için bu evrelere yakın tarihler baz alınmalı. Yani 10 ile 14. Gün arasında gebe kalma şansı daha yüksektir. Bu nedenle bu dönemlerde cinsel ilişki yaşamak bebek sahibi olmak adına önemlidir.

Yumurtlama Tarihi Hesaplama Programı >>>

Adetlerim düzensiz yumurtlama günümü nasıl hesaplarım?

Eğer kadının adet düzensizlikleri mevcutsa yumurtlama tarihini hesaplaması oldukça zor olacaktır. çünkü yumurtama düzensizdir ve bu nedenle adet döngüsü de bir düzene sahip değildir. Günümüzde eczanelerden temin edilebilen idrarda LH hormonunun ölçümünü yapabilen elisa adı verilen bir yöntem vardır. Lh hormonunun en yüksek olduğu dönemi düzenli idrar analizi yaparak takip edebilirler. Ancak bu yöntemin kesin olarak doğruluk oranı bulunmamaktadır. Vücut ısısı ölçümleri ile kullanmak bu yöntemde daha kolaylıklar sağlayabilmektedir.

Hamile kalmak için ne kadar sürede bir cinsel ilişki yaşanmalı?

Genel olarak çocuk sahibi olmak isteyen çiftler haftada 2-3 kez ilişkiye girmeleri gerekir. Düzenli olarak haftada 2-3 defa ilişkiye girildiğinde yumurtlama zamanını hesaplamaya gerek yoktur. Çünkü spermler 72 saate kadar canlı kalabilirler.  Düzenli bir cinsel hayatı olmayan çiftlerin kadının verimli olduğu günleri bulmak daha önemlidir.

Kolay hamile kalmak için kadın ne yapmalı?

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar öncelikle düzenli bir hayatlarının bulunması fayda sağlayacaktır. Düzenli beslenme, düzenli ve kaliteli uyku, sigara ve alkol gibi alışkanlıklarını terk etmesi gerekmekte. Bir rahatsızlığı varsa doktora başvurarak tedavi edilmeli veya oluşabilecek bir gebelik için tedbirler alınmalıdır.

Hangi yaş aralığında gebe kalma şansı daha yüksektir

Kadınların en verimli olduğu yaş aralığı 20-30 yaşları arasında olup bu dönemlerde daha kolay gebe kalabilirler. 35 yaş ve üstü ileri yaşta gebelik olarak adlandırılır. Detaylı bilgiyi ileri yaşta hamilelik sayfamızdan alabilirsiniz. Kolay hamile kalmak konumuz ile sorularınız mı var? Yorum kısmından sorabilirsiniz.

Önceki konumuz gebelikte karın ve kasık ağrısı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM