Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Kolkoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

Yaşadığımız zamanlarda kadın hastalıkları içerisinde yer alan genital kanser türleri en çok rastlanan çeşitlerden biri olmuştur. Yani bu rahatsızlık rahim ağzı kanseri olmaktadır. Geçtiğimiz yıllar ile birlikte bütün dünyada ve bizim ülkemizde de HPV enfeksiyonlarına rastlanma oranları artmış bulunmakta. HPV nedir diye sorarsanız kadınlarda genital siğillere neden olan ve rahim ağzı kanserinden sorumlu tutulan bir virüs tipidir. Şu da unutulmamalıdır ki rahim ağzı kanserleri erken tanı ve teşhisi mümkündür ve bu şekilde bu rahatsızlığın önüne geçebilmekte mümkün olmaktadır. Önlem alınması ve önlenebilmesi için düzenli şekilde smar testlerinin yapılması rahim ağzı kanserine neden olabilecek temel hazırlayan etkenleri önceden tespit edip herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavilerinin olması mümkün olmaktadır. Yapılan smear test sonucu şüpheli ise rahim ağzı mercek altına alınarak incelemesi yapılır. Gerek görülürse biyopsiye gidilir bunun içinde kolposkobi yöntemi uygulanır.

Kolkoskopi nedir bunun cevabını verelim; rahim ağzı,vajina,vulva dokularını mercek altına alarak dürbünü andıran özel yapıda olan büyüteçler yardımıyla incelenmesi işlemine kolposkobi adı verilir. Bu işlemi yapan bir alettir ve adı kolkoskobi olmaktadır ışıkları olan ve bilgisayarlı olan bu alet sayesinde rahim ağzını daha detaylı görmek mümkündür çünkü görüntüleri çok büyük ve net bir şekilde yansıtmaktadır. Göz ile görmenin mümkün olamayacağı küçük ebatta olan hücre ve damar yapılarını derinlemesine incelenmesini sağlar böylelikle bir patoloji varsa tespiti yapılır ve tedavi tablosu ortaya çıkar.

Kolkoskopi Yapılma Amacı

Yapılan smear testi sonuşları anormal ve şüpheli olan hastalarda yani şu anlama gelir hafif seviyede,orta seviyede displazi tespit edilenlerde. Tekrar,tekrar yapılan smear testlerinde kendisini sürekli gösteren iltihap yada enfeksiyon gibi durumlarda. Yapılan jinekolojik bir muayenede rahim ağzının,vulvanın yada vaginada olumsuz bir durum görülmesinde ayrıca cinsel ilişkiden sonra kanamalar oluyorsa yine kolkoskobi uygulanabilmektedir.

Kolkoskopi Nasıl Yapılır?

Birinci olarak bunun bilinmesi gerekmekte olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle yapılan kolkoskopi işlemi acılı yada ağrılı bir işlem değildir. Normal her zaman uygulanan jinekolojik muayenelerde nasıl yapılıyorsa hasta öncelikle muayene masasına yatırılır sonrasında spekülüm yerleştirilir ve ardından vajina içi ve serviks daha net görülmeye başlanır. Bu yapılan uygulama yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Spekulum adı verilen alet alet vajinaya yerleştikten sonra rahim ağzı net olarak görülmektedir. Ardından dürbüne benzer kolkoskobi aleti ışıkları ile aydınlatır ve büyütülmüş net görüntüyü dışarıya aktarır. İnceleme esnasında rahim ağzına bazı özel sıvılar sürülür bunun amacı inceleme yaparken anormal bir yer varsa farklı renkte görülmesini sağlamaktır. Şayet anormal bir görüntü ile karşılaşılırsa biyopsi yapılarak incelenmek üzere patolojiye gönderilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM