Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Kolostrum Nedir?

Kolostrum ilk anne sütüdür. Küçük miktarlarda üretilen, yeni doğan beslemek için tüm besin maddelerine sahiptir. Hamileliğin sonuna doğru kolostrum oluşur. Kolostrum sarı renkte, daha koyu bir kıvamda olur ve zengin besinler içermektedir. 

Her anne bebeğinizin ihtiyaçlarına mükemmel şekilde uyan benzersiz bir süt üretir. Bebeği beslemeye ek olarak, ilk anne sütü bebeğin enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. İlk Hindistan cevizinin sindirilmesini ve çıkarılmasını kolaylaştırır. Kolostrum, doğumdan sonra üretilen ilk süttür. 

Kalın kıvamlı ve sarı veya şeffaf renkte bir sıvıdır ve az miktarda üretilmesine rağmen, yapısında yeni doğanı yeterince beslemek için gerekli tüm besinleri içerir. Doğumdan dört ila beş gün sonra, kolostrum, kolostrum ile olgun süt arasında bir ara bileşim ile geçişli süte dönüşür. Doğumdan yaklaşık 15 gün sonra, geçiş sütü olgun süte dönüşür.

Kolostrumun Önemi

Kolostrum küçük miktarlarda gelir, ama son derece kalori ve yağ içeren bir konsantredir. Son derece besleyici ve ilk bebek aşısı olarak kabul edilir. Çünkü yeni doğan, bu süt ile enfeksiyonlara karşı korunur. Vitaminlerden faydalanır ve çeşitli enfeksiyonlardan korunarak bağışıklık sistemi güçlenir. Aynı zamanda kolayca sindirilir ve müshil etkisi vardır. Annenin rahmi bebeğin doğumdan 6 ayına kadar olan tüm ihtiyaçlarını karşılar ve suyla, çayla veya başka bir şeyle takviye edilmesine gerek yoktur. Anne sütü, her bebek için en iyi besindir. Uzun süre boyunca anne sütü emen bebeklerin, ilerleyen yaşlarda bağışıklık sistemi çok daha güçlü olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM