Konizasyon (Koni Biyopsi) Ameliyatı

  • 31 Ocak 2017
  • 230 kez görüntülendi.
Konizasyon (Koni Biyopsi) Ameliyatı

Koni biyopsi nedir? Bunu cevaplarsak rahim ağzının kanal dokularının orta kısımlarından parça çıkarılması işlemine soğuk konizasyon yani koni biyopsi olarak adlandırılmaktadır. İşlem gerçekleştirilirken kullanılan tekniklere göre farklı isimler kullanılır. Örnek vermek gerekirse lazer kullanılarak yapılana lazer konizasyon ameliyatı, kesici ile yani bistüri yardımı ile yapılana soğuk konizasyon ve bir diğeri olan elektrik ile yapılanaysa leep adı verilmektedir. Yapılan bu operasyonda lokal yada genel anestezi altında uygulanmakta olup anestezi verilmeden yapılamaz. Yapılan operasyon sonrasında bir hafta süre ile az seviyede kanamaların olması normal kabul edilir. Ayrıca görülen akıntılar ve lekeleme tarzında olanlar daha uzun süre görülebilir. Dikkat edilecek konulardan biri olan bu dönemlerde tampon kullanımından uzak durulmalı fakat hijyenik ped kullanılabilir. Bunun yanında bir ay kadar vajinal duş yapılmasından kaçınmalı ve cinsel ilişkiye girilmemesi gerekmekte.

Konizasyon Hangi Durumlarda Gerekir?

Rahim ağzından sürüntü alınması testi gibi normal dışı problemlerin araştırılmasında ve bu durumlar kesinleşmişse, biyopsiye giden örnekte kanser tehlikesi bulunuyorsa hem tedavi etmek adına hem de teşhisi tam olarak kesinleştirmek adına konizasyon ameliyatı uygulanır. Operasyon ile çıkarılan parçalar patolojiye gönderilir ardından yapılan incelemeler ile sonuç değerlendirilir ve bir tedavi yolu çizilir.

Gebe Olan Kadınlarda Koni Biyopsi Yapılabilir mi?

Gebelik döneminde zaten rahim ağzından sürüntü alma işlemi düzenli olarak yapılması gereken bir durumdur. Fakat çok fazla ihtiyaç duyulmadığı sürece özel durumlar oluşmadığı sürece gebelik döneminde koni biyopsi yapılması tercih edilmez.

Koni Biyopsi Ameliyatının Ne Gibi Tehlikeli Bulunmakta

Tabi ki yapılan her cerrahi uygulama girişiminde bir takım riskler bulunmaktadır. Ancak işini iyi yapan alanında uzmanlaşmış olan cerrahlar tarafından yapılan operasyonlarda bu riskler daha az olmaktadır. Yazının başında leep olarak adlandırılan bir yöntemden bahsettik bu yöntem soğuk konizasyon yöntemine göre daha az tehlike arz etmektedir. Operasyon sırasında yada sonrasında ağrı ve kanama, enfeksiyon en fazla karşılaşılan şikayetler arasında yer almaktadır. Bu nedenle yapılan konizasyon ameliyatlarında çağımızda en çok leep yöntemi tercih edilmektedir.

Konizasyon Ameliyatından Sonra İyileşme

Operasyon sonrasını takip eden bir haftalık süreçte vajinal kanama görülebilmektedir. İşlem gerçekleştikten en fazla bir gün sonra hasta taburcu edilerek evine gönderilir. Genellikle işlemden bir gün sonrada çalışıyorsa işine dönebilir. Lekenle tarzı ve az seviyede olan kanamaları sıklıkla en geç 15 gün içinde kayıp olur.Yapılan her cerrahi girişimden sonra hastaların dikkat etmesi gerekenler vardır.

Operasyon sonrasında doktorunuz reçete ettiği ilaçları düzenli ve zamanında almaya dikkat ediniz.

Ameliyattan sonraki 1 ay cinsel ilişkiden uzak durunuz.

Ameliyat sonrasında patolojiye giden örneğin sonucuna bakmayı ihmal etmeyin.

Operasyon sonrasını izleyen  gün sizi yoran ağır egzersiz ve sporlardan kaçının.

Konizasyon Operasyonu Geçirdim Gebe Kalabilir miyim?

Bu ameliyatı olan kadınların hamile kalma şansları hala devam etmektedir. Hamilelik dönemi esnasında çok azda görülse düşükler ve erken doğum oluşabilmektedir. Konizasyon operasyonu olan kadınlarda bu tip tehlikelerin çoğalması durumu söz konusu olabilir. Gebelik döneminde çok özel bir durum olmazsa ve çok ihtiyaç duyulmadığı taktirde konizasyon yapılmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats