Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Kürtaj Nasıl Yapılır? Yasalara Uygun mudur?

Yazımızda kurtaj nedir? Kürtaj nasıl yapılır? Ve Kürtaj yasalara uygun mudur? Sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Kürtaj nedir? Kürtaj nasıl yapılır? Riskleri ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Genel anlamda ele aldığımızda kürtaj kelimesi rahim içerisinde bulunan gebeliğin sonlandırılması yani tahliye edilmesi anlamına gelmektedir. Her ne kadar günümüzde aile planlaması polikliniklerince yapılıyor olsa da kürtaj hiç bir zaman aile planlaması yöntemi değildir. Sağlık kuruluşlarınca gebeliğin önlenmesi amacıyla çeşitli aile planlaması uygulanarak kişinin bünyesine uygun ilaçlarla gebeliğin oluşması engellenmektedir. İstenmeyen gebeliklerin tüm önlemlerin alınmasına rağmen oluştuğu gözlendiğinde son çare kürtaja başvurulmaktadır.

Sadece kürtaj uygulamalarında değil düşük olan bayanlarda da bebeğe ait parçaların kalıp kalmadığı kontrol edilerek  rahim içi temizlenmektedir. Yapılan kürtaj işlemi sonrasında hastaya verilen ilaçların kullanılması önerilir ve rahim içinden alınan doku incelenmek üzere patolojiye gönderilir. Yani bu esnada gerçekleşen işlem sonucunda hem tedavi uygulanmakta hem de tanı koyulmaktadır.

Yaşam koşullarına bağlı olarak herkese dilediği kadar çocuk sahibi olma imkanı sağlanmaktadır. Lakin bazen bazı ailenin gerek maddi gerekse manevi durumu istenmeyen gebelikleri sürdürmek için uygun olamayabilir. Bu gibi durumlarda son çare olarak kürtaja başvurulmalı mümkün olduğunca hastanelerde aile planlaması polikliniklerine katılım sağlanmalıdır.

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj nasıl yapılır sorusunun cevabı ise işlem için ilk olarak hasta bilinçlendirilmektedir. Jinekolojik olarak hasta muayene edilir. Jinekolojik muayene sonrasında eğer herhangi bir problem gözükmüyor ise o vakit hasta anestezi ile kürtaj olacağından bir anestezi uzmanına gönderilir. Burada da her hangi bir sağlık probleminin olmadığı saptandığında hasta kürtaj için uygun bulunmaktadır.

Hastanın damar yolu açılır ve burada hastanın duymuş olduğu ağrı acı sadece damar yolu açılırken ki hissettiği iğne batmasıdır. Sonrasında hasta uyutulduğu için hiç bir şey hissetmeden kürtaj işlemi gerçekleştirilmekte ve hasta  uyandıktan kısa bir süre sonra günlük yaşamına dönmekte.

Kürtaj yaptırmak riskli mi?

Risk bakımından her ne kadar düşük ihtimallere dayalı olsa da sonuçta cerrahi bir müdahale işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu sebebiyetle kürtaj işleminin de bazı riskleri bulunmaktadır.

Kanamalar meydana gelmekte

Bağırsak ve rahim delinmeleri

Gebeliği sonlandıramama

Kürtaj işlemi bittikten sonra rahimde parça kalması

Anesteziye dayalı problemler

Rahim içerisinde yapışıklık oluşması buna bağlı olarak adet  görememe veya adet kanamalarında azalma gözlenmektedir.

kürtaj nasıl yapılır

Kürtaj olacak kişinin dikkat etmesi gerekenler

Cerrahi bir girişim olduğu için işinin ehli bir doktor tercih edilmelidir. Kürtaj işlemi işinin ehli doktorlarca uygulandığında riski neredeyse yok denecek kadar az olmakta.

Kürtaj işleminin yapılacağı alan ve kullanmakta olan aletlerin tek kullanımlık olmalıdır. Çünkü kürtaj işlemi esnasında enfeksiyon kapma riski oldukça yüksektir. Bu yüzden kürtaj yapılacak alan steril olmalıdır.

İşlem genel anestezi yöntemi ile uygulanmakta ise o vakit hasta yaklaşık 5-6 saat kadar bir şey yememelidir. Bunun amacı ise mide bulantısı yaşayan hastaların işlem sonrasında kusmuğunun akciğere kaçılıp yutulması durumunu engellemektir.

Kürtaj nasıl yapılır sorusunun anestezi işlemi lokal anestezi ile de yapılmakta lakin lokal anestezi ile sadece rahim ağzı uyuşturulduğundan bu hastaya daha fazla ağrı ve acı vermektedir. Lokal anestezi de hastanın aç veya tok olmasının bir sakıncası yoktur.

Kürtaj yaptırmak yasal mı?

Adetimizin ilk başlangıç günü ile gebelik hesaplama gerçekleştirilmektedir. Gebeliği sonlandırmak için bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bunlar;

Gebeliğin yasal süreci olan 10 haftayı doldurmaması ( Burada yapılan işlemlerle ve doktorunuzun size vereceği gün dahilinde toplam olarak)

18 yaşından küçük olan gebeliklerde ailesinin onayı olması gerekmektedir.

Bekar 18 yaşını geçmiş olan birey kendi rızası ile kürtaj olabilmektedir.

Evli bayanlar ise eşlerinin imza onayı ile birlikte gebelik sonlandırma için başvurabilirler.

10 haftayı aşan gebelikler her ne kadar anne ve babanın rızası olsa da resmi kurumlarca yapılamamaktadır.

10 haftayı aşan durumlarda yapılan tetkiklere bağlı olarak bebeğin hayati durumu ile ilgili bir tehlike gözlemlendiğinde gebelik tahliye edilebilmektedir.

Gebeliğin sürdürülmesi esnasında annenin risk yaratacak sağlık problemleri bulunması (böbrek, karaciğer, kalp, astım ve hipertansiyon gibi) sonucunda kürtaj yapılabilir.

Tüm bu işlemlerin tasdiklenmesi için en az 2 doktorun onayı olmak şartı ile ”Sağlık kurulu raporu” çıkartılmalıdır.

Günümüzde her ne kadar kürtaj işlemi yasal bir hak olarak benimsenmiş olsa da çoğu hastane ister gönüllü ister gönülsüz kürtaj yapmamakta. Hem Devlet Hastaneleri hem de Özel Hastaneler baz alındığında belirli bir kaç hastanede kürtaj işlemi gerçekleştirilmektedir. Yazımızda kürtaj nasıl yapılır ve ayrıntılarını paylaştık, konu ile ilgili sorularınız olursa yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalmak >>> yazımızı da okumanızı önermekteyim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM