Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Kürtajdan Sonrası Hamile Kalmak

Yazımızda kürtaj sonrası hamile kalmak konusunda bilgiler bulabilirsiniz? Yapılan kürtaj kesinlikle ve kesinlikle uzman doktor ve tam teşekkürlü bir hastanede yapılması gerekir? Aksi taktirde oluşabilecek etkilerden dolayı kadın sağlığı tehlikeye girebilir ve kürtaj sonrası hamile kalmak şansı ortadan kalkabilir.

Kürtaj işlemi nedir? Neden uygulanır? Tehlikesi var mıdır? Kürtaj sonrası hamile kalmak

Oluşan gebeliklerin bazı nedenlerden dolayı sonlandırılması işlemine kürtaj denir. Aslında kürtaj plan dışı istenmeyerek meydana gelen gebeliklerin sonlandırılması, veya oluşan boş gebelik ve oluşan düşüklerden sonra içerde kalan parçaların alınması işlemi olarak da tanımlanabilir. Ayrıca bebekte meydana gelen bir anomali yada gebeliğin sürmesi sonucunda anne adayının hayatının riske gireceği durumlardan da kürtaj işlemi uygulanabilir. Halk arasında kürtaj çocuk aldırma olarak dile getirilmektedir. Bazı teknikler ile bu işlem uygulanmakta olup yapılan kürtajdan sonra ise tekrar gebe kalmak mümkün olmakta.

Kürtaj Yaptırdım Bir Daha Gebe Kalabilir Miyim?

Kesinlikle yapılan kürtaj uzman doktorlar tarafından ve kinik yada hastane ortamında yapılması gerekir. Bu nedenle kürtajın yapıldığı yer büyük önem taşımaktadır. Bunun yanında merkez hangi teknolojilere sahip, temizliğe ne kadar önem veriyorlar gibi unsurlarda unutulmamalı. Kürtaj işleminin uzman ellerde ve düzgün bir ortamda gerçekleşmesi gerekiyor ki kadının doğurganlığına herhangi bir zarar gelmesin. Kürtajın ardından doktorunuz size başka bir istenmeyen gebelik oluşmaması için doğum kontrol yöntemlerini tavsiye edebilir. Gerekli şartlar altında yapılan kürtaj sonrası hamile kalmak yani kürtajdan sonra tekrardan gebelik şansı olmaktadır.

Yazının başında bahsettiğimiz gibi çeşitli yöntemler ile kürtaj nasıl yapılır yapılır, şimdi onlara bakalım.

Dilatasyon ve kürtaj

Vakum tekniği ile

Karman kanülleri kullanılarak

Laparatomi ile

Ve son olarak ilaç verilerek

Kürtaj Tehlikeli midir?

Yapılan kürtaj işlemleri uzman ellerde ve uygun hastane, klinik ortamlarında yapılması gerekmektedir. çünkü bu işlem cerrahi bir girişimdir. Her ameliyatta muhakkak riskler bulunmaktadır. Kesinlikle kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir ve kişiler bunun farkında olması gerekir. Hukuki açıdan kürtaj gebeliğin 10. Haftasına kadar uygulanabilir 10. Haftasını geçmişse yasal değil ve yasaktır.

Her cerrahi girişimde olduğu gibi kanama riski vardır ancak gebeliğin 10. Haftasına kadar yapılan kürtajlarda kanama tehlikesi çok azdır ve hayati riskler oluşturmaz.

Şayet Gebelik dönemi sürecinin 10. Haftasından sonra işlem yapılmaya kalkılırsa rahmin delinmesi riski mevcuttur. Bu nedenle işlem öncesinde yapılan muayeneler ve görüntüleme teknikleri ile oluşabilecek risklere karşı önlemler alınıp bu tehlikeli en aza indirmek gerekir. Özellikle rahmin pozisyonu yani ön veya arkaya doğru rahmin yatık şekilde olması bu durumu tetiklemektedir. Eğer ki rahim delinirse bu hasarın hemen onarılması gerekir.

Yine bütün cerrahi işlemlerde olduğu gibi enfeksiyon riski bulunur. Ancak uzman hekimlerce ve uygun yerlerde yapıldığında, uygun antibiyotikler verildiğinde enfeksiyon riski en aza inmektedir. Kürtaj işleminden sonra enfeksiyonun bazı belirtileri vardır bunlar ; ateş, kasıklarda ağrı, kötu kokan akıntıdır ve sıklıkla işlemden bir hafta sonra ortaya çıkarlar. Böyle bir durum ile karşılaşan kadınlar hemen doktorlarına başvurmalıdırlar.

Bazı durumlardan kaynaklanan rahmin içinde parça kalması olabilir. Özellikle gebeliği sonlandırmak için yapılan kürtajlarda daha sık rastlanır. İlaç verilerek düzeltilmesi mümkündür ve belirtileri ise aşırı derecede pıhtılı kanama olarak görülmektedir. Yazımızda bahsettiğimiz kürtaj sonrası hamile kalmak konusunda bize sorularınızı yorum kısmından yazarak ulaştırabilirsiniz.

Kürtaj nasıl yapılır? >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM