Laparoskopik Ovarian Drilling Ameliyatı Nedir?

  • 31 Ocak 2017
  • 279 kez görüntülendi.
Laparoskopik Ovarian Drilling Ameliyatı Nedir?

Laparoskopik Ovarian Drilling ameliyatı gebe kalma ihtimalini yükselten ameliyattır. Yapılamakta olan bu operasyon ile yumurtlama düzensizlikleri olan yani polikistik over rahatsızlığı olan ovulasyon düzenlemesi sayesinde gebe kalma şansında yükselme yakalanmaktadır. Cerrahi bir işlem ile hastanın yumurtalıklarına giriş yapılır. Elektrokoter denilen veya lazer ile 4 yada 5 nokta belirlenir ve küçük çapta delikler açılır.

Polikistik over sendromu yaşayan hastaların bir çoğu adet düzensizlikleri ile karşılaşmaktadır. Laparoskopik Ovarian Drilling yapılmasının amacı yaşanan adet düzensizliklerini ortadan kaldırarak salgılanan testestoron hormonunu düşük seviyelere çekmektir. Ameliyatı olan kadınların ortak sorunlarına baktığımızda karşımıza gebe kalmakta zorlanmaları çıkmaktadır. Adet düzensizlikleri nedeni yumurtlamaları düzensiz olan veya hiç yumurtlama işlemi gerçekleştiremeyen hastalarda tercih sebebidir. Yumurtlamanın düzensiz olmasından kaynaklanan salgılanan hormon seviyelerinin düzensiz olmasıdır. Bu duruma neden olan testtesteron ve insülin hormonlarının gereğinden fazla üretilmesi neden olmaktadır. Uygulanan bu işlem ile hastanın hormonları normal seviyelere çekilerek hamile kalma şansı yükseltilmiş olur.

Laparoskopik Ovarian Drilling her polikistik over sendromlu hastaya yapılmaz. Tedavi ile verilen yumurtalık uyarıcı ilaçlara karşılık vermeyen hastalar için tercih edilebilir. Laparoskopik Ovarian Drilling operasyonunun ardından yumurtalıkları uyaran ilaçlar verildiğinde bu ilaçların etki etmesi daha yüksek olmaktadır.

Yapılan operasyon laparoskopik teknik ile yapılmakta olup genel anestezi altında işlem yapılmaktadır. Ameliyattan çıktıktan bir gün sonra hasta taburcu olabilmekte olup kısa sürede günlük hayatına geri dönebilir.

Laparoskopik Ovarian Drilling Çocuk Sahibi Olmak İçin Çözüm mü?

Ovarian Drilling operasyonu ile adet düzensizliklerinin önüne geçilebilir. Normal adet döngülerinin bir düzene girmesi ve testosteron hormonunun alt seviyelere çekilmesi sağlanır. İşte bu koşullar oluşturulduktan sonra kadının gebe kalma şansıda artmış olur. Kullanılan ilaçlar her kadında olmasa da bazı kadınlarda hormon seviyelerini normale döndürerek yanıt alınabilmekte.

Operasyon Sonrasında Gebe Kalma Şansım Olur mu?

Kadının işlem sonrasında başka bir gebe kalmasına sorun olacak rahatsızlığı yoksa ve adet periyotları daha düzenli işlemeye başlamışsa hamile kalmak mümkün olmaktadır. Ovarian Drilling işlemi yapılmış kadınlara bakılığında işlemden sonra ortalama 1 yıl içinde %50’lik bir kısmının gebeliği yakaladığını görmekteyiz. Fakat ilerleyen zamanlarda tekrardan adet düzensizlikleri olabilir. Bazı kadınlarda daha öncekinden daha fazla adetlerinde düzensizlikler bile görülebilir.

Laparoskopik Ovarian Drilling İşleminin Tehlikesi Var mı?

Ovarian Drilling işleminin tehlikelere neden olma oranı gerçekten düşüktür. Ancak en başta gelen riskleri, mesanede, ince bağırsakta, üretre ve kan damarlarında zararlara neden olabileceği riskidir.

Bundan başka tehlikeleriyse her ameliyatta olduğu gibi işleme özel riskler bulunmakta. Her ameliyatta enfeksiyon ve kanama tehlikesi vardır.

Cerrahi işlemi gerçekleştiren doktor deneyimli ve bu işi gerçekten bilen biri olması gerekir. Aksi taktide yumurtalık sahalarına fazla zarar verebilir. Bunun sonucunda yumurtalık rezervlerinde hasarlar meydana gelerek menopoz tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir.

İşlemin ardından yumurtalıklar ve tüpler arasında yapışıklık oluşumu görülebilir.

Yapışıklık oluşursa gebe kalmaya olumsuz yönde etki edeceğinden hamile kalma şansında azalmaya neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats